Žižkova družina přelstila energetiky. Karlovarští v play off končí

PK5: HC Slavia - HC Energie 3:1 (0:0, 2:0, 1:1). Konečný stav série: 3:2.
Karlovarští hokejisté se úžasně vrátili do špatně rozehrané série, poslední krok k dokonání senzace ale neudělali. V rozhodujícím pátém utkání na ledě pražské O2 arény se po opatrném úvodu dostali do vedení ve druhé třetině domácí zásluhou obránce Tomáše Žižky. Stejný hráč pak přidal i druhý gól. V závěrečném tlaku Energie navíc ujel Krenželok a bylo rozhodnuto. Malou jiskřičku rozdmýchával v předposlední minutě přesnou ranou po buly Václav Skuhravý (na snímku). Byl to ale poslední zápis Karlovarských do dějin letošního ročníku extraligy. Západočeši v play off končí, Slavia se může těšit čtvrtfinálový boj s Libercem.
Tipsport extraliga, PK5, út 1.3.2011, O2 Arena
Slavia
3:1
0:0, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 27. Žižka (Sklenář), 38. Žižka (Sklenář, P. Jelínek), 57. Krenželok - 59. Skuhravý. Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7394. Konečný stav série: 3:2.
Slavia: Kopřiva - Žižka, Kaldec, Hertl, Roth, Vašíček, Krejčík, Kolařík - Micka, Jelínek, Sklenář - Svoboda, Třetina, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - Pospíšil, Jaškin, Poletín - Čermák
Karlovy Vary: Mensator - Čutta, Nosek, Gřegořek, Dobroň, M. Rohan, Sloboda, Prošek, Trefný - Kumstát, Skuhravý, Košťál, Sailer, Pech, Zaťovič, Dej, Melenovský, Skladaný, Zucker, Klíma, T. Rohan

Dnes se hrál rozhodující zápas série. Kdo vyhraje, ten postupuje. Do hry vlétla aktivněji Slavia, ale první větší střela přišla až v osmé minutě od hostů, kdy někdo ze slávistických hráčů tečoval Klímovu střelu. Puk se však znovu odrazil zpátky na jeho hůl, Kopřiva se mezitím přemístil na druhou stranu, a tak měl karlovarský útočník před sebou zcela odkrytou bránu. Do střely mu na poslední chvíli vložil svou hokejku Roth a uklidil kotouč do bezpečí.

V šestnácté minutě se podařilo Pražanům skórovat, kdy se od modré čáry prosadil Kadlec, jenže hlavní sudí si všiml Tomicovy vysoké hole v obličeji Pecha. Po vzájemné poradě hlavních a čárových sudích zůstalo skóre beze změny a Tomica zamířil na trestnou lavici.

Nerozhodný stav vydržel do sedmadvacáté minuty. Ve hře čtyři na čtyři se s pukem rozjel Tomáš Žižka, mířil Mensatorovi mezi betony, což se mu sice na první pohled nepovedlo, ale karlovarský brankář puk neudržel, a ten doskákal až za brankovou čáru – 1:0.

O chvíli později mohly Vary vyrovnat. Po Pechově střele se kotouč odrazil od brankáře a zůstal ležet u levé tyče. Rozjel se k němu Sailer, ale Kopřiva se mezitím stihl přemístit na své místo a vyrovnání zabránit. O šest minut později mohli domácí využít Čuttovy chyby v rozehrávce, po které se dostal kotouč na hůl nikým nehlídanému Vašíčkovi, ten však trefil Mensatora pouze do hrudi.

Ve třicáté osmé minutě se měnil stav znovu. A opět na straně domácích. Ve vlastním oslabení ujeli slávisté do přečíslení dva na jediného karlovarského obránce. Sklenář před bránou nahrál najíždějícímu Tomáši Žižkovi, kotouč se snažil ještě bránící Gřegořek vyrazit, ale nedosáhl na něj, a tak zvedla Slavia své vedení na 2:0.

Poslední dějství si rozhodli sešívaní pohlídat. Nepouštěli se do zbytečných akcí a všechnu svou sílu využili na bránění soupeřových útoků, což se jim dařilo bez větších potíží. Jejich trpělivost navíc brzy přinesla i gólové ovoce. Lukáš Krenželok sebral kotouč u mantinelu a ihned se vřítil na brankáře. Při zakončení se ještě natáhl a zasunul kotouč z velkého úhlu do brány – 3:0.

I přes to, že Karlovy Vary prohrávaly o tři branky, vyzkoušely dvě minuty hru v power play. Přece jen již neměly co ztratit. Slavistická vyhození kolikrát minula prázdnou bránu jen o milimetry, ale nakonec to byli Karlovarští, komu se podařilo snížit stav, a vzít tak Kopřivovi vychytané čisté konto. Po vyhraném buly Václav Skuhravý okamžitě vystřelil a překvapený Kopřiva musel lovit kotouč ze sítě – 3:1.

Do konce zápasu už ale zbývaly jen vteřiny. Hostům se již nepodařilo skóre upravit, a tak jak je ve vyřazovacích bojích mezi Slavií a Energií téměř pravidlem, i letos se rozhodlo v posledním možném utkání. Letos tím šťastnějším týmem byla pražská Slavia a postupuje do čtvrtfinále play-off, kde se utká s Libercem.

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): Poměrně dost se bránilo a byla to otázka toho, kdo dá první gól. My jsme byli šťastnější, dali první gól a bylo vidět, že jsme se trošku uklidnili. Pak jsme dali na 2:0, čímž to z nás trochu spadlo. Byl to poměrně vyrovnaný zápas, v němž Míra Kopřiva potvrdil, že je vynikající gólman a takové zápasy o všechno umí chytat. Musím poděkovat hráčům za to, co odvedli. Za obrovskou bojovnost a že se nesložilo s tím, že jsme dvakrát prohráli ve Varech.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Dneska se dlouho čekalo na chybu, bohužel jsme ji první udělali my. Pak tam byla za stavu 1:0 naše velká šance při přečíslení tří na jednoho, ale bohužel to gólem neskončilo a následná špatně sehraná přesilovka nás stála celý zápas. Náš gól už přišel pozdě, už nebyly síly, i když ve třetí třetině jsme se snažili napadat a byli aktivní. Na druhou stranu v sobotu večer nějaké dvě nebo tři minuty před koncem už nad námi všichni zlomili hůl a mužstvo dovedlo ještě celou sérii do pátého zápasu a ukázalo, že má bojovného ducha. Ani za téměř beznadějné situace se nevzdalo.