Neuznaný regulérní gól Energii zlomil

P l z e ň - Keramika si rozhodující náskok vytvořila ve druhé třetině. V jejím úvodu sice bleskově vyrovnal Ladislav Svoboda, jenže pak se trefil bývalý hráč Karlových Varů Štefanka a následně i další Slovák Hurtaj. Bezchybný defenzivní výkon ve třetí části, kdy domácí bránili dvougólový náskok, přinesl domácím plný bodový zisk a snad i odčinění blamáže s Havířovem. Karlovy Vary zvedly hlavu ještě pět minut před koncem při vyloučení Ujčíka na pět minut plus do konce utkání. Ladislav Svoboda vstřelil regulérní gól, ovšem čároví rozhodčí ho neuznali pro domnělé postavení mimo hru. Opakovaný záznam potvrdil, že ofsajd to v žádném případě nebyl. Protesty hostům nepomohly a žádný větší tlak si již ani v power-play vytvořit nedokázali.
Český Telecom Extraliga, 33. kolo, pá 27.12.2002
Plzeň
3:1
18. Adamský (Hurtaj), 23. J. Štefanka (Výborný, M. Dvořák), 28. Hurtaj (Švík, Adamský) - 21. L. Svoboda (Mádl). Rozhodčí: Minář - Padevět, Čížek. Vyloučení: 4:6, navíc Ujčík (Plzeň) na 5 minut a do konce utkání, Pavliš (Karlovy Vary) do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6547.
Plzeň: Barta - Kubeš, Řezníček, Dobroň, M. Výborný, Vobořil, I. Vlček - Ujčík, J. Straka, Andrašovský - Dvořák, J. Štefanka, Matějovský - Švík, Hurtaj, Adamský - Topol, R. Procházka, Volák
Karlovy Vary: Franěk - Topoli, Mádl, Hlavačka, Krajíček, Bauer, Němeček - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - Tvrdík, Pavliš, Kraus - Opatovský, Kverka, Košťál

Hned od začátku zápasu bylo evidentní, že Karlovarští přijeli především bránit. Řezníčka sice nechali vystřelit už v první minutě, ale Barta si mohl chytit až ve třetí minutě nahození zdálky. Domácímu týmu se podařilo překonat žlutočervený obranný val až v početní výhodě ve 4. minutě, ale Franěk si se střelami Výborného i Dobroně poradil.

Ještě jednodušší práci měl po dlouhé době chytající Barta při přesilovce hostů v 9. minutě. Plzeňská brankářská jednička totiž vůbec nemusela zasahovat. První těžší zákrok si domácí gólman připsal až ve 12. minutě po střele Tvrdíka. Ten byl vzápětí vyloučen, ale Plzeňští nevyužili ani svoji druhou přesilovku.

V 17. minutě potom přišel brejk a největší šance Becherovky, ale Pavliš z úhlu po ledě neměl nárok. V 18. minutě už se mohl slušně zaplněný stadion radovat, respektive jeho plzeňská část. Hurtaj na modré objel obránce a jeho vyraženou střelu doklepl do branky Martin Adamský – 1:0! Poté měli stále mírnou převahu domácí, ale skóre se neměnilo ani 5 sekund před koncem třetiny po závaru před Fraňkem.

Druhá třetina přinesla více útočných akcí i gólů. Ladislav Svoboda mířil z rychlého protiútoku přesně ke vzdálenější tyči už po 22 sekundách – 1:1. Na plzeňském zimním stadionu nezvykle početný kotel hostí propukl v nelíčený jásot. Půl minuty po vyrovnání se nechal vyloučit Matějovský a hosté toho chtěli využít.

Jenomže hra v početní výhodě se jim stále nedařila, navíc ve 23. minutě si šel sednout Skuhravý. Na trestné lavici dlouho nepobyl, v téže minutě šla totiž Plzeň znovu do vedení. Důrazný Dvořák objel branku, rozhodil obranu i Fraňka, takže pro Juraje Štefanku nebyl problém zasunout puk za čáru – 2:1. Svěřenci Marka Sýkory se potom usadili v útočném pásmu, ale Barta chytal s přehledem.

Ve 28. minutě projel Švík nezformovanou karlovarskou obranou a Ľubomír Hurtaj zužitkoval jeho přihrávku – 3:1. Po inkasovaném gólu byli opět chvilku lepší hosté, ale na začátku druhé poloviny utkání opět převzali otěže Keramici. Postupně to zkoušeli Švík, Andrašovský, Procházka, Adamský a Výborný, což donutilo trenéra Sýkoru k vybrání time-outu (35. min.). Oddechový čas opravdu prospěl více hostům, ale jejich útočné snahy končily většinou již u modrobílých obránců.

Plzeňští celkem bez problémů ubránili dvougólový náskok, se kterým vstupovali do třetí třetiny. V té už se sice stav neměnil, ale přinesla několik zajímavých momentů. Ty byly ovšem k vidění až na konci zápasu, protože předtím domácí hráli jen to, co potřebovali.

V 56. minutě byl za zákrok tělem u mantinelu vyloučen Viktor Ujčík na 5 minut + do konce utkání. Nutno podotknout, že před potrestaným střetem rozhodčí nechával hře dost volný průběh. Přerušovat se ale nemělo v 57. minutě, kdy hlavní sudí neuznal regulérní gól Svobody, protože asistent na čáře viděl ofsajd. Diváci ani hokejisté bůbec nezaregistrovali píšťalku a i Libor Barta nepřestal chytat. Bezprostředně po této situaci byl za celkem oprávněné protesty vyloučen do konce utkání Pavliš.

To už ale nic nezměnilo na tom, že Plzeň se pak ubránila karlovarské power-play a výhrou v řádné hrací době zahnala remízové obavy sázkařů.

Karel Trachta (Plzeň): "Musím pochválit své mužstvo za zodpovědný výkon. Snažili jsme se odčinit náš špatný dojem z utkání proti Havířovu, které jsme doma před přestávkou prohráli. Povedlo se nám to a jsem s výsledkem spokojen."

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "V první třetině zápasu jsme herně propadli. Ve druhé třetině jsme vyrovnali hru, ale v závěru utkání nás opět domácí přehráli a zaslouženě zvítězili."