HC Energie Karlovy Vary

Po stopách bývalých hráčů Slavie, Becherovky a Energie I.

Karlovarský hokej se mezi extraligový řadí už více než deset let. Za tu dobu se v lázeňské metropoli vystřídaly spousty brankářů, obránců a útočníků. Před několika lety znaly celé Karlovy Vary hráče, jako byl Pavel Metlička, Jaroslav Kreuzmann, Robert Černý nebo Jan Eliáš. Co dnes dělají tito hráči? Kde skončila jejich bohatá kariéra? Pro tuto reprezentační přesávku jsme pro Vás připravili několikadílný seriál a současnosti bývalých bojovníků z lázeňského města. Fotografie bývalých hráčů Karlových Varů naleznete i ve fotogalerii.
Začneme třeba Pavlem Metličkou. Defenzivní levé křídlo platilo za pracovitého hráče, které bychom mohli přirovnat k dnešnímu Janu Košťálovi. Jeho hokejová kariéra začala v Plzni. Právě ze západočeské metropole zamířil do Karlových Varů, kde si zahrál v první lize a následně v extralize. Naposledy se v karlovarském dresu objevil před dvěma lety v utkání s Pardubicemi, když si ho tehdejší kouč Zdeněk Venera vypůjčil z Kadaně.

Cesta tohoto pracovitého štírka vedla přes Mladou Boleslav, Kadaň, Most (vše první liga) až do Rokycan (II. Liga). Momentálně hájí bary tohoto západočeského celku a příznivci karlovarského hokeje ho mohli vidět v utkání Baníku Sokolov právě s Rokycany.

Stejný mateřský klub jako Metlička má i druhý jmenovaný Jaroslav Kreuzmann. Do lázeňské metropole přišel také jako Metlička z Plzně. Do podvědomí fanoušků tehdejší Slavie a Becherovky se zapsal tím, že dokázal v jednom utkání uhlídat samotného Jaromíra Jágra, který nastoupil v dresu Kladna při první výluce NHL. Největší ikona českého hokeje nešetřila slova chvály a jméno Jardy Kreuzmanna si Jágr pamatoval ještě několik let poté. Karlovarský Kreuzmann, tehdy v dresu Plzně, dokázal s Jágrem jezdit celé utkání a současné hvězdě Omsku nedovolil téměř jediný kontakt s pukem. V dnešních dnech brázdí ledy druholigových stadionů a také jako Metlička nastupuje za Rokycany.

Třetím ve výčtu je Robert Černý. Mezi kamarády se mu přezdívá „Máslo“. Robert si kromě Slavie Karlovy Vary zahrál i v Baníku Sokolov. V současné době obléká dres ostrovské „Mattonky“ a trenér Karel Procházka ho staví do první formace na levé křídlo.

Nejstarší ze jmenovaných je Jan Eliáš zvaný Vincek. Karlovarský dres oblékal v době, kdy tehdejší Slavia hrála druhou národní ligy. V minulé sezóně nastupoval v krajském přeboru za HC Cheb 2001. Letos chtěl ve své předlouhé kariéře pokračovat, ale stopku mu vystavilo zranění a následná operace. Pokud se ještě někdy objeví v nějakém týmu visí ve hvězdách.