Pokažená druhá třetina rozhodla o smutném loučení s rokem

K a r l o v y  V a r y - Poslední utkání kalendářního roku 2004 začalo pro energetiky pohádkově. Na domácím ledě se do rivala z Pardubic zaskousli jako hladové saně a po první třetině zásluhou přesných tref Jana Košťála a Ĺubomíra Hurtaje vedli 2:0. Pohroma však přišla ve druhé části hry, kdy Východočeši třemi góly otočili vývoj utkání na svou stranu. Domácí v závěru sice mocně tlačili soupeře do defenzivy, jenže k vyrovnání jim nepomohla ani závěrečná, téměř dvouminutová, hra bez brankáře. Po třetinách 2:0, 0:3 a 0:0 končí karlovarští hokejisté rok porážkou s Pardubicemi v poměru 2:3.
Tipsport Extraliga, 35. kolo, čt 30.12.2004, Zimní stadion Karlovy Vary
Pardubice
2:3
2:0, 0:3, 0:0
Branky a nahrávky: 6. Košťál (Dvořák, Alinč), 12. Hurtaj (Dvořák, Alinč) - 22. Mikeska (Hejduk, Bulis), 33. P. Sýkora (Čáslava, Dopita), 38. P. Sýkora (Dopita, Snopek). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:10, navíc Hurtaj, A. Nedorost - Bulis všichni 10 min OT. Využití: 0:1. Diváci: 3320.
Karlovy Vary: Málek - Kutlák, Ptáček, Bauer, Hlavačka, Krajíček, Harant, J. Polák - Dvořák, Alinč, Hurtaj - Krátoška, Kraft, A. Nedorost - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Pech, V. Polák, Bednařík.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, Mudroch, Vyhlídal - P. Sýkora, Dopita, Rolínek - Hejduk, Mikeska, Bulis - A. Hemský, T. Blažek, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha.

Úvod loučení s kalendářním rokem si snad příznivci Energie nemohli přát lepší. Karlovarští hokejisté totiž zakřiknuté Pardubice na svém ledě v první třetině dokonale zaskočili zodpovědnou hrou v obraně a výbornou produktivitou v útoku. V obrovské pohodě hrající Jan Košťál se hned ve druhé minutě prezentoval slalomem přes celé hřiště, jeho zpětnou přihrávku ještě Kumstát neproněnil, o chvíli později se podobný průnik povedl Andreji Nedorostovi, jenže ani nadějné vybídnutí slovenského křídla nedokázal zakončující Hlavačka namířit mezi tři tyče.

Doba seřizování mířidel skončila v šesté minutě. Tradičně důrazný Dvořák si udělal prostor před brankovištěm, přiťukl Košťálovi, jenž pohodlným přehozením bezmocného Lašáka splnil svou povánoční střeleckou normu vstřelené branky na utkání. Karlovarský brankář Málek se k prvnímu ostřejšímu zákroku dostal až v polovnině třetiny, kdy hbitost jeho chráničů otestoval bekhendem Blažek. O chvíli později měli ovšem ruce nad hlavami opět domácí. Alinčovu povedenou přihrávku ještě Dvořák z jasné pozice spálil, hlídkující Hurtaj byl ale na správném místě a mezi betony pardubického brankáře poslal energetiky do slibného vedení. To mohl ještě zvýraznit v přesilové hře Ptáček, stejně jako blesková Košťálova rána po zemi, skončil i pokus varského kapitána na Lašákových chráničích.

Zatímco první třetina připomínala z domácího pohledu krásný sen, prostřední dějství se proměnilo v hrůznou noční můru. Na ledovou plochu nastoupily úplně jiné Pardubice, plné elánu, agresivity a důrazu. Zaskočení Západočeši inkasovali již po dvou minutách hry, když nájezd tří hráčů elitní hostující řady na osamoceného Hlavačku skvostně vyřešil Mikeska krátkým švihem pod horní tyčku.

Rozhodující okamžiky celého souboje přišly přesně v jeho polovině. Karlovy Vary dostaly příležitost hrát dlouhou dvojnásobnou přesilovku, tu ovšem nezužitkovaly a trestná výprava v čele s Petrem Sýkorou mohla předvést svou pověstnou krutost. Nejprve šestadvacetiletý forvard ze vzduchu pohotově tečoval Čáslavovo nahození, posléze si zase najel na příhrávku trestuhodně nekrytého Dopity.

Pardubické vedení ve druhé dvacetiminutovce nezodpovědně hrající Energii zaskočilo a dokonce mohla ještě jednou inkasovat. Ve 40. minutě tečoval nezkrotný Petr Sýkora Průchovu střelu do Málkovy masky.

Karlovarský trenérský triumvirát sice do závěrečné třetiny udělal v týmu několik změn, herní projev domácích se opět zlepšil, kritický výpadek však už nic nenapravilo. Obrovské příležitosti nevyužil Petr Kumstát. Nejprve se neprosadil do zakončení se svým důrazným souputníkem Skuhravým, ke konci se urostlý křídelní útočník prodral ještě do samostatného úniku, kotouč jej ale v rozhodující moment neposlech a skončil svou pouť několik centimetrů vedle levé Lašákovy tyče. Výborně hrající duo Dvořák, Alinč ujíždělo do přečíslení dokonce ve vlastním oslabení, vše zhatila nepřesná finální přihrávka.

Necelé dvě minuty před sirénou si domácí vybrali oddechový čas, po němž zůstal na lavičce brankář Málek a do pole naskočil šestý hráč. Karlovarským se ale souvislý tlak na soupeřovu branku vytvořit nepodařilo, naopak to byli hosté, kdo mohl definitivně rozhodnout.

Energii v závěrečném utkání roku k úspěchu nepomohlo ani vtipné a důmyslné povzbuzování mladých fanoušků za brankou hostí, a tak se neporazitelnost Pardubic na zimním stadionu v Rybářích nepodařilo prolomit ani po dlouhých pěti letech. K dalšímu utkání míří Karlovy Vary už 2. ledna do Jihlavy, na domácí stadion zavítá extraliga v úterý 4. ledna při souboji s pražskou Spartou.

Václav Baďouček (asistent trenéra Karlových Varů): Ve druhé třetině jsme podali nedobrý a nedisciplinovaný výkon. Prohospodařili jsme hodně dobře rozehraný zápas.

Jiří Šejba (asistent trenéra Pardubic): Zaspali jsme úvod zápasu. Ve druhé třetině jsme hráčům naordinovali větší agresivitu. Utkání se zlomilo ve druhé třetině, kdy jsme ubránili dvojnásobnou přesilovku soupeře.