Sparta si odváží ze Sokolova jasnou porážku

S o k o l o v - Do utkání na sokolovském ledě s pražskou Spartou vedl hráče Energie nový kapitán Ladislav Svoboda. V předchozích soubojích s mistrovským týmem se Karlovým Varům dařilo nečekaně dobře. Domácí remíza a senzační vítězství v T-mobile aréně dávali tušit, že do dnešního duelu půjdou Pražané s velkou motivací. Energetici však vstoupili do zápasu ve velkém stylu. V osmé minutě překonal Přikryla v přesilové hře novic ve žlutém dresu Lukáš Bednařík. V 16. minutě předčasně oslavil první brankou v sezóně své úterní narozeniny Jan Němeček. Konec sparťanské desetizápasové série bez porážky ještě více přiblížil ve druhé třetině Rodin. Definitivní rozhodnutí přinesla pokažená hra bez brankáře. Těsně před návratem vyloučeného Mádla ujel obránce Bauer a střelou do prázdné branky určil konečný výsledek povedeného duelu. Čtvrté vychytané čisté konto si po bezchybném výkonu vybojoval Petr Franěk (na snímku). Po třetinách 2:0, 1:0 a 1:0 si připisuje HC Energie veledůležité tři body za vítězství 4:0 nad Spartou Praha.
Český Telecom Extraliga, 39. kolo, ne 12.1.2003
Sparta
4:0
8. Bednařík (Vala, Skuhravý), 16. Němeček (Bednařík, Vala), 38. Rodin (V. Polák, Balázs), 57. Bauer. Rozhodčí: Haškovec - Český, Kostka. Vyloučení: 9:5, navíc Paroulek (Sparta) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4500 (vyprodáno).
Karlovy Vary: Franěk - Punčochář, Mádl, Hlavačka, Krajíček (21. Rodin), Němeček, Bauer - L. Svoboda, Tvrdík, Kraus - Skuhravý, Vala, Bednařík - Balázs, V. Polák, Košťál
Sparta: Přikryl - F. Ptáček, Jan Hanzlík, Nedvěd, Srdínko, Nedoma, O. Malinský - Ujčík, P. Martinec, Žemlička - Kratěna, Broš, Tomajko - Paroulek, Leška, Bělohlav - Vondráček, Dragoun, Havelka

Ještě nebylo vhozeno ani úvodní buly a všem muselo být jasné, že dnešní zápas bude, ať už by byl konečný výsledek jakýkoli, určitě výjimečný. Sokolovský kotel se zcela v duchu českého hesla : " když nemůžu mít kozu já, tak ať sousedovi chcípne" věnoval hlasité podpoře hostů z Prahy. Fanoušci Energie, včetně pěkné řádky rozumných místních, se nechtěli nechat zahanbit a bušili do bubnů, co jim síly stačily. Již hodinu před začátkem hřměly pod klenbou zaplněného stadionu bojové pokřiky obou táborů. Podle sokolovských kotelníků byly Vary v Sokolově pouze na návštěvě a otřepaný slogan :" Rusáci, Rusáci" to jednoznačně potvrdil.

Úvodní buly vyhrála Sparta a hned po něm se do sebe, před skvělou kulisou hřmících tribun, oba týmy pustily s vervou, která slibovala hokej těch nejvyšších kvalit. Vysoké tempo a nasazení hned od počátku zdobily obě mužstva. Ani to, že se hraje v Sokolově, nezměnilo nic na tradici, že v domácích zápasech chodí na trestnou lavici jako první karlovarský hráč. Na konci 3.minuty tak hrála Sparta svou první přesilovou hru. Takřka dvouminutový zámek před Fraňkovou brankou však radost hostům nepřinesl. V 7. minutě byl pro změnu vyloučen Srdínko.Varští hráči ovšem za sebou na vlastní modré nechali Žemličku, ale Franěk svým zákrokem otevřel galerii úžasných brankářských kouzel, kterými po zbytek zápasu ničil své protivníky. V polovině 8. minuty si skvěle vyjel z rohu kluziště Bednařík až před Přikryla a poprvé našel cestu do sítě Sparty. 1:0.  V dalších minutách opět vynikl Franěk, který zlikvidoval další dva samostatné nájezdy. Sparta stupňovala tlak, ale domácí jim nezůstávali nic dlužni. Oba týmy dostaly od rozhodčího výhodu hrát přesilovou hru. O poznání úspěšnější v proměňování této herní varianty byli domácí. Svou, v pořadí druhou, využili již po 5 sekundách. Po vyhraném buly se od modré trefil Němeček. 2:0. Domácí se uklidnili a ani v dalším oslabení toho Spartě moc nedovolili. Jejich obětavý výkon byl důvodem k optimismu, zvláště když do šaten odcházeli s dvoubrankovýn náskokem.

Do druhé části už nenastoupili oba soupeři tak ostře, ale souboj na tribunách pokračoval s neztenčenou intenzitou. Ale i tady, stejně jako na ledě, to postupem času byla stále jednoznačnější záležitost "domácích hostí z Varů" . Energie vsadila na hokej, který jí přinášel úspěch v první polovině soutěže, důsledná obrana se zapojením všech hráčů, celoplošné napadání v kombinaci se sebevědomím v koncovce přinášely úspěch. Sparta se marně snažila ztéci obranný val domácích a pokud  se dostala ke střele jistil vše famózní Franěk. Ani další přesilovka hostí, při vyloučení Němečka, neposkytla Spartě možnost zkorigovat nepříznivý stav. Ve 30.minutě zazvonila za překonaným Přikrylem tyč po dorážce Valy. Hned v další minutě předvedl své bruslařské schopnosti Ujčík, ale i jeho samostatný nájezd skončil na Fraňkovi. Sebevědomím nabití domácí si stále více troufali a v 38. minutě dali nejlepší možnou odpověď na otázku, která visela ve vzduchu od začátku druhé třetiny : " Podaří se Spartě dát kontaktní gól ? " . Odpověď razantně a natvrdo zformuloval Rodin, který vymetl ze sparťanské svatyně všechny pavouky. Sokolovsko - sparťanský kotel ztratil glanc a zmohl se jen na přisprostlé popěvky na adresu Karlových Varů. Naštěstí je nebylo příliš slyšet , neboť tribuny už nezakrytě stály na straně domácích.

Skvělý výkon Energie gradoval v závěrečné třetině. S přibývajícími minutami bylo stále patrnější, kdo je pánem na ledě. Veškerá snaha hostí končila na útočné modré a domácí útočníci si stále více troufali pronikat až před Přikryla a motali hlavu sparťanským zadákům. Třetina se zlomila, ale Sparta se stále nemohla dostat do očekávaného tlaku. Ten však nakonec přišel , když byl v 51. minutě vyloučen Polák a přesně dvě minuty po něm Mádl , dokonce na 4 minuty. Šestiminutová přesilovka mohla domácí zlomit, ale nezlomila. Sparta si se skvělou hrou domácích neporadila a tak trenér hostí sáhl k neobvyklému a riskantnímu kroku. V 55. minutě po oddychovém čase zůstal Přikryl na střídačce a Sparta se snažila dobýt domácí branku se šesti hráči v poli proti čtyřem.Nervy diváků, ale zejména hráčů Sparty, byly na pochodu. Při jakémkoli ostřejším zákroku obrany Karlových Varů se sparťané káceli k ledu ve snaze znásobit svou početní výhodu, jakoby tušili, že ani v takovém poměru sil nejsou schopni vstřelit gól. Hrálo se hop nebo trop. Vše rozhodl Richard Bauer,když už se nemohl koukat, jak se Sparta trápí a zasadil ji poslední ránu z milosti.4.0. Nadšení diváci již poslední minuty ve stoje a za neuvěřitelného rachotu sledovali exhibici Karlových Varů. Tři body zůstaly v Sokolově ( vlastně ve Varech) a výkon Energie byl příslibem pro poslední čtvrtinu základní části.

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "V první třetině Franěk chytil tři sólové nájezdy, poté jsme ožili a dali dva góly z přesilovek. V dalším průběhu jsme důslednou obranou výsledek ubránili. Byl jsem mile překvapen atmosférou na sokolovském stadiónu, protože jsme se obávali negativních reakcí sokolovských diváků."

Alois Hadamczik (Sparta Praha): "Bylo to velmi velice kvalitní utkání, které mělo náboj a nasazení. Začali jsme nejlépe za dobu, co jsem ve Spartě, velmi dobře jsme kombinovali a vytvořili si tři sólové nájezdy. Jenomže Karlovy Vary daly dva góly z přesilovek, a potom už naši zvýšenou snahu ubránily. Brankář Franěk byl dnes absolutně výtečný."