Dorostenci porazili na domácím ledě Liberec

Karlovarští dorostenci zvládli utkání skupiny o pořadí v play-off proti Liberci. Svěřenci trenéra Andryse v těsném utkání měli opticky více ze hry a především byli úspěšnější v zakončení. Lví podíl na výhře měli brankář Adam Ebenstreit a dvojice Adam Csabi - Zdeněk Šmíd (na snímku), která obstarala dvě trefy svého týmu, včetně té vítězné.
Extraliga dorostu, II. 2, so 4.12.2021
Liberec
3:1
1:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 10. Šmíd (Csabi, Holejšovský), 27. Šmíd (Csabi), 53. Zeman (Pavelec, Pastor) – 18. Jansa (Janata).
Rozhodčí: Zubzanda – Gerát, Baxa
vyloučení4:5
využití0:1
střely na branku27:21
diváci55
Karlovy Vary: Ebenstreit – Kubíček, Anton "A", Cipko, Mähler, Malý, Postl – Holejšovský, Šmíd, Csabi "C", Handl, Zahejský, Váňa, Pavelec, Pastor, Zeman, Šilhan
Liberec: Hambálek – Jakubec, Pérez, Ehrenbergerger, Král, Várady, Macháček – Jansa, Hois "A", Janata "C", Vološín, Pekař, Bartovi, Kučera, Hájek, Prokůpek, Zenker

Opatrný vstup do utkání naznačil, že se už jedná o další fázi dorostenecké extraligy, která se přibližuje k vyřazovacím bojům. Na první střelu si hrstka diváků v KV Areně musela počkat až do třetí minuty, kdy opatrný pokus jednoho z domácích chytil do náruče Hambálek. První trefa utkání pak přišla v čase 9:35. Předcházelo jí zakázané uvolnění Bílých Tygrů a klíčem k otevření skóre bylo vyhrané vhazování energetiků v útočném pásmu. Kapitán Csabi se dobře zorientoval a skvělým pasme našel volného Zdeňka Šmída, jenž měl před hostující brankou snadnou práci. Aktivitou hýřil hostující kapitán Janata, jenž tentokráte nebezpečně prověřil Ebenstreita z pravého křídla, domácí gólman ale jeho střelu vykopl pravým betonem. Následovala minutová pasáž karlovarských zkratů, svěřenci trenéra Andryse se totiž v tomto krátkém intervalu nechali vyloučit hned třikrát a Liberec trestal. Bílí Tygři využili obrovského prostoru, který nabízí dvojnásobná přesilovka. Radek Janata posunul na Samuela Jansu, který z pravého kruhu pokořil Ebenstreita.

Druhou část začali v početní výhodě domácí, avšak tato přesilovka zůstala nevyužita. Naopak ve 26. minutě mohli zahrozit Tygři. Hois mohl krásně vyslat Janatu do samostatného úniku, avšak přihrávka se mu vůbec nepovedla. A tak byli na tahu znovu Západočeši. Adam Csabi samostatný únik neproměnil, puk ale dokázal vrátit do druhé vlny, kde si najížděl Zdeněk Šmíd a dvougólový střelec Energie odkrytou klec Liberce trefil. Podruhé tak zafungovala kombinace těchto dvou útočníků. Hambálek měl ale plnou výstroj práce i o minutu později, kdy se to na něj valilo ze všech stran a gólman se třiatřicítkou na zádech v této fázi výrazně podržel své spoluhráče. Pochvalu si zaslouží rovněž druhý maskovaný hrdina, Adam Ebenstrait totiž na opačné straně kluziště vytáhl pohotový zákrok lapačkou proti Vojtěchu Hoisovi. Ve 35. minutě si strážce karlovarské svatyně poradil i se samostatným únikem kapitána Bílých Tygrů Radka Janaty. V samém závěru třetiny byla k vidění ještě jedna velká šance, když na konci pohledné domácí kombinace stál René Kubíček. Karlovarský zadák dostal přihrávku a na vrcholu levého kruhu měl dostatek prostoru, aby přesně zamířil, ale Hambálek vychytal jak jeho pokus, tak následnou nebezpečnou dorážku jednoho z jeho spoluhráčů z předbrankového prostoru.

Jednobrankový rozdíl mezi oběma soupeři sliboval dramatickou podívanou ve třetím dějství. Severočeši dokonce mohli na přelomu 45. minuty srovnat, když uzamkli Karlovy Vary v jejich obranném pásmu. Obrovský závar před domácí svatyní pořádně zatopil Ebenstreitovi, jenž však dokázal odolat všem střelám, včetně dorážek z bezprostřední blízkosti z hole Prokůpka. Liberec definitivně zlomila třetí inkasovaná branka, který padla v čase 52:11. Energetici byli odměněni za svou aktivitu a podařilo se jim přetavit další pobyt v útočném pásmu v gól. Před Hambálkem stál dobře postavený Matěj Zeman a karlovarská třiatřicítka dobře usměrnila Pavelcův pokus za záda hostujícího gólmana. V závěru ještě mohl kosmeticky upravit skóre René Kubíček, jenže domácí zadák svou prudkou střelou zahrál pouze na tyč.

Tomáš Andrys (HC Energie): „V každém případě jsme rádi, že jsme doma uhráli tři body. Myslím si, že to byl hlavně zápas gólmanů, kteří, jak jeden, tak druhý, chytali velmi dobře. Kromě našich prvních deseti minut to byla z naší strany trochu holomajzna, ale na druhou stranu jsme rádi za tři body.“

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec): „Dneska ten hokej nebyla nějaká velká paráda. Byl to spíše boj. Šance byly na obou stranách, vytvořily si je oba týmy. Bohužel soupeř je využil, my ne. Nic se neděje, jedeme dál. Jak Vary, tak my dáváme šanci hráčům, kteří třeba tolik prostoru nedostali. Máme záložní týmy, takže je to i o tom, je to pak trošku vidět na té hře těch týmu. Je to ale pro ně extraligový zápas, zkušenost, takže s tím můžeme být spokojení. S proměňováním šancí ne.“