David Hruška pomohl dvěma góly skolit pražskou Slavii

ELH: HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Karlovarští hokejisté zvládli poslední zápas kalendářního roku 2014 a porazili na domácím ledě Slavii. O vítězství energetiků rozhodla až třetí třetina, ve které se dvakrát dokázal prosadit David Hruška. Utkání se povedlo také Tomáši Závorkovi, který za svá záda nepustil jediný kotouč a vychytal nulu. Parta trenéra Mlejnka se tedy může radovat ze zisku dalších tří cenných bodů.
Tipsport extraliga, 33. kolo, út 30.12.2014
Slavia
2:0
0:0, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 43. D. Hruška (Skuhravý), 59. D. Hruška. Rozhodčí: Hejduk, Hradil – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:9. Bez využití. Diváci: 4344. Střely na branku: 36:30. Zblokované střely: 13:3. Hity: 8:6. Vhazování: 28:40. Průběh utkání: 2:0.
Karlovy Vary: Závorka – Sičák, Harant, Redlihs, J. Tomeček, Šmach, Deyl, Šidlík – Duda (C), Balán (A), D. Hruška (A) – Vachovec, Kverka, V. Tomeček – Micka, Skuhravý, Koblasa – Pšurný, R. Hruška, Heizer
Slavia: Furch – Kolařík (A), Novák, Štich, Valach, Beňovič, A. Růžička, König, Knot – Sklenář, Bednář (C), Kolář – J. Doležal, Divíšek, Stránský – Poletín, Vlasák (A), Čermák – T. Doležal, Vas, Veselý

V úvodu utkání se mohl prosadit za hostující celek Kolář, který na levé tyči nebezpečně přizvedl kotouč, který nakonec skončil těsně vedle branky. V té samé minutě se ale Slavia dostala do oslabení kvůli faulu Valacha. Energetici měli problémy se sehráním ideální přesilovky, přesto přišla střela Redlihse, která skončila na horní tyčce. Početní převaha domácí nabudila a tlak si Energie držela téměř až do 10. minuty. Redlihsova střela potrápila cloněného Furcha i v 11. minutě. Lotyšský obránce trefil přes skrumáž před brankou ovšem jenom položený pravý beton slávistického brankáře.

Ve 12. minutě nabídl početní převahu hostům nováček v karlovarském kádru Šidlík. Než se ale hosté dokázali zmoct na nějakou kombinaci, tak fauloval i Kolář a hrálo se čtyři na čtyři. Více prostoru na ledě mohli využít hosté. Velkou gólovou příležitost si vypracoval ve 13. minutě Divíšek, který byl nikým nehlídaný před Závorkou. Svojí střelu ale umístil přímo do hrudi domácího brankáře, a tak z šance nakonec branku nevytěžil. V závěru prvního dějství nabídl další početní převahu hostům Skuhravý. Domácí ale dobře napadali a zachytávané kotouče posílali do bezpečných míst na druhé straně kluziště. Deset vteřin před první přestávkou se hnal do zakončení ještě Vachovec, který však ztratil před Furchem kotouč a nedostal se ani ke střele.

Už ve 21. minutě nastřelil Sičák od modré tyč. Balán mohl dorážet do prázdné, ale rozhodčí si všiml nedovoleného bránění a místo do statistik střelců se zapsal karlovarský útočník do statistik trestaných. O minutu později byl vykázán i Skuhravý, a tak Slavia hrála dvacet vteřin pět na tři. Hosté si připsali několik zajímavých střel, se všemi si ale dokázala domácí obrana poradit a nebo je zlikvidoval pozorný Závorka. Od této chvíle ale tahali hosté ve druhé třetině za kratší konec. Ve 27. minutě padla první branka večera. Rozhodčí však branku správně neuznal, protože Koblasa dopravil kotouč za Furcha rukou. Domácí tak vytěžili ze situace alespoň početní převahu, protože Valach ve skrumáži hákoval. V následujících dvou minutách nebyl daleko od branky David Hruška. Nikým nehlídaného Hrušku před brankou ale vychytal bleskovým zákrokem doposud bezchybný Furch.

Ve 30. minutě pokračoval tlak Energie a před slávistickým brankářem vznikla další skrumáž. Balán snad na čtyřikrát zkoušel překonat Furcha, ale beznadějně. Tlak na branku si vyzkoušeli ve 32. minutě i Micka se Skuhravým, kotouč opět skončil vedle branky. O další velkou šanci se postaral ve 35. minutě při oslabení Bednáře na levé straně Šmach. Jeho umístěná střela se odrazila od břevna. Ve 40. minutě se mohl prosadit Vachovec, jehož dorážka na levé tyči ale vyvolala bitku mezi Balánem a Stránským. V poslední minutě druhé periody si vytvořili střeleckou příležitost i hosté z Prahy, Závorka ale vystavil tomuto pokusu stopku.

Domácí pokračovali ve vysokém tempu i ve třetí třetině a padaly už i branky. Ve 43. minutě poslal Skuhravý mířenou přihrávku na rozjetého Davida Hrušku, který z pravé strany poslal prudkou střelou Energii do vedení. Po rozháráné pasáži přišlo opět ve 45. minutě vyloučení na straně hostů, a tak se Slavia i nadále nedokázala vymanit z tlaku lepších domácích. Přesto bránění přesilové hry Pražané zvládli dobře a karlovarské nepustili k nebezpečné střele. Hosté se mohli dostat ke slovu až ve 48. minutě. Stránský hledal spoluhráče ve volném prostoru před brankou, ale žádného nenašel. O minutu později se hosté dostali i do početní výhody. Skuhravý fauloval a Slavii se nabízelo vyrovnání, což také hosté skoro zužitkovali. Prosadil se Jiří Doležal, ale gól uznán nebyl kvůli hráčům postavených v brankovišti.

Slavii přesto tlak v početní převaze pomohl a začalo se jí více dařit i v kombinacích. Tlak ústil v další vyloučení na straně domácích. Osm minut před koncem byl vykázaný za faul loktem Harant a Pražané pokračovali v pressu. V 53. minutě se mohl blýsknout na levé tyčce Sklenář, kotouč ale netrefil ideálně a skončil za brankou. Na druhé straně ale už operoval Harant, který si obkroužil branku a zkoušel zakončit k pravé tyči. Neúspěšně, ale domácí byli opět na koni. V 55. minutě přestřelil při přesilové hře branku David Hruška, o pár desítek později zkoušel Furcha překvapit Duda. A Duda neuspěl ani v 56. minutě, když trefil pravý beton hostujícího brankáře. Tlak podpořil i střelou od modré Skuhravý, který ovšem mířil do obránce před Furchem. Necelé tři minuty před koncem následovalo vhazování u Závorky a Slavia to zkoušela v šesti. Hosté ale udělali při rozehrávce chybu a tu v 58. minutě využil z mezikruží David Hruška, který trefou do prázdné branky navýšil vedení Energie. Utkání poté oba týmy dohrály v poklidu a Energie po právu brala tři body.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): V první třetině jsme měli problém dostat se před brankáře Furcha, od druhé části jsme ale byli důslednější. Ve třetí třetině už to bylo o jedné brance. Utkání rozhodlo, že nevynucenou chybu udělal soupeř a ne my. Důležitým stavebním kamenem úspěchu byla také výborná práce v oslabení, kterou dnes naši hráči předvedli.

Dušan Gregor (HC Slavia Praha): Do zápasu jsme vstoupili dobře a měli jsme navrch, bez gólu se ale samozřejmě vyhrát nedá. Bylo jasné, že ve třetí třetině rozhodne jediná branka a my jsme udělali chyby, které se nesmí stávat. Našim hráčům se nedá upřít snaha, ale je to také o disciplíně a trpělivosti. Dnes jsme prohráli a čeká nás ještě hodně, hodně práce.