Pohádkový začátek: Energie rozstřílela Pardubice

Energie - Pardubice 7:2 (3:2, 2:0, 2:0)
Tak to čekal málokdo! Možná jen nenapravitelný optimista by si vsadil před utkáním prvního kola sezóny 2007/2008 na výsledek, jaký se urodil v Karlových Varech. Energie vyhrála rozdílem třídy nad Pardubicemi 7:2 a vystavila tu nejlepší pozvánku k návštěvě dalších zápasů z domácí série! Favorit z Pardubic nastoupil od úvodu k drtivému tlaku, ale domácí družinu neposlal do kolen ani vedoucí gól hostů. Naopak po první třetině odcházela z ledu s jedobrankovým vedením, které už jen navyšovala. Tučný finanční obnos si bude muset přichystat Vítězslav Bílek, letní posila zaznamenala hattrick, který nebyl v Karlových Varech k vidění od 28. září 2001. Vítěznou trefu zaznamenal Jaroslav Kristek (na menším snímku).
O2 extraliga, 1. kolo, pá 14.9.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Pardubice
7:2
3:2, 2:0, 2:0
Branky a nahrávky: 4. Duben (Kristek), 14. Procházka (Pech), 17. Kristek (Melenovský), 24. Bílek (Kraft), 33. Pech (Hanzlík), 55. Bílek (Kraft), 60. Bílek (Řezníček) - 2. Sýkora (Hlinka), 16. Sýkora . Rozhodčí: Šindler - Pešek, Šátava. Vyloučení: 8:12. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3420. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 7:2.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Mudroch, Němec, Řezníček, Duben, Grof, Jiří Hanzlík, Ustrnul - P. Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Hluchý - Zucker, Pech, Milan Procházka
Pardubice: Hylák (od 24. Koutský) - Píša, Kolář, Richter, Havíř, Snopek, Šeda, Posmyk, Linhart - Sýkora, Hlinka, Rolinek - Andrašovský, Pivko, Somík - Tvrdík, Blažek, Ondřej - Cetkovský, Pucher, Koukal

Mrazivé ticho z úvodní pietní minuty za v minulém týdnu zesnulého pardubického obránce Martina Čecha a karlovarskou sportovní legendu Arnošta Náprstka se brzy proměnilo v pravou hokejovou vřavu se vším všudy. Nesmírně nabuzení hosté proháněli karlovarskou obranu a brankář Mensator nestíhal ve spršce střel vůbec chytit rytmus. A po osmdesáti vteřinách poprvé inkasoval, když ihned po buly vypálil z prostoru mezi kruhy Petr Sýkora a puk proskočil až do sítě.

Jakoby z ničeho nic se ale domácím podařilo vyrovnat. První akci Energie ještě zastavil faul a následných zmatků v přesilovce využil ranou do odkryté klece Miroslav Duben. Východočeši se nenechali vykolejit a nadále v neuvěřitelném tempu a s maximálním důrazem tlačili všechno před Mensatora. Tomu pomáhaly i tyče. Poprvé, když Pucher napřáhl ke křižné dělovce přes clonícího obránce. Blízko ke znovunavrácení těsného náskoku měl i Sýkora, jenže sólový únik mu zneškodnil rychlou lapačkou domácí gólman. Pardubický totální nápor jakoby paradoxně ukončila vlastní nevyužitá přesilovka v polovině třetiny.

To ovšem neznamenalo, že by se přestal hrát skvělý hokej. Ba právě naopak, druhá desetiminutovka by mohla sloužit jako geniální reklama na nejrychlejší kolektivní hru. Ve 14. minutě dal vzpomenout na vítěznou akci z loňského ročníku soutěže o Zlatou helmu Lukáš Pech s Milanem Procházkou. První jmenovaný se protáhl do útočného pásma a z rohu nasměroval milimetrovou přihrávku do brankoviště. Do něj se vřítil Procházka a nezadržitelně skóroval. Další šanci měli mít energetici v následné přesilovce. Na ledě se ale během dvou minut roztočil nevídaný hurikán. Nejprve vystihl chybnou rozehrávku Varů Sýkora, prchnul poslednímu obránci a bekhendem nalezl skulinku nad Mensatorovým ramenem. Domácí výpadek mohl po pár vteřinách ještě jednou potrestat Somík, jenže mířil opět jen do tyče. Hra se přesunula na druhou stranu a Hluchého dorážku tentokrát zastavila branková konstrukce za Hylákem. Jen co se vyloučený hráč vrátil mezi mantinely, zůstal u levé tyče osamocený Kristek a ranou do prázdné poloviny branky poslal Energii do vedení 3:2.

Od druhé třetiny se ke slovu dostala i taktika a tak neskutečně pohledný, až živelný hokej ustoupil tradičnímu důrazu a pečlivé obraně. Rovněž se zdálo, že Pardubickým trochu docházejí síly, čehož soupeř využíval k nebezpečným výpadům. Další tón zápasu také udala čtvrtá branka Západočechů. Hned po buly se do puku opřel Vítězslav Bílek a Hylák byl bezmocný. Do pardubické svatyně se pak postavil náhradník Koutský a ani on neměl snadnou práci. Hned po střídání jej od kapitulace zachránil skákající kotouč, který najíždějícímu Řezníčkovi nedovolil přesně zamířit. Ohánět se musel i Mensator, jenž s každou minutou nabýval svou obvyklou jistotu. Proti Rolinkově příklepu z úhlu se vytáhl efektní lapačkou.

Další zásah do pardubického smutného srdce přidal v polovině zápasu Lukáš Pech. Drobný forvard těžil ze střílené přihrávky od obránce Hanzlíka a jemnou tečí našel mezírku mezi brankářovými betony. Ve třetí třetině se pak hra rozdrobila v množství vyloučení. Karlovy Vary hrály taktickou partii bez zbytečného rizika, zatímco hosté se vší snahou, ovšem marně, dobývali útočné pásmo. Asi o poslední šanci přišli „perníkáři“ v 51. minutě, když z nadějné přesilovky 4 na 3 vytěžili pouze dělovku Richtera od modré.

Definitivní konec nadějí pak přišel pět minut před koncem, když se opět přímo z vhazování trefil pohotový Bílek. A byl to stejný hráč, který ještě v poslední minutě zkompletoval hattrick, když z pozice mezi kruhy zamířil nad brankářovo rameno.

Karlovarští tak do sezóny odstartovali výtečně a už se mohou těšit na nedělní domácí souboj s Třincem, Pardubice se jedou se svým nelehkým údělem prát do Znojma. Speciální ocenění si za páteční večer zaslouží všichni fanoušci, kteří své týmy hnaly po celý zápas kupředu. Naprosto fantastická pak byla pardubická skupina nepodléhající trudomyslnosti ani za rozhodnutého stavu.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Hosté neměli lehký týden, ale přesto přijelo silné mužstvo, což potvrzovali v první třetině, kdy nám pomáhaly i tyčky. Od druhé třetiny jsme hráli to, co jsme chtěli a dokonale jsme využili nedisciplinovanosti pardubického mužstva. Ve třetí třetině jsme vyčkávali, protože Pardubice musely jít dopředu. Jsme rádi, jak nám zápas vyšel, ale nechceme podlehnout nějaké euforii."

Miloš Říha (Pardubice): "Budu stručný, musím pogratulovat soupeři. My jsme hráli výborně v první třetině, rozhodlo se ve druhé třetině a na vině byla naše nedisciplinovanost. V závěru Karlovy Vary trpělivě čekaly na každou naši chybičku a každou také využily."