Z jednoznačného průběhu málem drama, Energie se loučí prohrou

P r a h a - Stejně jako několik posledních střetnutí, ani to závěrečné příliš radosti mezi karlovarské fanoušky nepřineslo. Tým sužovaný zklamáním z vyřazení z boje o postupovou osmičku a absencí klíčových hráčů nedokázal odolat na play off nažhaveným Sparťanům. Již po dvou částech hry se zdálo být o osudu utkání jasno. Zatímco za záda náhradního brankáře Pejchara se dostaly čtyři puky, Energetici výborného Břízu nepřekonali ani jednou. Sparta však v posledním dějství vyměnila gólmana a dovolila Energii snížit až na rozdíl jediné branky, když se dvakrát dokázal trefit Jaromír Kverka. Vyrovnat se již nepodařilo, navíc se do prázdné branky trefil ještě Roman Šimíček, a tak Sparta Praha porazila v závěrečném 52. kole základní části Karlovy Vary 5:3. Průběh třetin 2:0, 2:0 a 1:3.
Český Telecom Extraliga, 52. kolo, ne 2.3.2003
Sparta
5:3
15. Bělohlav (Zelenka, Šimíček), 19. Havelka (Leška, Zelenka), 30. Jiruš (F. Ptáček, Šimíček), 33. Ujčík (F. Ptáček), 60. Šimíček (Jiruš) - 41. Kverka (L. Svoboda, Němčický), 56. Balázs (J. Němeček), 60. Kverka (L. Svoboda, Němčický). Rozhodčí: Haškovec, Souček - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 2533.
Sparta: Bříza (41. Přikryl) - Nedvěd, O. Malinský, Richter, Šrek, F. Ptáček, Jiruš, Jan Hanzlík - Kratěna, Broš, Tomajko - Zelenka, Leška, Bělohlav (41. Paroulek) - Ujčík, Šimíček, Havelka - Tomík, Špaňhel, Kubinčák.
Karlovy Vary: Pejchar - Hlavačka, Toms, Bauer, J. Němeček, Topoli, Mádl, od 32. navíc Prošek - Balázs, Alinč, Košťál - L. Svoboda, Pavliš, Němčický - Skuhravý, Vala, Bednařík, od 32. navíc Kverka.

Po promarněné šanci na premiérovou účast v elitní osmičce nastoupila karlovarská Energie k poslednímu zápasu sezony na ledě dosluhujícího mistra a vyhlídku měla před sebou jedinou možnou. V případě, že by Karlovarští vybojovali více bodů než v Liberci hrající Plzeň, získali by po pokaženém závěru alespoň deváté místo, nejlepší za šest sezon v extralize. To však nebyla po upláchnutém play-off motivace příliš velká, a tak pražská T-Mobile aréna sledovala zápas bez většího nasazení i divácké návštěvy. Do branky Energie nastoupil od začátku Rudolf Pejchar a měl více do činění než jeho protějšek Petr Bříza. První přesilovku si ale zahráli hosté, Bříza v ní šťastně vyrazil koncem hole Pavlišovu bombu, oboustranného nedůrazu na ledě však k šancím v oslabení využili technici Kratěna s Brošem. Za plného stavu hráčů měla mírně více ze hry Sparta, jejíž hráči se v rychlém hokeji častěji dostávali do zakončení. Ve 14. minutě sice ujel Bednařík, ale bekhendový pokus nedotáhl, a tak se za minutu radoval Bělohlav, který si nehlídán počkal u tyčky na Zelenkovu přihrávku a poslal domácí do vedení. Na začátku 19. minuty zvyšoval na 2:0 Havelka poté, co zpětně nahrál Leškovi a před brankou tečoval jeho střelu za Pejcharova záda.

V úvodu druhé třetiny zaměstnali Karlovarští domácího gólmana, Svoboda dělovkou málem prostřelil Břízovu masku, ale poté iniciativu převzali opět hráči v bílém dresu. Přesilovka při vyloučení Mádla se obešla bez šancí, po jejím skončení Pejchar ještě bravurně zneškodnil samostatné nájezdy Kubinčáka a Špaňhela, ale v 30. minutě na střelu Jiruše nestačil, puk prošel za brankovou čáru a vyloučený Topoli se tak mohl vrátit do hry po pouhých šesti sekundách. Za tři minuty zachytil Ptáček karlovarský pokus o brejk, nechal dva útočící hráče za sebou, s obráncem Mádlem na zádech projel až k brance, vrátil Ujčíkovi a ten přesnou trefou nad rameno karlovarského gólmana zvýšil už na nepříjemných 4:0. Největší šanci Energie v prostřední třetině nevyužil Němčický, když po zmatcích před Břízou pálil z mezikruží jen do náruče brankáře.

Sparťanští trenéři nasadili do hry pod dojmem jasného vývoje náhradního gólmana Přikryla a ten hned z druhé karlovarské akce inkasoval, ve 42. minutě se třetí dorážkou prosadil až od poloviny zápasu hrající Kverka a zajistil alespoň čestný úspěch pro své barvy. Bezstarostný hokej ve stylu přátelského zápasu pokračoval, ani jeden ze soupeřů nevyužil možnost přesilové hry, a tak se hosté rozhodli udělat ze zápasu „drama.“ Nejprve Hlavačka bekhendem přestřelil odkrytou branku, ale následně se po devíti zápasech bez gólu prosadil na závěr sezony David Balázs, svým pověstným golfovým úderem propálil Přikryla mezi betony a upravil v 56. minutě na 4:2. Ještě jeden zásah si však ponechal v záloze letos sváteční střelec Jaromír Kverka. 24 sekund před vypršením 60. minuty pro něj vybojoval u branky puk kapitán Svoboda a Kverka z levého kruhu prostřelil náhradníka Sparty. Svým pátým gólem sezony snížil na rozdíl jediné branky. Byla to však pro Karlovy Vary v sezoně 2002/2003 branka poslední, neboť při závěrečné poweplay už se nikomu vyrovnat nepodařilo, naopak domácí Šimíček pečetil do opuštěné klece na konečných 5:3. Po posledním buly už podržel puk na holi mladý obránce Prošek a hvizd ukončující 52. zápas základní části ukončil i karlovarskou hokejovou sezonu A-mužstva. Po více než nadějném průběhu Energie jen vyrovnává loňské dosavadní nejlepší umístění a se ziskem 71 bodů končí na 10. místě.

Alois Hadamczik (Sparta Praha): "Byl to hokej bez osobních soubojů v takovém rychlejším tréninkovém tempu. Víc se od toho nedá očekávat. Hráči mají před sebou vrchol sezony a všichni chtějí hrát a nezranit se. Divákům jsme byli povinni předvést výkon, dát góly, a to jsme myslím splnili. To, co se stalo ve třetí třetině, k hokeji patří. Je to rychlá hra a výsledek se nedá plánovat. Nasadili jsme do hry všechny hráče a oni se soustředili na útok a v obraně hráli nezodpovědně. Karlovy Vary však měly šance i v předešlých částech a výsledek je tak zasloužený."

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "Na hře bylo vidět, že hráči Sparty se před play off nechtěli zranit a my jsme zase nechtěli dostat nějaký ostudný příděl. Po nešťastném utkání se Vsetínem jsem měl obavy o motivaci hráčů. Navíc jsme neměli Fraňka. Výsledek je pro nás velmi přijatelný."