Skvělý Habal vychytal premiérovou nulu a šestou přípravnou výhru!

HC Litvínov - HC Energie 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Historicky první utkání dvou extraligových týmů na stadionu v Bílině přineslo další radost do omlazeného karlovarského tábora. Výtečný a soustředěný výkon golmana Habala podržel Energii proti aktivnějším chemikům ve hře do závěru zápasu, kde výborně vyřešeným únikem rozhodl o vítězství Západočechů Jiří Doležal. Úspěch potvrdil chvíli před sirénou nechytatelnou dělovkou Michal Gulaši.
Příprava na sezonu, přát., út 20.8.2013, Bílina
0:2
0:0, 0:0, 0:2
Branky a nahrávky: 47. Doležal (Vlach), 57. Gulaši (Vlach, Flek). Rozhodčí: Turčan – Hauser, Rozlílek. Diváci: 1520. Průběh utkání: 0:2.
Litvínov: Francouz – Gula, Pavelka – Chaloupka, Pavlík – Šlégr, Kousalík – Stříteský, Zeman – Hübl, Lukeš, Majdan – Pšurný, Martynek, Trávníček – Černý, Piroš, Ručinský – Bojer, Gerhát, Jurčík
Karlovy Vary: Habal – Bičánek, Šmach, Gulaši, Drtina, M. Rohan, J. Látal, Schusser, Parýzek – Zaťovič, Hruška, Hovorka – Doležal, Vlach, Flek – Rohan T., Vachovec, Koblasa – Harkabus, Vrána, Vaněk.

Další tolik potřebná vlna optimismu míří do Karlových Varů. Silně omlazená Energie, bez řady zraněných a nemocných hráčů, veze už šestou výhru v pořadí v rámci letošní letní přípravy. Hlavní zásluhu na vítězství nad litvínovskou Verou má brankář Vladislav Habal, který v celém zápase ani jedenkrát nepustil soupeře do gólových oslav. A že měl práce požehnaně!

Úvod utkání byl přesto v režii energetiků, kteří soupeře k první ráně pustili až po pěti minutách. Příliš se neblýskalo ani na druhé straně, a tak byl nejblíže úspěchu domácí Trávníček, který nedokázal na brankovišti posunout poskakující kotouč mezi Habalovými betony až za čáru. Také Lukeš s Majdanem mohli s trochou štěstí a důrazu otevřít skóre.

Bezbrankový stav nezlomil před 1500 diváky ani druhý časový úsek. Šikovně si počínal nadějný junior Flek, před Habalem zlobil ve dvojnásobné přesilovce Martynek. Nejblíže ke gólu byl ovšem Majdan, který z brankoviště atakoval tyčku, navíc byl faulován a sudí neváhal zkřížit ruce. V penaltovém pokusu zapracoval méně kvalitní letní led a Habal ani nemusel zasahovat.

Třetí třetina byla vyvrcholením zajímavého duelu. Čím dál tím odvážnější domácí bušili do karlovarské obrany, energetici vyčkávali. A pak tvrdě trestali předchozí nedůraz Vervy v zakončení. Do přečíslení ujel Vlach, lahůdkovou zadovkou přenechal kotouč Jiřímu Doležalovi, jehož zakončení prošlo Francouzovi mezi betony.

Litvínov byl blízko vyrovnání. Zejména Jakub Černý už několikrát zvedal ruce nad hlavu, Piroš napálil vzdálenější tyčku, s nebezpečnými střelami neuspěli Majdan ani Stříteský. A tak se zazelenalo opět na druhé straně. Tři minuty před koncem napřáhl Michal Gulaši, jehož střela nemohla skončit jinak než gólem.

Závěrečný tlak Severočechů podpořila ještě přesilovka, jenže Habal by dnes asi neinkasoval, ani kdyby se hrálo do půlnoci. Po závěrečné siréně si mohl vychutnat gratulace ke své první nule v dospělém hokeji. Kdy přidá svou premiérovou v extralize?

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Stále nám chybělo 6 zraněných útočníků, ale přesto jsme utkání proti téměř kompletnímu soupeři odehráli velmi dobře. Stále musíme na některých věcech pracovat, patří mezi ně i přesilová hra. Zápas měl i svá negativa. Soupeř na nás jednou jel trestné střílení, jednou jsme mu samotnému umožnili jet na bránu. To všechno ale velmi dobrým výkonem vychytal brankář Habal. Vyzkoušeli jsme si i hru v oslabení, ve třech i ve čtyřech, soupeř tam hrozil především svou první formací, ale někdy i se štěstím jsme to ustáli. Utkání jsme rozhodli ve třetí třetině v přečíslení po jedné z chyb soupeře.

K výkonům juniorů. Tomáš Harkabus nastoupil už asi ve čtvrtém utkání. Podal takový svůj standardní výkon. Dostával příležitost i v oslabeních, protože si myslíme, že má cit pro poziční hru. Pro Lukáše Vránu to bylo první utkání a nedá se říci, že by propadl. Myslím, že ho odehrál velmi slušně. Velmi pozitivní jsou výkony Jakuba Fleka. Velmi dobře bruslí, nebojí se hrát s pukem a navzdory svým parametrům se nebojí ani podstupovat osobní souboje. S ním jsme zatím maximálně spokojení.