Do druhé poloviny sezony vstoupila Energie výhrou

K a r l o v y V a r y - V prvním utkání druhé poloviny letošního ročníku extraligy přivítali hráči HC Energie Karlovy Vary na domácím ledě pražskou Spartu. Svou premiéru si v tomto zápase odbyl na lavičce Karlových Varů hlavní trenér Richard Farda. Pro něho i pro fanoušky bylo tak příjemné sledovat výhru svých svěřenců nad Spartou v poměru 3:1 po třetinách 2:0, 0:1 a 1:0.
Tipsport Extraliga, 27. kolo, pá 28.11.2003
Sparta
3:1
2:0, 0:1, 1:0
Branky: 11. Vantroba (Lipianský), 12. Skuhravý (Galvas), 60. Bednařík (Galvas, Franěk)- 38. Broš (Kratěna). Rozhodčí: Homola - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2990.
Karlovy Vary: Franěk - Krajíček, Ptáček, D. Hájek, Rodin, Galvas, Vantroba - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Netík, Lipianský, Bednařík - Tvrdík, Alinč, Košťál - V. Polák, Bacul, Němčický
Sparta: Bříza - Jan Hanzlík, Řezníček, Richter, Šrek, Sloboda, Srdínko, Výtisk, J. Kasík - Kratěna, Broš, Chabada - Špilár, Marek, Bartečko - Z. Sedlák, Šindel, Eiselt - Paroulek, Vrbata, Hromas

Ještě 30 minut před úvodním vhazováním dnešního veledůležitého zápasu to v okolí karlovarského stadionu vypadalo, jakoby karlovarská veřejnost dala přednost před hokejovou podívanou prohlídce nově otevřeného hypermarketu Tesco. Řídce zaplněné tribuny uvnitř haly tento dojem jenom podtrhly. Ani pohár pro mistra světa, vystavený před hlavním vchodem na stadion, nebyl zřejmě dostatečným lákadlem k tomu, aby si diváci našli cestu do ochozů. Podle dopředu avizovaného taktického plánu měla Energie, vedená novým trenérem Fardou, nastoupit s důslednou, tvrdou a úpornou obranou. Vždyť : „ na malé šikovné hokejisty Sparty platí jenom rumpál !?“ Slova nového karlovarského kouče nepotřebují komentář.

Už první střídání potvrdilo, že Karlovy Vary to myslí s obranou opravdu vážně. Seřazeni v pěti ve středním pásmu čekali hráči domácích na sparťanskou rozehrávku a krouživým pohybem si dělali prostor pro protiútok. Ve 4. minutě nedosáhl Kumstát na přihrávku od zadního mantinelu. Hned vzápětí se po Alinčově geniální přihrávce ocitl v šanci Hájek, ale místo střely volil zpětnou přihrávku na Alinče, ke kterému už se ale kotouč nedostal. Další šance si Karlovy Vary vytvořily v přesilové hře při vyloučení Chabady. Netíkova střela po samostatné akci se otřela jen o tyčku. V 10. minutě  už po 18 sekundách druhé přesilovky rozjásal stadion Vantroba, který poslal Břízou vyražený puk pohodlně do prázdné branky. Za další minutu a půl se rozsvítilo červené světlo za sparťanským gólmanem podruhé. Skuhravý konečně uplatnil důraz a pohotovost na hranici soupeřova brankoviště a poslal puk po Galvasově nahození do sítě. Dva rychlé góly Spartou viditelně otřásly, ale ve 13. minutě se mohli její hráči oklepat při první přesilové hře, když na trestné lavici pykal Krajíček. Jedinou slibnou šanci hostí si vytvořil Bartečko, ale pozorný Franěk ho vychytal. Aktivnější domácí si především zásluhou excelentně hrajícího a lehce bruslícího Alinče vytvořili několik šancí, z nichž tu největší spálil v 19. minutě Němčický.

První střelu 2. třetiny vyslal na Fraňka ve 22. minutě ostrostřelec Marek, ale svým pokusem si na domácího gólmana nepřišel. Na druhé straně se pokusil stejnou mincí Spartě oplatit její akci Polák, ale nadějný pokus zlikvidoval pravým betonem Bříza. Ve 25. minutě vystihl špatnou rozehrávku hostí Alinč a poslal prudkou přihrávku před branku, v rozhodující chvíli ji však skvěle postavený Košťál minul. Precizní obrana vlastní modré čáry a pokračující aktivní pohyb ničily v zárodku sparťanskou rozehrávku a pokud se vůbec dostali hosté do útočného pásma, končili zpravidla v rozích u mantinelu, kde je patřičně pacifikovali urostlí domácí beci. Ve 30. minutě však zbytečně oslabil svůj tým Netík, když v přemíře snahy fauloval v útočném pásmu. Dvojice Bartečko-Marek si vytvořila tlak a šance, ale Energie odolala. Hra se viditelně zrychlila a přitvrdila a konečně se jakž-takž probralo i domácí publikum. Aktivnější domácí dál pokračovali v tlaku a jen štěstí ochránilo branku Sparty před větším gólovým přídělem při 100% šancích Alinče a po něm Lipianského. V době, kdy by na hosty nikdo nevsadil ani zrušený desetník, otevřela domácí obrana okénko, do kterého se prosmýkl Broš a zavěsil nad Fraňkovo rameno. Snížil tak na rozdíl jediné branky. Do sirény chyběly necelé tři minuty a Sparta vycítila příležitost. Její snahu o vyrovnání však ukončil spásný zvuk, který uzavřel druhé dějství.

Už po 16 sekundách třetí části utkání se mohl do rozhodující šance dostat Alinč, ale nezpracoval prudkou přihrávku za obránce, která mu mířila mezi brusle. O dvě minuty později musel v poslední chvíli zastavit Marka faulem Netík a hosté mohli opět převzít iniciativu. Hra se přiostřila a tvrdých zákroků na hranici pravidel přibývalo. Rozhodčí Homola tento způsob hry nějakou chvíli toleroval, ale pak, k nevoli domácího publika i hráčů, vyloučil v průběhu 33 sekund dva hokejisty Karlových Varů. Kraus i Tvrdík se 1 minutu a 33 sekund třásli na trestné lavici obavami, jak Sparta naloží s dvojnásobnou početní výhodou. Bojovní a obětaví domácí přežili zřejmě rozhodující část zápasu bez ztráty kytičky a po návratu obou hráčů na led se pustili do svého soupeře s ještě větším úsilím. Ani jejich přesilová hra při vyloučení Výtiska však rozuzlení nepřinesla a zápas spěl do dramatické koncovky. Sparťané zrychlili pohyb a v obranném pásmu domácích bylo chvíli pěkné dusno. To bouřkou ukončili ve vzájemné pěstní potyčce Krajíček a Bartečko a oba si vykoledovali 2+2 minuty. Hosté se pokusili o hru bez brankáře, vytvořili si tlak, ale jejich trápení definitivně ukončil Bednařík, který pečetil zisk tří bodů do prázdné branky. Za disciplinovaný, bojovný výkon si je Energie připisuje dnes naprosto zaslouženě, neboť byla po většinu utkání lepším týmem a udělala radost nejen divákům, ale především novému kormidelníkovi domácího týmu při jeho karlovarské premiéře.

Richard Farda (Karlovy Vary): "Po takové premiéře u mužstva, a navíc proti Spartě, by byl šťastný každý trenér. Chtěl bych hráčům poděkovat, že dali do utkání všechno, co v nich je a uhráli to srdíčkem. I když při dvojnásobné přesilovce si Sparta podřezala větev tak trochu sama."

Alois Hadamczik (Sparta Praha): "Jsem přesvědčen, že k vidění bylo dobré utkání. My jsme hráli velmi dobře ve druhé a třetí třetině, v první to bylo horší. Když ale nevyužijeme dosti dlouhou přesilovku pět na tři a za celý zápas dáme pouze jeden gól, nezasloužíme si vyhrát."