Z prvního střetnutí s Morou získala Energie bod

HC Olomouc - HC Energie 3:2p (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Pikantní utkání dvou klubů, které si v roce 1997 vyměnily extraligovou příslušnost, skončilo lépe pro domácí Olomouc. Kohouti byli v utkání vždy o gól napřed, energetici dvakrát vyrovnali díky Skuhravému a Šmachovi (první gól v sezoně a dresu Energie), v prodloužení ale inkasovali potřetí.
Tipsport extraliga, 13. kolo, pá 17.10.2014
Olomouc
3:2p
1:1, 0:0, 1:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 3. Rác (Houdek, Marosz), 56. Hrňa (Marosz, Majeský), 65. Cibák (Rác) – 19. Skuhravý (D. Hruška, Redlihs), 57. Šmach (Skuhravý, Heizer). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4421. Střely na branku: 35:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Olomouc: Trvaj – Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Ondrušek, Rašner – Rác, Marosz, Cibák – Jergl, Patera, Buc – Hrňa, Herman, Laš – Kucharczyk, Matai, Dlouhý
Karlovy Vary: Závorka – Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Deyl, Gorčík, Dvořák – Duda, Kverka, Vachovec – D. Hruška, Skuhravý, Heizer – V. Tomeček, Balán, Štals – Koblasa, R. Hruška, Pšurný

Třinácté kolo nejvyšší české soutěže svedlo na led olomouckého zimního stadionu dva týmy, které sice dělily čtyři příčky v tabulce, ovšem jen dva body. Karlovy Vary i Olomouc však měly za sebou dva nepovedené zápasy, kdy tři body vždy zůstaly jejich soupeřům. A tak bylo o motivaci postaráno, Kohouti navíc chtěli dokázat, že kouzlo starého zimáku nezmizelo docela.

Bezbrankový stav však netrval dlouhou. Roman Rác se sice vrátil po zdravotních komplikacích do hry teprve právě do zápasu proti energetikům, ihned však dokázal, že má nejen šikovné ruce, ale že mu také místo nejproduktivnějšího hráče Olomouckých nepatří náhodou. Po tom, co Hanáci v útočném pásmu vymýšleli, kudy překonat karlovarského brankáře, se kotouče ujal Tomáš Houdek, do jehož střely šikovně vložil hůl Roman Rác a poslal domácí do vedení.

K vidění bylo i umění obou týmů v oslabení, když si nejprve zahráli početní výhodu Kohouti a bránit se museli hosté, o chvíli později ale putoval na trestnou jeden z hráčů s kohoutem na dresu. A aby toho nebylo málo, následoval jej druhý. I Hanáci oslabení zvládli. Ve třinácté minutě se zaskvěl Jiří Trvaj, který podržel tým, když na domácí svatyni vyslal nebezpečnou střelu Vladimíra Sičáka.

Šanci navýšit olomoucké vedení měl i jeden ze dvou nejmladších hráčů Olomouckých, a to Aleš Jergl, Závorka a jeho lapačka ale byli proti. Štěstí měli i domácí, když Šmach mířil jen do tyčky Trvajovy svatyně. Jen minutu a pár vteřin před první sirénou se Karlovarští ale dočkali prvního červeného světla za Trvajovou brankou. Václav Skuhravý prokázal nejlepší orientaci v brankovišti a poslal puk za záda brankáře domácích.

Skupince fanoušků hokejistů v zeleném ale v prostřední dvacetiminutovce pořádně zatrnulo, když se do Závorkovy branky cpali domácí natolik, až přes něj Cibák přepadl a karlovarský strážce svatyně zůstal chvíli ležet v brankovišti. Snahu o další olomoucký gól dokonce hostující gólman odnesl roztrženým rtem. Po chvíli byl ale schopný pokračovat v zápase.

Polovina utkání a hned několik spálených šancí, to zahrálo na nervy domácím hráčům i fanouškům. Nejprve se do velké šance dostal Jakub Herman, proti jeho pokusu se ale vrhnul do brankoviště jeden z karlovarských hráčů, a zastoupil tak Tomáše Závorku. O chvíli později zkoušel své štěstí z boku Hrňa, kotouč se ale odrazil od horní tyče a zastavil přesně na brankové čáře. Ani Marek Laš pokusem zpoza brány brankáře Energie překonat nedokázal.

V padesáté šesté minutě ale znovu zvedali ruce nad hlavu Olomoučtí. Po střele Ondruška od modré čáry dokázala poslat puk do karlovarské sítě předsezónní posila z Třince, a to Erik Hrňa. Jenže, netrvalo ani minutu a půl a kotouč z brány lovil i Trvaj. Pokus Ondřeje Šmacha se odrazil od jednoho z bránících hráčů přímo mezi tři tyče.

A tak následovalo prodloužení. V tom měla v první polovině převahu Mora, střelecké pokusy domácích hráčů ale končily na Závorkovi nebo mimo tři tyče. Velkou šanci rozhodnout zápas měl Skuhravý, který vyrazil do útoku v situaci dva na jednoho. Trvaj však skvělým zákrokem podržel svůj tým. Jen čtyřicet tři vteřin před koncem prodloužení rozhodl o tom, že dva body zůstanou na Hané svým gólem Martin Cibák.

Jiří Dopita (HC Olomouc): Začali jsme stejně, jako v závěru zápasu s Hradcem Králové. Hráli jsme celkem katastrofálně, utkání nebylo podle našich představ. Jediná pozitivní věc je zisk dvou bodů, jinak nám nefungovalo nic. Naše hra byla rozháraná, ztráceli jsme kotouče u modrých. Bylo to strašně upracované vítězství.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Naše mužstvo bylo na zápas dobře připravené. Díky přesilovkám jsme se dostali do hry, ale musím přiznat, že od druhé třetiny převzal ofenzivní otěže soupeř. Hráli jsme však disciplinovaně a bylo by pro nás hodně smutné, kdybychom odtud odjížděli bez jakéhokoliv bodového zisku. V závěru utkání se nám podařilo vyrovnat, jenže v prodloužení jsme prohráli snad každé vhazování, proto domácí získali dva body.