Domácí premiéra nepřinesla jedinou branku

K a r l o v y  V a r y - Nepříliš vděčný z pohledu diváka byl první zápas HC Energie na svém ledě v nové sezóně. Roman Čechmánek sice udržel proti Znojemským orlům čisté konto, střelci ale neměli svůj den, a tak utkání zůstalo i přes pětiminutové nastavení bez branek. Nejblíže úspěchu byl Jan Alinč, jeho sólo v oslabení z první třetiny však skončilo na tyči Trvajovy branky. Remíza 0:0 alespoň přinesla Energii první bod do tabulky.
Tipsport Extraliga, 2. kolo, ne 11.9.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Znojmo
0:0p
0:0, 0:0, 0:0 - 0:0
Bez branek. Rozhodčí: Rejthar - Český, Rozlílek. Vyloučení: 3:7, navíc Mikulík (Znojmo) 10 minut. Bez využití. Diváci: 3300. Průběh utkání: 0:0.
Karlovy Vary: Čechmánek - Ptáček, Krajíček, Ustrnul, Macholda, Němec, Řezníček, Polák, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bednařík, Alinč, Procházka - Dvořák, Nedorost, Hurtaj - Pech, Vak, Kraus.
Znojmo: Trvaj - Mojžíš, Čakajík, Bičánek, Němeček, Heš, Šmach, Chvátal, Varakas - Uram, Pucher, Mikulík - Plášek, Dopita, Ludvík - Chlubna, Haman, Ondřej - Beroun, Tatarčík, Selingr.

Po výsledkově nevydařeném televizním utkání v Pardubicích si karlovarští energetici chtěli spravit chuť před domácím publikem. Na své hráče byly zvědavy necelé 3 a půl tisícovky natěšených diváků. Od počátku byl průběh zápasu komplikován, díky teplému a vlhkému počasí, chuchvalci mlhy, které se povalovaly nad ledovou plochou. Do první šance se dostal domácí obránce Řezníček, který si dobře najel z druhé vlny na Hurtajovu zpětnou přihrávku. Ve 3.minutě byl vyloučen Čakajík a domácí se usadili před Trvajem, přes dobré střelecké pokusy se puk za záda znojemského gólmana nedostal. V 8. minutě roztočila pravý kolotoč v útočném pásmu první formace domácích. Střely Ptáčka i Košťála jen o milimetry minuly Trvajovu svatyni. Ze znojemského týmu vynikala z průměru pouze Dopitova řada. Byl to právě Dopita, který si vymodlil faul od Ustrnula a ve 12.minutě hráli hosté první přesilovou hru. Naložili s ní podobně jako domácí, s jediným rozdílem, že nebyli zdaleka tak nebezpeční. V 16. minutě se do šancí dostaly oba týmy. Nejprve byl mezi kruhy v rozhodujícím momentě zcela jasně zahákován Nedorost, bez následků pro Znojmo a jeho šance tak zůstala bez zakončení a hned z protiútoku zachránil Čechmánek před dorážejícím Berounem. Na začátku 17. minuty byl opět za hraní vysokou holí vyloučen karlovarský hráč. Skuhravý fauloval Mikulíka, ten však neudržel své nervy na uzdě a vyfasoval 10 minut osobního trestu za zřejmou slovní urážku soupeře. Hned v úvodu oslabení se blýskl individuální akcí Alinč. Jeho koncovku však zabrzdila tyčka znojemské branky. Hosté se opět nijak nepředvedli, skóre se nezměnilo a zůstalo tak až do první sirény.

Druhou třetinu zahájil svým průnikem podél pravého mantinelu Skuhravý, ale jeho utěšenou střelu Trvaj vytěsnil nad branku. Domácí vytrvale útočili a svým důrazem donutili Orly k faulu. Ve 24. minutě byl vyloučen Selingr za vražení na hrazení. V těsné blízkosti Trvaje se při dorážce neprosadil Dvořák. Na druhé straně se tvrdou střelou předvedl Haman, ale i brankář domácích byl na místě. I hosté se postupem času osmělili a zaměstnávali Čechmánka čím dál častěji. Oba brankáři se však stali pro hráče soupeře doslova neprostupnou zdí. V polovině zápasu Bičánek nedal Vakovi pokoj tak dlouho, až mu rozhodčí odpískal hned dva fauly najednou. Vak inkasoval nejdříve krosček a hned nato i ránu pěstí. Ani čtyřminutová početní výhoda nerozklížila obranu hostí, i když se Energie snažila o sto šest. Hokej pak upadl do šedého průměru a koření, které by tento slabý odvar alespoň trochu zpestřilo a udělalo ho pro diváky lépe stravitelným, stále chybělo. Na začátku 38.minuty se domácí opět z gólu neradovali, i když Dvořák ze svého oblíbeného operačního prostoru před brankou pohotově tečoval Hurtajovu přesnou příhru. Siréna ukončila i druhé dějství bez jediného puku za zády brankářů.

S nohama po kolena v mlze zahájili hráči i třetí třetinu. Aktivněji zahájili hosté a důsledky Púcherůva průniku zachraňoval Čechmánek jen s velkým úsilím. Domácí vypadali, že chtějí Orly uspat. Spíš to ale vypadalo, že chtějí dráždit hada bosou nohou. Uspávací taktika však málem slavila úspěch, Košťál ale z třímetrové vzdálenosti přestřelil. Ve 45. minutě se v největší šanci v dosavadním průběhu zápasu ocitl Řezníček, Trvaj byl opět proti. Domácí se opět nadechli k náporu. Zatlačili Znojmo do hluboké defenzívy. Zákroky hostů byly mnohdy na hraně regulérnosti, ale Rejthar nechával hře až příliš volný spád. Ve 48. minutě pak paradoxně potrestal Skuhravého za faul loktem. Deset sekund před návratem Skuhravého byl vyloučen znojemský Ondřej a poměr sil se obrátil. Znojmo se opět ubránilo, stejně jako před ním Energie. Zápas spěl pomalu do prodloužení a nervozita na ledě i v hledišti se stupňovala. Bylo jasné, že kdo dá gól, vyhraje. Každá střela hostí a Čechmánkův zákrok byly doprovázeny hlubokým úlevným výdechem publika. Jednu z posledních šancí, jak pohnout stavem ve svůj prospěch, měli domácí při vyloučení Mikulíka. Nic se však nezměnilo .V poslední minutě normální hrací doby měl obrovskou smůlu Dvořák, který překonal klečícího Trvaje, ale puk se o milimetry doslova přeplazil přes horní tyčku. Za šedesát minut branka nepadla a ve Varech se prodlužovalo.

V úvodní minutě prodloužení byl vyloučen znojemský Plášek a před domácími se otevřela šance na prémiový bod. Snaha byla, ale bylo to málo. Domácí tahali těžce nohy z ledu a projevila se na nich únava ze včerejšího duelu v Pardubicích. V poslední minutě prodloužení se strhla mela znovu před Trvajem, ale ani z tohoto mraku nezapršelo.Oba týmy si po úporné a ne příliš pohledné bitvě rozdělili po jednom bodu.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Byl to velmi těžký zápas s kvalitním soupeřem. Pomýšleli jsme možná na víc, než najeden bod, ale lepší bod než nic. Chyběla nám lehkost, bylo to dost upracované. Znojmo perfektně bránilo a už ve druhém zápase za sebou nedostalo gól, což svědčí o jeho kvalitách. V prodloužení za stavu 0:0 převažovala defenziva, jinak se jednalo o mimořádně férové utkání. Takových zápasů v extralize moc není."

Jan Votruba (Znojmo): "Vzhledem k podmínkám, které panovaly na karlovarském zimním stadionu se hrál kvalitní a nesmírně fyzicky náročný hokej. Domácí zahráli velmi dobře. V určitých momentech zápasu nás podržel brankář Trvaj."