Po slibném začátku jednobodové zklamání

HC Mountfield - HC Energie 3:2sn (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Hokejistům Energie se na ledě Budvar Arény podařilo bodovat, zpět do Karlových Varů přesto nemohou odjíždět spokojeni. Vždyť již v polovině první třetiny vedli o dvě branky, když na gól Skuhravého navázal obránce Ondřej Němec (na snímku). Jihočeši však postupně přebrali otěže a zápas dovedli až do prodloužení. V něm neproměnil nařízené trestné střílení Petr Sailer, a symbolicky tak předznamenal neúspěch Energie i v rozhodujícím penaltovém rozstřelu.
O2 extraliga, 25. kolo, ne 23.11.2008, Budvar Aréna
České Budějovice
3:2sn
0:2, 1:0, 1:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 23. Hřebejk (Poživil), 42. Kotrla (Kůrka), rozhodující nájezd Kůrka - 8. Skuhravý (Košťál), 11. Němec. Rozhodčí: Husička - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 5:5, navíc Čutta 10 min. Bez využití. Diváci: 5217. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Sičák, Vydarený, L. Poživil, Jareš - M. Hudec, Gulaš, Veselý - Duda, Huml, Kůrka - Hřebejk, L. Květoň, Kotrla - Mertl, Dragoun, Kuchejda
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Čutta, Mudroch, Řezníček, Němec, Jiří Hanzlík, Prošek, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Sailer - Dej, Pech, Skladaný - Zucker, Jakub Bauer, Zaťovič

Zápas dvou loňských semifinalistů, kteří se v novém ročníku víc trápí než radují, začal vlažným náporem Budějovic. Už v první minutě se Hudec po Mensatorově zákroku sápal po dorážce, ale nedosáhl. Další rány Květoně a Dudy rovněž nenašly místo určení a hra se začala pomalu vyrovnávat. Hostům jakoby paradoxně pomohlo paradoxní desetiminutové vyloučení Jakuba Čutty za nedovolenou výstroj. Dvěma chybami je k tomu postrčili samotní domácí.

Nejprve se v 8. minutě od pravého mantinelu odpoutal od bránícího Veselého Václav Skuhravý, vyjel si do střelecké pozice na kruh a zavěsil švihem do horního růžku - 0:1. O tři minuty později po špatné rozehrávce Sičáka se zmocnil na červené čáře puku Ondřej Němec, nabruslil s ním na to samé místo, odkud padnul první gól, a tentokrát překonal Turka mezi betony - 0:2. Od té doby hra až do přestávky doslova umřela. Domácí MOUNTFIELD se trápil z části sám se sebou, z části s pevnou varskou obranou, hostům stačilo držet hru daleko od svého brankáře.

O chlup lepší podívanou nabídla druhá třetina, i když ani v té se o nějaké divácké hody nejednalo. Budějovičtí hned v jejím úvodu propásli parádní šanci na snížení. Po Skuhravého faulu hráli totiž celou minutu dvojnásobnou přesilovku, ovšem se všemi ranami z dálky si Mensator bravurně poradil. Udeřilo až poté, co se Varští ubránili i jednoduché přesilové výhodě Budějovic. Zblokovaná střela Štěpána Hřebejka podivuhodně zaplachtila vzduchem, odrazila se zřejmě od brankové konstrukce, a doskákala za zaskočeného Mensatora - 1:2.

Od té doby se tempo hry přece jenom zvedlo. Nepomohly k tomu obrany obou týmů, které se stále úpěnlivě snažily, ale hbitější pohyb útočníků. Oba týmy několikrát přečíslily svého soupeře. Na jedné straně Duda nebo Dragoun, na té druhé Sailer či Skladaný, však své šance nevyužili.

Třetí třetinu začali domácí opět náporem a i tentokrát se jim podařilo vsítit branku. Ránu Kůrky od levého mantinelu Mensator vyrazil jen před sebe, kde si dojel puk Jindřich Kotrla, který nezazmatkoval a po naznačení střely provedl kličku do forhendu, a zakončil do prázdné branky - 2:2. Zápas tak dostal nový rozměr, bylo otázkou, jak na novou situaci oba týmy zareagují. Naštěstí dobře, protože se útočilo na obě strany a k vidění byly vidět i šance.

Ve 47. minutě Pech šikovně zády k brance tečoval Skladaného nahození, puk jen těsně minul Turkovu klec. V následné přesilovce měli gól na holích Kristek s Melenovským, ale Turek oba dva výborně vychytal. V 54. minutě vypíchl Gřegořek Pechovi v poslední chvíli puk, varský útočník se v nájezdu už chystal k zakončení. Tyto šance prošpikovali domácí řadou střel a kombinací, ale i Lukáš Mensator a jeho obrana byli bezchybní. Zajímavou tečku mohl zápasu věnovat Petr Sailer. Ve své druhé jasné šanci v zápase deset vteřin před vypršením šedesáté minuty pálil z levého kruhu nikým neatakován. Mířil přesně, ovšem Turek zázračně vyrazil.

Tempo gradující ze závěru třetí třetiny se přelilo i do prodloužení, které přineslo nejvíc vzrášení za celé utkání. Nejdřív v čase 60:41 ujel domácí obraně opět Petr Sailer. Sice Turka nepřekonal, ale při svém úniku byl faulován a rozhodčí Husička nařídil trestné střílení. K němu se rozjel právě Sailer, ale potkal ho nehorázný pech (s malým p). Volil jako tradičně svou nejlepší zbraň - střelu švihem - ovšem puk mu přeskočil hokejku a budějovický ex-kapitán ani na Turka nevypálil. Hned vzápětí dostali domácí možnost přesilové hry, v níž zasypali Mensatora sprškou střel. Ten několikrát vynikl, zejména jeho lapačka ukazovala divy.

I přes vzrušující prodloužení rozhodnutí musely přinést až nájezdy. V nich se trefil nejprve varský Kristek (střelou po ledě k tyči) a Kůrka (švih pod horní tyčku). V nastavené čtvrté sérii za MOUNTFIELD rozhodl Tomáš Kůrka, když drze prohodil puk mezi Mensatorovými betony - 3:2. Kristek poté odpověděl jen střelou do Turkovy rukavice. Dva body tedy zůstávají na jihu Čech, jeden si odváží Energie.

Ernest Bokroš (České Budějovice): Třetí vítězství za sebou je pro nás strašně důležité po psychické stránce. V první třetině jsme udělali dvě chyby, které byly po zásluze potrestány, ale mužstvo bojovalo a dokázalo se zvednout. V závěru jsme stáhli sestavu na tři lajny a nechali na ledě kluky, kteří dobře bruslili a v utkání se jim dařilo. Do nájezdů jsme nominovali tři hráče, Kůrka se trefil dvakrát a potvrdil střeleckou formu. Také jsme rádi, že fanoušci dnes povzbuzovali bez výsadků a kluci byli díky tomu na střídačce klidnější.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Ve druhé třetině jsme zbytečně ustoupili od hry, která nám do té chvíle vycházela. Dostali jsme se pod tlak a dali si vlastní gól. Nepovedl se nám ani vstup do třetí třetiny. Alespoň jsme dotáhli zápas do prodloužení, ve kterém jsme bohužel neproměnili trestné střílení, na druhou stranu se nám podařilo ustát oslabení tři na čtyři. Nájezdy už byly loterií.