V samostatných nájezdech zvítězili Vítkovičtí

HC Vítkovice Steel - HC Energie 2:1 sn. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Po domácí prohře s Pardubicemi zamířili energetici až do Slezska, kde na ně v ČEZ Aréně čekaly Vítkovice. S nimi Karlovarští hráli dlouhou dobu více než vyrovnanou partii. Jako první poslal do vedení Vítkovice Marek Malík, který tečoval kotouč a ten skončil až za zády Lukáše Sáblíka. Deset minut před koncem Energie srovnala krok. Václav Skuhravý (na snímku) vjel do útočného pásma, kde střelou zápěstím překonal jinak výborného Romana Málka a poslal zápas do prodloužení. V něm zmařil velkou šanci Jakub Čutta, když se sám ocitl před Romanem Málkem, a na řadu tak musely přijít samostatné nájezdy. Svůj nájezd neproměnil Melenovský, jehož neúspěch později zopakoval i Lukáš Pech. A protože Vítkovičtí dva své nájezdy v gól proměnili, do Karlových Varů se veze pouze jeden bod.
Tipsport extraliga, 17. kolo, ne 31.10.2010
Vítkovice
2:1sn
1:0, 0:0, 0:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 17. Malík (Káňa, Tomas), sn. Pohl - 48. Skuhravý (Melenovský, Čutta). Rozhodčí: Jeřábek, Müllner - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4482. Střely na branku: 29:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1 - 2:1.
Vítkovice: Málek - Barinka, Malík, Ovčačík, Punčochář, Rehák, Trnka, Voráček - Burger, Huna, Húževka, Káňa, Klimek, Pohl, Tomas, Svačina, Sýkora, Szturc, Kucsera, Ujčík, Vrána.
Karlovy Vary: Sáblík - Nosek, Čutta, Sloboda, Gřegořek, Kokko, Parýzek, Dobroň, Hájek - Kumstát, Skuhravý, Sailer, Pech, Zaťovič, Melenovský, Dej, Skladaný, Hřebejk, Kuběna, Tsyganov, Klíma.

Úvod zápasu byl v podání Energetiků hodně vlažný. Jako by na nich byla znát únava z dlouhé cesty. Vítkovice měly častěji puk pod kotrolou, ale do slibnějších šancí se dostávaly je sporadicky. Nejaktivněji se jevila Ujčíkova formace, která jako první pořádně prověřila Sáblíka v bráně Energie. Postupně se během několika sekund dostali ke střele všichni tři útočníci, přičemž nejslibněji vypadala rána Káni. Sáblík ji zlikvidoval helmou.

Stejná formace byla u zrodu dalšího nebezpečí i v minutě sedmé. Tomas hledal před bránou Ujčíka, který ale nedokázal správně v dobré pozici zakončit. Ještě větší příležitost si o minutu později vytvořil i Huna, jenže zblízky Sáblíka nepřehodil. To už se pomalu začaly probouzet i Karlovy Vary, které spoléhaly převážně na rychlé brejky. Do nadějného úniku se řítil Kumstát, ale v rozhodující chvíli upadl, Skládanému zase k zakončení chyběly centrimetry, které doháněl pohlednou rybičkou. I v tomto případě Málek odolal.

A tak přišla první branka na druhé straně. Domácí udeřili paradoxně v době, kdy nebyli aktinějším celkem. Jenže unavená obrana zelenočerných neuhlídala za bránou Káňu, který si krouživými pohyby položil Sáblíka a nabil na modrou Marku Malíkovi, jenž poloprázdnou bránu musel trefit. Na vyrovnání se nemuselo čekat dlouho, Zaťovič dvě minuty před koncem ale z mezikruží nedal.

Do druhé třetiny už vlétli Energetici aktivnějí. Vidět bylo zejména duo Zaťovič, Hřebejk. Prvně jmenovaný začal třetinu štiplavou ránou od modré. Vítkovice už tak často Sáblíka neohrožovaly, ale když už přejely modrou, vonělo to brankou. Třeba když Huna tečoval ránu Reháka do brankářovy rukavice, nebo když Barinka napálil v polovině třetiny tyč. Slibnou situaci si vytvořil i Burger, po jeho zakončeí ale třepotala pouze boční síť.

Teď už ale zpět do pásma Vítkovic, kde se ve zbytku prostřední části dělo to nejpodstatnější. Pořádně horko bylo Málkovi po zakončení Pecha, který domácího brankáře sice překonal, ale na brankové čáře obětavě zakročil Rehák. Chvíli poté pálil trvdě od modré Nosek, ale těsně minul. Ta vyloženě největší šance hostů ale přišla v poslední minutě. Karol Sloboda šikovně přečetl hru a o zadní mantinel vybídl k tutové šanci Hřebejka. Zkušený forvard ale v souboji jeden na jednoho vyhořel na Málkove rukavici.

Třetí třetina nepřinesla, ostatně stejně jak předchozí dvě, příliš líbivý hokej. Z nudy diváky vytrhla ve 44. minutě megašance Svačiny, který využil chybu v hostující rozehrávce, ale do víka z mezikruží nezavěsil, a tak Energie udeřila! Po pravém křídle se protáhl Václav Skuhravý a nenápadnou ránou překvapil Málka.

Vítkovice byly po vyrovnávací brance jako opařené a často chybovaly v rozehrávce. Po minele Ovčačíka šel do brejku znovu Skuhravý, ale vítěznou branku odmítl, stejně jako tři minuty před koncem v podobné situaci Zaťovič. Oba mířili těsně mimo.

V prodloužení mohly rozhodnout oba celky. Vrána ale v ideální pozici netrefil dobře puk a Čutta sám před brankářem nedotáhl bekhendový blafák do úspěšného konce. Vítěze tak musely určit samostatné nájezdy, ve kterých se dařilo lépe ostravským střelcům. Vítězný nájezd proměnil Petr Pohl.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary):
Když jsme tady jeli, tak hráči vzpomínali na loňskou sezónu, kdy se tady Energii podařilo bodovat. Nakonec jsme mohli skutečně zvítězit. Mrzí nás nevyužitá přesilovka a šance v závěru zápasu, kdy jsme mohli o třech bodech rozhodnout.

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel):
Od prvních minut bylo jasné, že přijel kvalitní soupeř, který dobře bránil. Měli jsme problém dostat se do pásma a vytvořit si šanci. Přesto jsme v první části pár brankových příležitostí vytvořili. Trochu nás srazila druhá třetina, kdy jsme hodně chybovali a nedařil se nám přechod do útoku. Za dva body jsme rádi, podařilo se nám dát dohromady skvělou formaci Ujčík, Káňa, Tomas, která vlastně byla i u první branky. Výborně chytal také brankář Málek.