Tři body z derby míří do Karlových Varů

P l z e ň - Podruhé se v letošním ročníku objevil v karlovarské brance Lukáš Sáblík a podruhé z toho bylo vítězství 3:2. Na ledě plzeňského Lasselsbergeru dokázala Energie na vedoucí branku soupeře odpovědět dvěma slepenými góly v průběhu necelé minuty. Vítěznou trefu zaznamenal v úvodu závěrečného dějství Ján Lipianský. Plzeň nevyrovnala ani při závěrečné ofenzivě zesílené ještě hrou bez brankáře. Karlovy Vary si tedy mohou za vítězství 3:2, po třetinách 0:0, 2:2 a 0:1, připsat další tři body do tabulky i historicky druhou výhru na plzeňském ledě.
Tipsport Extraliga, 10. kolo, ne 5.10.2003
Plzeň
2:3
0:0, 2:2, 0:1
Branky: 21. J. Straka (Jiří Hanzlík), 33. Andrašovský (J. Straka) - 30. Kraus, 31. Skuhravý (L. Svoboda), 42. Lipianský (Netík, Bednařík). Rozhodčí: Jebavý - Rozlílek, Vitík. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 6021.
Plzeň: Barta - Dobroň, Jiří Hanzlík, Cartelli (35. Kubeš), Vobořil, Dobrovolný, Jindřich - Andrašovský, J. Straka, D. Pospíšil - Důras, Krátoška, Sedlák - M. Dvořák, Švík, Matějovský
Karlovy Vary: Sáblík - Hájek, F. Ptáček, Krajíček, Bauer, Galvas, Vantroba - Tvrdík, Alinč, Petr Kumstát - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - Netík, Lipianský, Bednařík - V. Polák, Bacul, Kraus

Za elektrizující atmosféry nastoupili na led aktéři 25. západočeského derby a od úvodu začali snaživě. O první navštívenku Sáblíkovi nastoupivšímu za Karlovy Vary se postaral po půl minutě hry Dobroň, ale poté se aktivita přenesla na hokejky hráčů Energie a domácí gólman Barta musel dirigovat svou obranu hodně hlasitě. Dvakrát se neohroženě prosazoval Polák, nebezpečně se z rohu až před branku probil kapitán hostí Svoboda. Teprve v polovině 7. minuty šikovně skryl hned po buly Matějovský jedovatou střelu do houštiny těl, ale Sáblíkova lapačka čekala na správném místě. Po první přesilové hře, kterou nabídl hostům Matějovský úderem vysokou holí a která se tradičně po karlovarsku nevydařila, nedorazil za Bartova záda Ptáčkovu střelu Alinč. A tak se v půli 13. minuty málem radovali domácí, to totiž Lipianský na vlastní modré předal puk plzeňskému Dvořákovi, ale útočník při objíždění Sáblíkovy branky vybojoval místo gólu jen Netíkův nedovolený zákrok. V početní výhodě trefil Pospíšil špatně puk a byla to paradoxně nejlepší příležitost domácích. V závěru třetiny odbruslil na trestnou lavici Svoboda, ale domácí bek Dobroň jen napodobil Lipianského a ve vlastním obranném pásmu odevzdal puk Alinčovi, jehož přihrávka na spoluhráče Bauera však ke změně skóre nevedla.

To v druhém dějství se od počátku servírovala jiná káva. Hned po 18 sekundách využili Plzeňští dohrávanou přesilovku a Straka pohotovou dorážkou u pravé tyče rozveselil bezmála šest tisícovek příznivců modrobílých. Oficiální návštěvu přehoupl přes 6000 diváků početný houf fanoušků z lázeňského města. Plzeňské publikum už už vidělo druhý puk v Sáblíkově síti při brejku Švíka, ale vracející se Galvas stihl čistě zasáhnout. V příštích minutách dostaly obě strany možnost přesilových her, ale zatímco Energie si při dvou početních výhodách připravila jednu šanci, Lasselsberger při své dvouminutové převaze vyhlásil díky Strakovi a Pospíšilovi před Sáblíkem poplach nejvyššího stupně. Jen pohotové reakce zaskakujícího ústeckého gólmana či záchranný odpal Němčického zabránily druhému domácímu úspěchu.

Snad proto se hokejový bůh rozhodl domácí potrestat a na přelomu poloviny utkání během 41 sekund Karlovy Vary najednou vedly. Nejprve zachytil ledabyle vyhozený puk Kraus a z levého kruhu propálil Bartu, následně potrestal chyby kapitána Hanzlíka Skuhravý, který svým důrazem otočil skóre na 1:2. Hostům narostla křídla, ale ne na dlouho. Alinč musel nedovoleně hasit počátek brejkové situace a přesně v čase 33:00 bylo vyrovnáno. Straka rychle vrátil puk zpoza branky do ohně a Andrašovský bez rozmýšlení napálil puk za Sáblíka. Karlovarským nebyly nic platné ani reklamace pro předchozí hru vysokou holí a začínalo se znovu od začátku. V druhé třetině už jen Dvořák najíždějící z druhé vlny nedotáhl kličku, a tak měla rozřešení dramatické zápletky přinést až poslední třetina.

A hned ve 42. minutě založil Bednařík rychlou akci, Netík poslal přes obránce lahůdkovou přihrávku od pravého mantinelu na volného Lipianského, proti kterému neměl přemisťující se Barta nárok, a hosté opět vedli. Hra se od té chvíle změnila v plzeňskou snahu o dobytí karlovarské branky, ale nedařilo se. Místo toho málem inkasoval Barta počtvrté, když v oslabení jen s námahou vykopl puk skákající ke vzdálenější tyči a o pár minut později po další Hanzlíkově chybě nebezpečně pálil Svoboda. Plzni nepomohla ani další přesilovka, ve které jen Pospíšil nesmyslně zboxoval ležícího Krajíčka. Agilní Švík se na konci 57. minuty dostal k odraženému puku, ale zbrkle ho vypálil mimo tyče. Následně se pokusil ujet všem a rozhodnout Bednařík a ač tísněn, rozezvučel břevno Bartovy brankové konstrukce. Když i Straka rozechvěl svým švihem pouze tyč, nastal čas na time-out a odvolání domácího brankáře. Plzeňská powerplay však přinesla jen dvě nepřesné střely, a tak se na ledě bývalé západočeské metropole zrodila historicky teprve druhá výhra Karlových Varů.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Karlovy Vary hrají dobře na cizích hřištích, po celý zápas to byla taktická bitva. Po individuálních hrubých chybách obrany jsme dostali všechny branky. Za bojovnost musím mužstvo pochválit, doufám, že se nám do týdne hráči uzdraví, protože ze stabilní obrany nám scházejí čtyři hráči."

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Odehráli jsme dobré utkání. Při vedení domácího mužstva 1:0 jsme nepanikařili, dodrželi taktiku, nedařily se nám však přesilové hry. Důležité bylo pro nás vedení ve třetí třetině, které jsme takticky zvládli až do závěrečné minuty."