Vzejde z jiskry plamen?

HC Energie Karlovy Vary - HC Hamé 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
K a r l o v y V a r y - Energie dokázala, že to s bojem o play-off myslí vážně. Nezměněný karlovarský kádr nastoupil proti zlínskému Hamé, třetímu celku tabulky, soustředěně a bez bázně. Po většinu utkání si karlovarští hokejisté udržovali převahu, za kterou byli odměněni vcelku jednoznačným vítězstvím a důležitými třemi body. Kromě brankáře Lukáše Mensatora, který kapituloval až ve 47. minutě, byl hvězdou utkání utočník Andrej Nedorost. Dvěma zásahy v první třetině vydláždil cestu k úspěchu, na kterém se podílel ještě jednou asistencí.
Tipsport Extraliga, 46. kolo, út 31.1.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Zlín
4:1
2:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 8. Nedorost (Duben), 12. Nedorost (Dobroň), 37. Dvořák (Milan Procházka, Kraft), 49. Řezníček (Nedorost) - 47. Král (Okál). Rozhodčí: Minář - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:8, navíc Záhorovský (Zlín) 10 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2560. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
Karlovy Vary: Mensator - Duben, Dobroň, Řezníček, Němec, Krajíček, Polák - Dvořák, Kraft, Milan Procházka - Kumstát, Hurtaj, Nedorost - Skuhravý, Alinč, Košťál
Zlín: Jarina - Hamrlík, Blaťák, Nosek, Malinský, Vosátko, Galvas - Kristek, Leška, Záhorovský (45. Kubiš) - Rachůnek, Král, Melenovský - Okál, M. Čech, Mokrejš

Nebýt výher Třince a Českých Budějovic, mohly prožívat Karlovy Vary dokonalý večer. Energetici totiž navázali báječným výkonem na všech postech na úspěch v západočeském derby a bez větších potíží přejeli i zlínské Hamé.

Patrně divácky nejvýživnější byla už první třetina. Totální převaha vyjádřená 16 střelami na Jarinu vyústila ve dva brankové úspěchy. Kumstátův krkolomný bekhendový volej sice ještě zlínský gólman vytěsnil a poradil si i s Alinčovou skrytou ranou, v osmé minutě už kapituloval. Domácí využili zmatků ve zlínském obranném pásmu a také špatného střídání po skončení přesilové hry. Duben chytře podržel kotouč a vrátil jej do druhé vlny najíždějícímu Nedorostovi, jenž švihem mezi betony zaznamenal stou branku Energie v letošním exraligovém ročníku.

Jednu z mála šancí medvědů v úvodní třetině spálil Melenovský, když po chvíli nedorazil puk do zcela odkryté branky. Trest v podobě slalomového galapředstavení Andreje „Kosteliče“ Nedorosta, navíc zakončeného krásnou střelou pod horní tyčku, musel nadchnout i skupinku zlínských fandů.

A nadále to byli energetici, kdo udával hře rytmus. Ondřej Němec se po nespravedlivém vyloučení vrátil na led právě v okamžiku, kdy kolem vrátek k časomeřičům utíkal osamocený kotouč. Mladý bek se vrhnul do úprku k Jarinovi, zakončení mu však ideálně nesedlo.

Druhá třetina už byla vyrovnanější a do vážnějšího ohrožení branky se propracovali i Valaši. Právě v této fázi zápasu přispěl velkou měrou k úspěchu týmu brankář Lukáš Mensator. Ten totiž ramenem vytlačil tečovanou bombu Galvase, pohotovým rozklekem samostatný únik Richarda Krále a skvělým přemístěním ke druhé tyčce ustál i pokus Okála z úhlu.

Úterní večer ovšem patřil karlovarským borcům. V lázeňském městě dlouho nepoznanou radost z hat-tricku odmítl po další individuální akci Nedorost, který ještě hledal Hurtaje. Slovenský štírek přihrávku před úplně volnou klec asi nečekal. Střeleckou formu tak musel potvrdit jiný bývalý Plzeňák. Milan Procházka přiťukl mezi kruhy Michalu Dvořákovi a ten bleskově propálil Jarinu potřetí.

Drobná komplikace přišla po šesti minutách posledního dějství. Při signalizovaném vyloučení zavěsil z pravého kruhu pod víko Richard Král. Uklidnění na sebe nenechalo dlouho čekat. První hvězda večera Andrej Nedorost zachytil ve středním pásmu vysoký puk a situace vyústila v přečíslení. Zatímco si oba zlínští beci hlídali Nedorosta a křídelníka Kumstáta, kotouč na modré převzal Josef Řezníček. Zakončení? Zkušené, chytré, nechytatelné – švihem přes clonícího beka přesně nad vyrážečku.

Rozhodnuto. Po dlouhé době si energetici mohli užít bezstarostného závěru. Účet zápasu mohl ještě vylepšit Milan Procházka. Ten však snadné zakončení odmítl a raději vracel puk zpět do pole na ještě lépe postaveného spoluhráče. Jarina už ale neinkasoval a se zlínským dresem se rozloučil posledním úspěšným zásahem střetnutí proti dotírajícímu Ondřeji Němcovi.

Jestli někdo po prohře s Vítkovicemi zavrhoval karlovarské hokejisty, ti mu dnes jasně odpověděli – play-off je stále ve hře. Vždyť před posledními šesti duely schází už jen čtyři body!

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Odehráli jsme velice kvalitní utkání, pomohlo nám vítězství v Plzni. Byla vidět chuť do hry a cením si, že jsme si situaci nezkomplikovali tak, jako v některých předešlých zápasech. Spokojen jsem i s přesilovkami. Jeden gól jsme v ní dali a jeden těsně po ní. Dosáhli jsme zaslouženého vítězství."

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Domácí šli za vítězstvím s větším důrazem, pohybem a agresivitou. Z naší strany chyběla větší vůle. Tím, že jsme dostali první gól, byl soupeř psychicky nahoře. My jsme si vypracovali velmi málo šancí."