HC Energie Karlovy Vary

Atvars Tribuncovs: Na Energii budu vzpomínat rád

Energie se v průběhu sezony rozhodla využít zkušeností lotyšského obránce Atvarse Tribuncovse. Za Karlovy Vary odehrál třicet čtyři utkání a nahrál na osm branek. Nyní mu hostování v tomto lázeňském týmu končí a urostlý bek se vrací domů. „Bylo to tu super. Karlovy Vary jsou navíc krásné město,“ stručně hodnotí své působení v další zahraniční štaci. Sezonu ale lotyšský olympionik ještě neuzavřel, stále totiž s Chomutovem bojuje v baráži o postup do extraligy.
Atvars do týmu Energie přišel v říjnu, tudíž v době kdy se sezona teprve rozjížděla. Jenže vinou špatných výkonů celého týmu se nakonec vedení rozhodlo, že tohoto zkušeného beka pošle na hostování do Chomutova, kde již několik karlovarských hráčů hrálo. Nestává se to zrovna často, že hráč, který přijde na hostování, nakonec skončí v úplně jiném týmu. „Bylo to pro mě překvapení, ale nebral jsem si to osobně. Chápal jsem, že tým má problém a management jej potřebuje nějak řešit. V takové situaci je třeba provést změny, vzhledem k nepříznivému vývoji sezony možná chtěli ušetřit i nějaké peníze. Prostě se manažer rozhodl, že budu hostovat zde v Chomutově a já to akceptoval," popisuje svůj odchod z Karlových Varů.

Tribuncovs do týmu přišel zejména proto, že Karlovy Vary mají jméno v KHL a doufal, že se do této prestižní soutěže bude moci někdy ještě vrátit. Jenže sezona v Česku mu nevyšla zrovna nejlépe. Se šesti minusovými body za účast při obdržených a vstřelených brankách patřil až na chvost klubového hodnocení. Přesto kdyby měl možnost v týmu setrvat i v příští sezoně, jak by se zachoval? „Je spousta věcí, které by se musely stát, abych ve Varech zůstal. Jednak bude záležet na trenérovi. Všiml jsem si, že v Česku hodně záleží, zda se trenérovi Váš styl zamlouvá. Případnému setrvání bych se ale nebránil,“ dodává.

Najde se na svém hostování v Energii přece jen něco pozitivního? „Určitě. Sice jsme neměli příliš štěstí a prohráli hodně zápasů, ale byly tu i zápasy, které se nám vyloženě povedly. A spoluhráči byli výborní. Nějaké kladné vzpomínky tedy budu určitě mít.“

Chomutov se v této sezoně probojoval až do baráže, tudíž nejdále kam mohl. V sérii s Boleslaví sice prohrává 1:3 na zápasy, ale ještě není všem dnům konec. Atvars má tedy před sebou ještě možná tři utkání, ale jaké má plány po sezoně? „No nejdřív se vrátím domů. Tahle sezona byla pro mě dlouhá a náročná fyzicky i psychicky. Do sezony jsem vstupoval bez platné smlouvy, pak jsem přišel do země s odlišným jazykem a jinou mentalitou lidí. Sice jsem mezitím byl třikrát doma, ale i tak to pro mě bylo těžké. Takže pojedu domů a budu si užívat volného času,“ těší se na odpočinek.

Lotyšský reprezentant má spousty zkušeností z okolních evropských soutěží. Měl již angažmá ve Švédsku, Finsku, Rusku, Lotyšsku, Polsku či v Německu. Česká extraliga byla letos jeho premiérou. Zeptali jsme se ho, zda je nějak odlišná od ostatních. „Přišla mi hodně odlišná. Hokej se tu hraje více hlavou a jiný je i přístup lidí. Třeba v Německu je ta liga více národní, k cizincům jako jsem já, tam jsou hodně podezřívaví.“ Ve které lize se mu tedy hrálo nejlépe? „Nejraději jsem hrál ve Skandinávii. Tedy ve Finsku, Švédsku a samozřejmě i v KHL.“