Školu produktivity zaplatil Litvínov třemi body

L i t v í n o v - Již pošesté v řadě si Chemopetrol Litvínov nedokázal poradit s karlovarskou Energií. Domácí celek dováděl doslova k šílenství Rudolf Pejchar. Ten vychytal i nejvyloženější šance, přičemž nestačil pouze na nechytatelnou střelu Trávníčka. Naopak hosté z Karlových Varů předvedli domácím jak proměňovat šance a v této lekci padlo šest branek. Dvě z nich vstřelil Tomáš Netík, který tak vybojoval úctyhodnou bilanci dvě utkání - tři branky. Litvínov podlehl Energii 1:6, po třetinách 0:1; 1:4; 0:1.
Tipsport Extraliga, 2. kolo, ne 14.9.2003
Litvínov
1:6
0:1, 1:4, 0:1
Branky a nahrávky: 26. Trávníček - 12. Netík, 22. Tvrdík (Němčický), 33. Bacul, 37. L. Svoboda (Bednařík), 40. Alinč (V. Polák, Pejchar), 48. Netík (Lipianský).
Rozhodčí: Nečas - Čížek, Padevět. Vyloučení: 1:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4200.
Litvínov: Pinc - P. Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Klobouček - Trávníček, T. Martinec, Kubinčák - Balázs, Hübl, Žemlička - Kacíř, Rolínek, Prorok - Havel, Říha, Gombár
Karlovy Vary: Pejchar - Galvas, F. Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Kivoň - Košťál, Alinč, V. Polák - Bednařík, Tvrdík, L. Svoboda - Němčický, Lipianský, Netík - Petr Kumstát, Bacul, Skuhravý

Do utkání lépe vstoupili domácí. Již po minutě měl velikou šanci Kubinčák, který tvrdě vypálil na hostujícího gólmana. Po tom, co viděli fanoušci Energie v prvním utkání se Spartou se všem zastavila krev v žilách. Rudolf Pejchar si však poradil znamenitě! Zákrokem lapačkou jakoby předznamenal famózní večer v jeho režii. O první střelu hostů se o několik vteřin později postaral Lukáš Bednařík. Marek Pinc v nepoměrně lehčím zákroku zasáhl, stejně jako jeho protějšek Pejchar, lapačkou. Do obrovské šance se po chybě Martina Kivoně ve čtvrté minutě dostal litvínovský Martinec, Pejchar opět odolal. Po odpískání však Krajíček cítil potřebu „sundat“ dotěrného útočníka k zemi a odměnou mu bylo dvouminutové posezení na trestné lavici za krosček. Z přesilové hry vytěžili domácí pouze střelu Poživila. Naopak zahrozit mohl v oslabení Petr Kumstát. Sám se rozjel na domácího brankáře, ale jeho střela příklepem šla zcela mimo branku. S blížící se desátou minutou tlak Litvínova, podpořený navíc vyloučením Ptáčka za vražení na hrazení, sílil. Důsledně hrající Energetici toho však domácím moc nedovolili a když už někdo prošel, bravurně situaci zachránil Rudolf Pejchar. Ve dvanácté minutě se poprvé měnil stav utkání. Malý štírek Tomáš Netík se prosmýkl přes obránce a vystřelil. Jeho střelu brankář vyrazil před sebe k Prorokovi, který namazal Netíkovi na dorážku. Střela do prázdné branky nebyla pro jednadvacetiletého útočníka již žádný problém – 1:0. Vyrovnat se postupně pokoušel Havel, Hranáč, Žemlička, za hosty se naopak pokoušeli zvýšit Polák a Kumstát, avšak brankáři již byli bezchybní.

Do druhé třetiny vtrhla Energie doslova raketově. Se střelou Alinče si ještě Marek Pinc rady věděl, ale s nájezdem Michala Tvrdíka a jeho střelou pod horní tyčku již ne – 0:2. Když už se zdálo, že zápas začnou režírovat Karlovy Vary, přišlo vystřízlivění v podobě chyby v rozehrávce a následním únikem Michala Trávníčka. Ten po vzoru Tvrdíka vystřelil „po víko“ a nemýlil se – 1:2. Velkou šanci na vyrovnání měl v začínající 28.minutě Balazs, v rozhodující chvíli ale netrefil puk. Vzniklou mírnou převahu dokázali litvínovští přetavit pouze v šanci Trávníčka z pravého kruhu. Když ani ten neuspěl, opět se potvrdila otřepaná fráze „nedáš, dostaneš“. Z rychlého protiútoku se k dorážce dostal Robin Bacul a nemýlil se 1:3. Hlavní rozhodčí Nečas sice ještě jel ověřit k videorozhodčímu, zda nebránil některý z přítomných hráčů Energie brankáři ve výhledu, ale mimo mírné prodlevy se na gólovém faktu nic neměnilo. Ve 36.minutě se nechal zcela zbytečně vyloučit Jan Alinč. V útočné třetině pokračoval ve své akci i přesto, že jeho přilba nebyla správně nasazena po střetu s litvínovským obráncem. Rozhodčí Nečas ani nemohl jinak a Alinč si šel odpočinout. Paradoxně tento fakt Energii spíše pomohl. Litvínov ve snaze o návrat do zápasu vrhl bezhlavě vše do útoku a tak se stalo co se stát muselo. Uvolněného prostoru využili Bednařík a Svoboda. Po střele prvního jmenovaného brankář Pinc opět vyrazil střelu jen před sebe a pro Svobodu tak již nebyl problém překonat ležícího gólmana. Po návratu z trestné lavice se prosadil i Jan Alinč. Půlminutu před koncem druhé třetiny Rudolf Pejchar famózně a flexibilně založil přímočarou akci po ose Polák – Alinč a posledně jmenovaný překonal brankáře Pince již popáté.

Sympaticky vstoupili domácí do poslední třetiny. Před od třetí třetiny prořídlou halou nezlomili nad utkáním hůl, ale bojovali do posledních vteřin. Již po půlminutě nebezpečně zahrozil Hranáč, poté sice zahrozila Energie, to když již třetí gólovou šanci v zápase spálil Kumstát, tentokrát do břevna, ale následcích šest minut patřilo domácím. Na s přehledem chytajícím Pejcharovi se postupně vylámali zuby Trávníček a Havel. A tak útočná kola opět rozjely Karlovy Vary. Střela Alinče po průniku a přihrávce Poláka ve 36.minutě ještě gól neznamenala, ale střela Netíka ve 37.minutě z blízkosti po přihrávce Lipanského již ano – 1:6. Poté získala Energie poprvé v zápase šanci zahrát si početní výhodu. Z té nejenže nic nevytěžila, ale navíc ujel Balazs. Pejchar však byl k nepřekonání!! A když se za domácí nepodařilo skórovat Poživilovi, Prorokovi, Hranáčovi, ani za hosty Bednaříkovi, opět z nájezdu Kumstátovi a ani Skuhravému, zastavilo se konečné skóre na stavu 1:6.

Zápas byl do poloviny zápasu velmi vyrovnaný. Energie však udělila Litvínovu lekci z produktivity a brankář Pejchar na dálku udělil lekci mladému Pincovi ve vyrážení střel. Mezitím co hostující Pejchar vyrážel puky do boku, Pinc je dosti často vyrážel před sebe, přímo k z druhé vlny si najíždějícím útočníkům Karlových Varů. Takto inkasovali domácí čtyři ze šesti branek.

Dvě utkání ve třech dnech, přesto naprosto rozdílná. V prvním zápase na domácím stadionu Energie velmi rychle prohrávala o dvě branky. V Litvínově naopak o dvě branky prohrával soupeř. „V minulém zápase jsme byli příliš přemotivovaní,“ hledá příčiny nezdaru proti pražské Spartě křídelní útočník Ladislav Svoboda. „Dnes nám to vychytal Rudánek (Rudolf Pejchar pozn.redakce). Navíc my útočníci jsme vepředu dali nějaké branky, tak se nám hrálo v pohodě. Poté, co jsme odskočili na tři branky již bylo jasné, že se Litvínov musí začít tlačit dopředu. V tu chvíli byla otázka jestli se jim podaří něco dát, nebo ne, ale Ruda zachytal skvěle,“ popisuje vývoj zápasu.

Nepříliš dobrý dojem v některých momentech hry zanechal brankář Marek Pinc. Skvělé zákroky na hranici lidských možností střídaly chyby, kdy zbytečně vyrážel puky před sebe a dával tím důrazným karlovarským útočníkům šanci dorážet. To se Litvínovu vymstilo ve čtyřech případech! „Každý má svůj den. Nemůže se mu pokaždé dařit,“ říká s pochopením třiatřicetiletý kapitán.

I Ladislav Svoboda přispěl v útočných výpadech Energie „svou troškou do mlýna“. Ve vlastním oslabení ve spolupráci s Lukášem Bednaříkem překonal domácího brankáře po čtvrté a definitivně nasměroval Karlovy Vary za třemi body. „Já jsem zastavil před brankovištěm. Puk jsem neviděl, ale najednou vypadl brankáři přímo přede mě. Brankář ležel na zemi, tak jsem to zvedl nahoru. Stačilo jej jen přehodit,“ popisuje svou branku a zároveň líčí trestuhodnou chybu litvínovského brankáře.