První krok udělala Sparta

SF1: HC Sparta - HC Energie 5:2 (2:1, 1:0, 2:1). Stav série: 1:0.
První letošní semifinálovou bitvu načal lépe domácí tým pražské Sparty. O osudu zápasu mnoho naznačila již první třetina, ve které energetici stačili zásluhou Sailera (na malém snímku) pouze jednou odpovědět na dvoubrankový sparťanský nástup. Naději Západočechům rázně utnul hned po návratu z šaten Výborný. Ještě razantnější vzkaz poslal Energii Vykoukal, jenž svojí ranou protrhl síť v brance bezmocného Mensatora. První trefu v play off si nakonec připsala alespoň čerstvá posila Energie František Bombic, první bod však přesto zůstává v Holešovicích.
O2 extraliga, SF1, st 18.3.2009, TESLA ARENA
Sparta
5:2
2:1, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 7. Langhammer (Ton, Vykoukal), 9. Ton (Vykoukal), 21. Výborný (Kratěna. Pilař), 45. Vykoukal (Broš, Ton), 48. Kratěna (Broš, Výborný) – 10. Sailer (K. Černý), 53. Bombic (Kristek). Rozhodčí: Šír, Šindler - Gebauer, Lederer Vyloučení: 4:5, navíc M.Procházka 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8285. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2.
Sparta: Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, Cunik - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Látal, Podlešák, Kafka – Mrňa
Karlovy Vary: Mensator – Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, K. Černý, Bombic – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Dej, Pech, Hluchý – Skladaný, Melenovský, M. Procházka – Sailer, Kristek, Zucker

Do semifinálové série vstoupila lépe favorizovaná Sparta, která byla v duelu s Karlovými Vary trpělivější, odvážnější, agresivnější i přesnější v zakončení. Holešovičtí nepustili v průběhu celého utkání svého soupeře do výraznějšího tlaku a zaslouženě dovedli střetnutí k přesvědčivému vítězství.

Oboustranně opatrnější úvod zahajovacího semifinále získal náboj hned po šesti minutách hry. Ton nabruslil za branku a zcela nečekaně dokázal vrátit kotouč bekhendem kolem bližší tyče přímo na hůl najíždějícího Langhammera. Důrazný forvard Sparty v čisté šanci nezaváhal. Holešovická aréna po vedoucí brance ožila a zakřiknutí Západočeši měli spousty starostí s hbitým pohybem Pražanů. Další vrásky jim na tváře přidal hned v 9. minutě Petr Ton, jemuž výborně sedla bekhendová střela. Zpět do hry vrátil Energii ještě před koncem desáté minuty Sailer, který v závaru dorazil Černého ránu pod horní tyčku Přikrylovy branky.

Žhavý začátek boje o finále ostře kontrastoval s průběhem dalších okamžiků. Sparta ztratila na ledě dominanci a více se soustředila na defenzivu. Ovšem ani Karlovy Vary nedokázaly po dlouhé pauze najít správný herní rytmus a většinou končily své útočné pokusy daleko před Přikrylem. O výjimku se pokusil mladík Dej s nečekanou střelou z chumlu těl. Betony sparťanského brankaře byly ale na místě.

Obezřetnost zahajovacího dějství dokumentovala také dlouho pohodová práce hlavních rozhodčích. Ti poprvé vylučovali až před koncem třetiny. Karlovarská premiéra Františku Bombicovi ale na trestné lavici po ojedinělé střele Vykoukala zhořknout nemohla. S hlavou sklopenou odcházel od časoměřičů až po přestávce Košťál. Ten musel hned po vhazování hasit nájezd Broše. Nedovolený zákrok však oddálil třetí domácí trefu jen o pár vteřin. Pilařova dělovka se od plexiskla odrazila přímo na hůl Výborného. Domácí kapitán nezaváhal a přehodil puk přes bezmocného Mensatora.

Dvoubrankový náskok dal Pražanům ještě více klidu. Přikryl se tak mohl jen v klidu ohlédnout za Melenovského střelou mířící nad horní tyč, Němcovu ránu z přesilovky si pohlídal pod betonem a dopřál si i trochu sportovního štěstí, když po Pechově dlouhém kličkování mohl zakončovat do poloprázdné branky Mudroch.

Naděje na úspěch mohli hosté hýčkat jen do úvodu třetí dvacetiminutovky. Vyloučení Kristka potrestal volný Vykoukal nechytatelným příklepem. Rozhodčí se dokonce museli o platnosti branky přesvědčit u videa, neboť kotouč protrhnul síťku. Sebevědomí Západočechů pak ještě více srazil další přesilovkovou trefou zcela nepokrytý Kratěna. Korekce na konečných 5:2 z hole šikovně nahazujícího Bombice a zřejmě i tečujícího Kristka byla Karlovarským jen drobným povzbuzením do čtvrteční odvety. Ta startuje v Tesla aréně opět v 17:00.

František Výborný (HC Sparta Praha): Pro nás je důležité, že jsme zvládli první utkání doma. Radost však bude jen do půlnoci, ve čtvrtek nás čeká nové utkání. Dobře si uvědomujeme, že Vary jsou loňský finalista a mají silné a sebevědomé mužstvo. Utkání budou určitě gradovat.

Josef Paleček (HC Energie Karlovy Vary): Sparta vyhrála zaslouženě. Měla dobře zorganizovanou obranu, ukázala své přednosti tam, kde má sílu. To znamená v útočném pásmu, kde chodila agresivně před branku. Navíc využila přesilové hry, což je její silná zbraň. Nám naopak přesilovky nešly tak, jak bychom si představovali. Byli jsme pomalejší. Dlouhá přestávka byla na naší hře znát, hlavně na začátku utkání. Prvních deset minut jsme nebyli tak pohybliví, jak jsme chtěli. Na hráčích bylo vidět, že zápas dlouho nehráli.