Spasitel ”Hanzelka” vystřelil tři body

Energie - Litvínov 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Karlovy Vary vydřely důležité vítězství nad Litvínovem, které se rodilo ve velkých bolestech. Energie se ujala v první třetině vedení, ale od brzkého vyrovnání se trápila a Litvínov ji dostával místy pod výrazný tlak. Jenže ten nedokázali hosté přetavit v další branky, a tak ve třetím dějství nastoupil na scénu obránce Jiří Hanzlík. Hrdina večera nejprve v početní výhodě strhl vedení na domácí stranu, svůj výborný výkon poté ještě korunoval úspěšně provedeným trestným střílením a zaslouženě se stal příjemcem poděkování ze strany fanoušků. Výborný zápas ochytal se 38 úspěšnými zásahy i brankář Lukáš Mensator (na snímku).
O2 extraliga, 4. kolo, ne 23.9.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
3:1
1:1, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 7. Skuhravý (Dobroň), 46. Hanzlík (Bílek), 52. Hanzlík z trestného střílení - 9. Reichel (Bednařík) . Rozhodčí: Bolina - Bejček, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 3020. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Mudroch, Němec, Řezníček, Duben, Grof, Jiří Hanzlík, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Hluchý - Zucker, Pech, Kuběna
Litvínov: J. Hübl - Koma, Šlégr, Vobořil, Hranáč, Punčochář, Skuhrovec - Kubinčák, Reichel, Bednařík - Benda, Branda (41. Sklenička), Jenáček - Jánský, Lukeš, Machulda - Trávníček, Rindoš, Černý

První minuty duelu jasně naznačovaly, jak hlubokým zásahem do sebevědomí energetiků byla páteční prohra se Slavií. Dříve lehkonozí útočníci se jen těžkopádně probíjeli litvínovským valem a Grofova rána od modré byla spíše jen výjimečnou šancí. Naopak Severočeši hýřili i na cizím ledě aktivitou a od samotného začátku zaměstnávali Lukáše Mensatora v brance Energie. Ten se musel hodně rychle přemisťovat při zakončení Bendy a následně vzduchem zasvištěla i jeho lapačka po úniku Reichela v oslabení.

Přesto se jako první prosadili domácí. V té samé přesilovce nahodil od modré před branku Dobroň a Václav Skuhravý tečoval chirurgicky přesně mezi Hüblovy betony. Jenže uběhly sotva dvě minuty a úspěch slavila i litvínovská snaha. Pořádnou dávku štěstí si vybral druhý kapitán na ledě Robert Reichel, jehož střela se otřela o hůl soupeře a puk následně přeloboval nešťastného brankáře domácích.

Tento okamžik jakoby žlutobílý celek nastartoval k ještě větší aktivitě a rázem nebylo ani poznat, kdo je na stadionu v Dolní Kamenné doma. Pouze do boční síťky dorážel po velkém závaru Trávníček, Rindoš zase vyzkoušel Mensatorovu vyrážečku. Největší příležitost měl ale Reichel, který se rozjel k trestnému střílení poté, co Grof musel zastavil prchajícího Rindoše. Penaltový mág ale proti dobře vyčkávajícímu a trpělivě couvajícímu Mensatorovi nejvhodnější okamžik prováhal a střela šla z velkého úhlu mimo tři tyče.

Momentální situaci karlovarských myslí asi nejlépe dokumentovala situace z 20. minuty. Dobroň protlačil puk do pásma, na střelu si do výhodné pozice najel Košťál, ale dělovkou pouze sestřelil clonícího Skuhravého.

Trochu uklidnění tak přinesla až přestávka, po níž vypukla pravá taktická bitva. Nikdo se neodvážil zariskovat, chyb v defenzivní činnosti bylo skutečně minimálně a tak se gólmani výrazněji zapotili jen při přesilovkách. Za domácí se v pěkné šanci ocitl Skladaný, který využil dobré práce Skuhravého za brankou. Z pozice mezi kruhy ale namířil jen do brankáře. Skladaný se blýsknul i v obranné činnosti, když na poslední chvíli vložil do gólové střely Reichela svou hůl. Další důležitý moment celého zápasu se odehrál na přelomu první a druhé poloviny. Litvínov hrál čtyři minuty v početní výhodě a zatlačil po téměř celou dobu energetiky před Mensatora. Celou minutu se třeba musel obejít bez zlomené hokejky Kraft, Šlégr od modré ani dorážející Kubinčák však další výhodu nezužitkovali.

Chemici si zahráli další přesilovku i na začátku třetí části. Zde opět exceloval Mensator, když vydržel souboj nervů a proti osamocenému Šlégrovi nešel do rozkleku, a vytlačil tak držitele Stanley Cupu, olympijského i světového zlata ze střelecké pozice.

Vzápětí si v pěti proti čtyřem zahráli i Západočeši, velký tlak vyústil v další faul soupeře, a tak se před domácí tým postavila výzva v podobě 34 vteřin ve dvojnásobné převaze. V ní pálil Košťál, Kristek i Kraft, Hübl byl ovšem svým spoluhráčům oporou. Nárok už ale neměl na dělovku Hanzlíka od modré, která byla dokonale ukryta dobře clonícími hráči.

Litvínovským rychle došlo, že nyní se musí opět začít tlačit do útoku, jenže kvalitně organizovaná hra Energie na obranné modré toho hostům příliš nedovolila. Navíc do otevřených vrátek na druhé straně neohroženě najížděli varští bojovníci. Krásně například háčkoval v obtížné situaci Kraft a nakonec i pěkně vystřelil, přečíslení Hluchého s Pechem zase skončilo ranou do přemísťujícího se brankáře. Dravý únik Skuhravého ale už své důsledky měl. Koma domácího lídra zahákoval, z čehož rezultovalo trestné střílení i pro Karlovarské.

A k tomu se překvapivě nerozjel žádný z osvědčených střelců, ale obránce Jiří Hanzlík. Tajný a dobře ukrývaný trumf si s klidem dojel před brankoviště, hodil rameny a prudkým švihem trefil přesně prostor nad brankařovou vyrážečkou.

Devět minut před koncem se tak domácí odpoutali o dvě branky a i přes vytrvalý tlak Litvínova žádné drama nepřipustili. Střela Černého z předposlední minuty se zastavila o Mensatorův beton a pak už nic nedělilo Energii od oslav druhého tříbodového zisku v sezóně.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Byl to vyrovnaný zápas a asi rozhodla trestná střílení. Litvínov ho neproměnil, my ano. Pro mě je to cennější vítězství než s Pardubicemi, protože se jedná o vydřenou výhru. Hodně jsme se na ni natrápili a nadřeli. Litvínov odvedl výborný výkon, my jsme byli šťastnější."

Petr Rosol (Litvínov): "Utkání se mi nehodnotí moc dobře, asi rozhodla první třetina, ve které jsme byli lepší, ale skončila 1:1. Zasluhovali jsme vést o jeden až dva góly. Ve druhé a třetí třetině to bylo vyrovnané utkání. Domácí přidali dva góly a tím rozhodli."