Boleslav školila v efektivitě, Energie doma stále bez bodů

HC Energie - BK Mladá Boleslav 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
Ani na podruhé se karlovarským hokejistům nepodařilo dovést extraligové utkání v KV Areně až do závěrečné děkovačky. Boleslavští se rychle ujali vedení a přestože v polovině utkání skóre vyrovnal Jan Košťál (na snímku), tři body už si hosté vzít nenechali. Oproti zápasu se Slavií již Energie předvedla i pasáže drtivého tlaku, proti organizované obraně v čele se skvělým Schwarzem jí to ale nakonec nebylo platné.
O2 extraliga, 4. kolo, út 15.9.2009, KV Arena
Ml.Boleslav
3:4
1:2, 1:2, 1:0
Branky a nahrávky: 19. Melenovský (Kristek, Pletka), 24. Košťál (Čutta, Skuhravý), 48. Kristek (Pletka) - 7. Fabuš (Jindra, Ferebauer), 8. Král (Žabka), 26. Handlovský (Macho, Jiruš), 34. Král (Sup, Pabiška). Rozhodčí: Kubeš, Svoboda - Charvát, Rozlílek. Vyloučení: 5:7, navíc Skuhravý (KVA) 10 min. OT. Využití: 1:2. Diváci: 3674. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 3:4.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Brňák, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Hluchý, Pech, Pletka - Zucker, Dej, Zaťovič
Ml.Boleslav: Schwarz - Frolo, Jiruš, Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jindra - Bahenský, Vrbata, Handlovský - Pabiška, Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Ferebauer, Macho

Ačkoli energetici nastoupili se zřejmým úmyslem napravit dojem z předchozího domácího utkání se Slavií, samotný úvod se od z jejich strany nepovedené reprízy finále příliš nelišil. Mladoboleslavští proti úřadujícímu mistrovi nastoupili bez bázně a nutili jeho obranu k chybám. Hned v první minutě při vyloučení Skuhravého tak těsně před Mensatorem puk tečoval Sup. Další z okének v defenzivě mohl v sedmé minutě využít Nouza, po přihrávce za obranu mu však chyběla rychlost, a tak volil pouze tvrdou leč nepřesnou střelu. Aktivní začátek se Boleslavským přesto vyplatil, a to dokonce dvojnásobně. Když Peter Fabuš zápěstím zužitkoval Jindrovu nahrávku a Richard Král v následném oslabení Energie překvapil Mensatora, zažila KV Arena první náznaky divácké nespokojenosti.

Jako na povel začali hokejisté v zeleném předvádět hru více odpovídající statutu obhájců titulu. Jedním z tahounů útočných aktivit byla čtvrtá lajna mladíků. Například Zaťovič se Zuckerem v 11. minutě ujížděli na jediného obránce, druhý jmenovaný ale nedokázal zpracovat skákavou přihrávku. Mnohem více práce Schwarzovi nadělal Pech, který se v 16. minutě prosmýkl za brankou, vykroužil oblouk zpět do mezikruží a trefil dobře vyjetého gólmana. Zřejmě nejsvětlejší momenty domácích v celém utkání korunovala nenápadná teč Marka Melenovského před brankou. Tu sice Schwarz našel ve své rukavici, jak ale potvrdilo video, stalo se tak až za brankovou čarou.

Zdálo se, že Boleslav se z pasivní role nevymaní ani v druhé části, zvlášť když se po zmatku před její brankou puk odrazil k Janu Košťálovi, a ten jej poslal do odkryté horní části klece. Dále v 25. minutě předvedl domácí Zucker v situaci jeden na jednoho kličku do kruhu, odkud nabil k tvrdému příklepu dojíždějícímu Dejovi. Zápas se přesto naklonil na stranu hostů, kteří při vyloučení Skuhravého předvedli ukázkový ťukes na jehož konci mířil Lukáš Handlovský přesně pod víko. Protestující domácí kapitán rozezleně vyjel z lavice časoměřičů, aby se vzápětí vrátil s desetiminutovým osobním trestem.

Svým bruslařským uměním, díky němuž se uvolnil k neúspěšnému nájezdu, pak diváky potěšil Kristek, aby je vzápětí zmrazila 108 dlouhá dvojnásobná přesilovka, ve které energetici nepředvedli takřka nic. Šanci ke skórování měl snad pouze Pech, přesun Schwarze však byl rychlejší než jeho střela k tyči. Pořádnou lekci z produktivity tak Energii udělil Richard Král, když před brankou lehce tečoval puk mimo dosah Mensatora. Ten si v prostřední části připsal třikrát méně zákroků než jeho protějšek, přesto domácí i tuto třetinu prohráli.

Uklidněni dvoubrankovým náskokem, stáhli se ve třetí třetině Boleslavští do pečlivě organizované obranné ulity s nebezpečnými tykadly na hrotu. Například Handlovský s Kasíkem ujížděli na jediného obránce a podobných situací přibývalo, jak domácí vrhali veškeré síly do útoku. Naději na body jim ve 48. minutě vykřesal Jaroslav Kristek při ojedinělé chybě hostující obrany. Domácí útočník dostal před brankou dokonce čas na zamíchání kotouče a ukázkovou trefu pod horní tyč. Více štěstí si hosté vybrali v 55. minutě, kdy se Schwarz v poslední chvíli vrátil do branky a zachytil Proškovo nahození, jež původně nabralo směr podél mentinelu. Optická převaha Energie byla s blížícím se koncem zřejmá, vyložené šance z ní přesto nerezultovaly. Boleslavská defenziva korunovala svůj výkon v power play, při které Vary prakticky nepustila do pásma. Do středních Čech tak ze západu putují zasloužené tři body.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Měli jsme tragický vstup do utkání, opět jsme dělali chyby v defenzívě. A když jsme se vrátili do zápasu, tak jsme opět chybovali. V poslední třetině jsme se snažili s výsledkem něco udělat, ale bohužel jsme ho jenom zkorigovali.

Vladimír Čermák (BK Mladá Boleslav): Vstoupili jsme do utkání velmi dobře, první třetina se nám povedla. Cením si toho, že za stavu 2:2 jsme se zase zvedli. Je cenné vyhrát v Karlových Varech.