Brány play-off definitivně uzavřeny

K l a d n o - Poslední šancí na postup Karlových Varů do play-off bylo utkání 51. kola na kladenském ledě. První dějství skončilo smírně 1:1 a v první polovině třetiny druhé dokonce hosté vedli již o dvě branky. Kladno se však vzchopilo a druhou dvacetiminutovku otočilo na 4:3. Na začátku třetiny třetí však přidal Gardoň pátou branku Kladna. Na tu odpověděl v 57. minutě tvrdou ranou od modré čáry Richard Bauer, ale ze strany Karlových Varů to bylo vše. Poté to byl znovu Gardoň, který usměrnil kotouč do prázdné brány a rozhodl tak o výsledku 6:4 po třetinách 1:1, 3:2 a 2:1. Energie tak definitivně ztratila poslední šanci na postup do elitní osmičky. V zápase se v dobrém světle prezentoval karlovarský junior Lukáš Pech, jenž zaznamenal své první branky v nejvyšší soutěži.
Tipsport Extraliga, 51. kolo, út 24.2.2004
Kladno
6:4
1:1, 3:2, 2:1
Branky: 1. Klimt (P. Kasík), 32. M. Havel (Zajíc), 32. M. Hořava (Sláma, Kalla), 40. M. Hořava (Zajíc, Špelda), 42. Gardoň (Kasík), 60. Gardoň (Chatrnúch) - 2. Pech (D. Hájek), 23. Jantovský (F. Ptáček, Němčický), 27. Pech (Bauer), 57. Bauer (Petr Kumstát). Rozhodčí: Minář, Svoboda - Barvíř, Pouzar. Vyloučení: 11:11, navíc M. Havel (Kladno) na 10 minut. Využití: 3:1. Diváci: 3181.
Kladno: Kopřiva (28. Pospíšil) - Zeman, P. Kasík, Kruliš (27. Chatrnúch), Špelda, Sláma, P. Hořava - Horna, Gardoň, Klimt - V. Bílek, Zajíc, M. Havel - M. Hořava, Kalla, Martin Procházka - Kysela, Pazourek, Jankových
Karlovy Vary: Barta - Jan Kudrna, F. Ptáček, Galvas, Vantroba, Bauer, Kivoň, Hájek - Kraus, Skuhravý, Petr Kumstát - Jantovský, Alinč, Němčický - Netík, V. Polák, Bednařík - Jaroš, Pech, Košťál

Utkání naděje nezačalo na kladenském ledě pro Karlovy Vary vůbec dobře. Kladno, které předchozí tři zápasy prohrálo se skóre 4:17, vedlo hned po první střele. Navrátilec veterán Kasík přihrál od modré čáry Klimtovi a ten bekhendem propasíroval puk za záda brankáře Barty po pouhých 29 sekundách hry. Hosté se však z direktu vzpamatovali a odpověděli stejnou mincí, když po necelé minutě od inkasované branky dorazil nekrytý Lukáš Pech Hájkovu střelu a oslavil svou první extraligovou trefu kariéry. Živelná hra z úvodu pokračovala ještě asi dvě minuty, ale poté se dění na ledě přeci jen uklidnilo. Střídavé vylučování na obou stranách změnu skóre nepřineslo, nejhezčí příležitost si v početní výhodě vytvořil domácí Procházka, jehož pokus z otočky ale Bartu nepřekvapil. S blížícím se závěrem třetiny přebírala iniciativu Energie, zejména její elitní Skuhravého řada. Ani vedoucí útoku, ani střelec Kumstát však ve svých šancích před Kopřivou neuspěli. Když ani Horna nenamířil po pěkném uvolnění střelu přesně, odešlo se do kabin za stavu, který na světelné tabuli svítil již v čase 1:15.

V úvodu druhého dějství oslabil domácí kapitán Zajíc, ale Jantovský svou šanci v přesilovce nevyužil. Hned po návratu hříšníka na led si však karlovarský útočník spravil chuť a z levé strany možná trochu překvapil Kopřivu. Vedení hosty nabudilo, ale znovu proti Jantovskému odmítl zvýšení náskoku pohotovým zákrokem Kopřiva. Dobrá pasáž hry přinášela Energii ovoce v podobě přesilovek a tu třetí v řadě se nakonec podařilo využít. Jako ve snu si připadal mladý útočník Pech, který po dorážce Bauerovy dělovky zvýšil na 1:3 a v devátém startu za A – mužstvo si připsal druhou trefu.

Po třetí inkasované brance se kladenští trenéři rozhodli pro změnu brankářů a Kopřivu nahradil Pospíšil. Snad to byl impuls, který povzbudil domácí a utlumil hosty. Faul Kivoně z poloviny zápasu nenechal bez trestu Havel a bekhendovým blafákem snížil. Jenže prakticky po rozehrání bylo vyrovnáno, po necelé půlminutě se v těsné blízkosti před Bartou prosadil Miloslav Hořava a na konci 32. minuty se začínalo znovu. Vary mohly vedení strhnout zpět na svou stranu při vyloučení Kysely, ale dobře sehraná přesilová hra ke kýženému cíli nevedla. Naopak komplikace před přestávkou znamenaly Vantrobovy dvě trestné minuty. Necelá polovina uběhla z trestu, když na kladenský stadion zavítala štěstěna – Zajícovo nahození za branku se nelogicky odrazilo přímo před prázdnou Bartovu klec, jejíž strážce se původně vydal vstříc předpokládanému směru dráhy puku. Pro Miloslava Hořavu nebylo problémem zajistit gólem do šatny pro svůj tým vedení.

A aby bylo Karlovarským ještě hůř, dokonal dílo zkázy hned ve 42. minutě Gardoň, který bleskově poslal z trestné lavice pykajícího Krause a rozveselil vedením 5:3 slabou návštěvu tří tisícovek diváků. Hosté přitvrdili, ale vydělali si tak jen další oslabení, ve kterém byl Barta proti Hořavově hattricku. Velká šance na zdramatizování zápasu přišla na začátku poslední desetiminutovky, kdy na trestou lavici usedli dva hráči Rabatu. 39 sekund dvojnásobné početní výhody ale domácí ubránili. Přesto trefa Bauera z 57. minuty ještě oživila naději. Ta však definitivně zhasla, když opuštěnou karlovarskou branku trefil pár sekund před třetí sirénou Gardoň. Prohra 4:6 rozhodla o tom, že ani posedmé za sebou si Karlovy Vary vyřazovacích bojů neužijí. Naopak, Energie klesla před posledním kolem, ve kterém hostí lídra soutěže, až na dvanáctou příčku.

Zdeněk Müller (Kladno): Viděli jsme hokej velmi dobré úrovně. První třetinu jsme nezvládli a nakonec jsme v polovině zápasu prohrávali dvoubrankovým rozdílem. Stále jsem však věřil, že snížíme a dostaneme se do hry. Hráči během osmi minut dokázali obrátit nepříznivý vývoj utkání a zápas dotáhnout do úspěšného konce. Moji svěřenci potvrdili, že se chtějí poprat o kýžený postup mezi osm nejlepších.

Radim Rulík (Karlovy Vary): Viděli jsme zápas plný zvratů. Dostali jsme velice rychlý gól a měl jsem obavu, abychom nevybouchli jako ve Znojmě. Brzkou vyrovnávací brankou jsme se dostali zpět do hry. Dvougólový náskok jsme však nedokázali využít, Kladno kontaktním gólem a následným rychlým vyrovnáním otočilo průběh zápasu, a i když jsme ještě v závěru zdramatizovali zápas, nakonec jsme podlehli.