Ani famózní Franěk body ve Varech neudržel

K a r l o v y  V a r y - Pvní a na dlouhou dobu zárověň poslední vystoupení hokejistů HC Energie na domácím ledě se příliš nevydařilo. Již po patnácti sekundách rozsvítil červené světlo za Fraňkem Míka. Ve druhé minutě se sice po závaru podařilo Balászovi protlačit kotouč za Hudáčka, jenže to bylo z karlovarské strany takřka vše. Vynikající zápas opět odehrál brankář Energie Petr Franěk, ale ani jeho několik zázračných zákroků nakonec na body nestačilo. Tři minuty před závěrečnou sirénou si najel na ideální přihrávku Babka a rozhodl o tom, že všechny body poputují na jih Čech. Po třetínách 1:1, 0:0 a 0:1 podlehla HC Energie Karlovy Vary Českým Budějovicím 2:1.
Český Telecom Extraliga, 35. kolo, pá 3.1.2003
České Budějovice
1:2
2. Balász (Vala, Bednařík) - 1. Míka (Babka), 58. Babka (Ondřej, Jasečko). Rozhodčí: Rejthar - Matějček, Daniščin. Vyloučení: 5:5, navíc Balázs (KVA), Štraub a Ondřej (CEB) na 10 minut, bez využití Diváci: 3 800.
Karlovy Vary: Franěk - Topoli, Mádl, Hlavačka, Němeček, Rodin, Bauer - Ladislav Svoboda, Skuhravý, Němčický - Opatovský, Kverka, Košťál - Balázs, Vala, Bednařík - V. Polák, Tvrdík, Kraus.
České Budějovice: Hudáček - Jindra, Babka, R. Suchánek, Slavík, Jasečko, Barinka - Míka, Turek, Bartoš - Štrba, Štraub, Rob - Ondřej, Vondrka, S. Procházka - navíc od 27. Škoda.

Na ukazateli času a skóre svítil časový údaj 00,15 a vedle už zářily číslice 0:1. Po vyhraném buly v obranném pásmu domácích se odražený puk dostal k nekrytému Míkovi a ten pohotově otevřel skóre do poloprázdné branky. Domácí se však z utrpěného šoku otřepali během jediné minuty.Nově sestavená řada ve složení Balázs, Vala, Bednařík si svým důrazem vynutila závar před Hudáčkem a v nastalém zmatku se nejlépe orientoval Balázs a vyrovnal. Oba jeho spoluhráči si připsali po jednom  kanadském bodu v novém dresu. Budějovičtí, poučeni minulým zápasem v Karlových Varech, vsadili na taktiku důsledného napadání ve středním pásmu. Do přílišného útočení se nehnali. Dokonce ani v přesilovce, při vyloučení Balázse, příliš neútočili a tak byli domácí dokonce nebezpečnější. Hra se po většinu času odehrávala ve středním pásmu a šance se na obou stranách rodily jen sporadicky. Ve 13. minutě zachránila Budějovice jen reflexivně vymrštěná lapačka brankáře Hudáčka, o kterou se otřela střela Lukáše Bednaříka, a puk prosvištěl několik centimetrů nad horní tyčkou. Oba týmy měly do konce třetiny výhodu přesilové hry, ale branky byly tentokrát pečlivě  střeženy důslednými obránci i bezchybnými brankáři.

Prostřední část hry začala již třetí přesilovou hrou hostí, ale dnes nebylo střelcům přáno. Opatrný, ale bojovný hokej pokračoval i v dalších minutách. Gól na hokejce měl ve 27. minutě Skuhravý, když po krásné kombinaci celého útoku zůstal sám před Hudáčkem. Volil střelu po ledě , ale hostující gólman si pokryl spodek branky neprůstřelným betonem. O minutu později zachránil branku domácích od pohromy zázračným zákrokem Franěk. Smutným střelcem byl Turek. V polovině třetiny se na ledě přiostřilo a výsledkem byla přesilovka domácích 4 na 3. Ti však nabídnutou šanci nevyužili. Ve 36. minutě hasil požár před domácí brankou Rodin, který skvěle zablokoval hůl Vondrkovi na něhož už zívala prázdná brána. Aktivita se postupně přesunula na hole hostí. Energetici působili velmi rozpačitě a zdálo se, že po nevyužitých šancích přestali plnit důsledně pokyny trenéra. Začali svým výkonem škádlit paní Štěstěnu, ta jim však zatím ukazovala svou vlídnou tvář. V závěru třetiny stála s Fraňkem v brance a jen díky štěstí zůstal po dvou tutovkách Budějovic stav nezměněn. Spásná siréna osvobodila Vary od pohromy.

Nepoučeni z průběhu posledních minut předchozího dějství, produkovali domácí neslaný - nemastný hokej i v začátku třetí třetiny. Jen těžce se probíjeli bez nápadu a překvapení středním pásmem, výtečně bruslící hosté byli u všeho o krok dříve.Ve 46. minutě se po kolmé přihrávce řítil na jediného obránce Budějovic Opatovský. Vykouzlil výtečnou kličku a už ,už se mohl uvolnit do samostatného nájezdu. Hokejka mezi jeho bruslemi však krásné akci vystavila stop. Jasné učebnicové podražení. Rejthar rozpažil a pokračovalo se ve hře.Tento přístup k hodnocení sporných herních situací pak volil v neprospěch domácích ještě několikrát. Energie přidala obrátky a hrál se, alespoň několik minut, hokej nahoru dolů. V 52.minutě rozhodili domácí krásnou kombinací doposud pevnou obranu hostí. Na konci akce jásal stadion, neboť puk skončil v síti. Pohotový bek hostí však o zlomek sekundy dříve, evidentně úmyslně, vyhodil branku z jejího postavení a gól tak platit nemohl. Rejthar opět nevylučoval. Hra se zklidnila a vše vypadalo, že utkání skončí spravedlivou remízou. Tři minuty před koncem se domácí zcela nesmyslně stáhli před vlastního brankáře a místo aktivního napadání pouze pasivně kryli prostor před brankovištěm. Budějovičtí měli v útočném pásmu najednou spoustu místa pro kombinaci. Energie tahala "čerta za nohu". Její útlum zcela logicky potrestal Babka. V čase 57,37 to bylo 1:2. Závěrečná power-play byla již jen zoufalým pokusem domácích o zisk bodu. Po taktickém výkonu si odvážejí Budějovice z Karlových Varů 3 body, díky naprosté ztrátě koncentrace domácích v závěrečných minutách zápasu.

.

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "První třetina byla vyrovnaná, ale potom nás Budějovice přehrávaly a byly lepší ve všech činnostech. Jen díky Fraňkovi jsme drželi nerozhodný výsledek skoro až do závěru zápasu."

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Byl to zajímavý zápas, který se divákům musel líbit. Pokud jsme hráli v plném počtu hráčů, tak jsme soupeře převyšovali. Od vyšší porážky uchránil domácí brankář Franěk. Celkově jsme ovšem vyhráli zaslouženě."