Dorost: debakl ukončil sezónu

K a r l o v y V a r y - HC Energie Karlovy Vary - HC Moeller Pardubice 1:8 (0:1, 0:5, 1:2). Postupují Pardubice. Domácí drželi s hráči Moelleru krok pouze do devatenácté minuty, kdy inkasovali první branku. Ve druhé třetině, pak hosté domácí jasně přehráli a v závěru již pouze kontrolovali vítězství. Cesta Energie dorosteneckou play-off skončila před branami čtvrtfinále.
Extraliga dorostu, ČF2, čt 10.3.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Pardubice
1:8
0:1, 0:5, 1:2
Branky: 55. Kellner (Majer, Boguský) - 19. Nykl (Semorád), 30. Semorád (Jindřich), 34. Šnejdr (Zohorna), 34. Nykl (Drtina), 40. Jindřich (Drtina), 40. Jindřich (Semorád), 53. Semorád (Jindřich), 57. Semorád (Jindřich). Rozhodčí: Hodek - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:10, navíc Dudek (KVA) 10 minut a Novák (KVA) 5 + DKU. Využití: 1:5. V oslabení: 0:1. Diváci: 156. Průběh utkání: 0:7, 1:7, 1:8.
Karlovy Vary: Benda (od 41. Petrásek) - Novák, Tollinger, Přindiš, Schmidt, Děkan, Boguský, Satora, Zmeškal - Budínský, Majer, Topinka, Sláma, Dudek, Záhora, Polák, Šnajdr, Smolík, Kellner, Klcso, Rohan
Pardubice: Čaladi - Kučera, Drtina, Popler, Poskočil, Šnejdr, Raszka, Krejnus - Svoboda, Jindřich, Verner, Paučin, Zadina, Salava, Zohorna, Semorád, Bláha, Kopa, Dobiáš, Nykl

Nadějný výsledek v podobě remízy 3:3 si dovezli dorostenci ze střetnutí v Pardubicích. Doma jim tedy k postupu do čtvrtfinále stačila jakákoli výhra, což pro celek kvality Karlových Varů neměl být problém. Avšak realita se někdy krutě liší od předpokladů.

V první třetině se hrál svižný hokej, mírnou převahu si vypracovali domácí, ale veškeré jejich pokusy končily na výborném brankáři Marku Čaladi. Ve čtvrté minutě hrála Energie přesilovku a východočeská obrana se dostala do pevného sevření. Největší problémy dělaly Čaladimu dělovky Tomáše Schmidta od modré čáry, ale ani jedna z nich nakonec neskončila za brankovou čarou. Podobný osud čekal i pokus hostujícího Bláhy, jenž si v sedmé minutě nebezpečně najel podél levého mantinelu, natlačil se před gólmana Bendu, ale bekhendem minul. Další nebezpečná situace pro domácí se udála v desáté minutě, Zohornovu střelu od modré Benda jen vyrazil, naštěstí pro něj se však žádný z Pardubických nedostal k dorážce. V 13. minutě si hosté poprvé vyzkoušeli přesilovou hru, ale žádné výraznější ohrožení Bendovy branky z jejich počínání nevzešlo. V patnácté respektive šestnácté zahodila Energie trestuhodně dvě veliké příležitosti. Tu první měl jindy neomylný Tomáš Sláma, tentokrát však jeho samostatný únik skončil nad pardubickou svatyní. O minutu později pak Čaladi jen vyrazil lehkou střelu obránce, kotouč se dostal k Rohanovi, ale ten bekhendem nedokázal trefit poloprázdnou branku. Jak už to v hokeji bývá, využil tohoto dvojího zaváhání soupeř. Vyloučení Smolíka sice Pardubice ještě nevyužily, ale skórovat se jim podařilo již několik vteřin poté, co se Karlovarák vrátil na led. Jan Semorád našel před brankou úplně volného Petra Nykla, pro něhož nebyl problém trefit kotouč za záda přesouvajícího se Bendy. Pardubice dokázaly v první třetině vytěžit z minima maximum a do šaten odcházely s vedením 0:1.

Druhou dvacetiminutovku a de facto celý zápas poznamenala ztráta koncentrace a zbytečná vyloučení hráčů Energie. Ti sice začali dobře, když hned v úvodním útoku mohl vyrovnat Sláma, v cestě mu však stál Čaladiho beton. Z protiútoku si solidní šanci vypracoval Dobiáš, neuspěl stejně jako o čtyři minuty později, kdy se snažil Bendu překvapit zpoza branky. Ugo Dobiáš se z branky nemohl radovat ani v 28. minutě, kdy jeho důraz v brankovišti sice dostal kotouč za brankovou čáru, radost mu však zkazil rozhodčí, který rozpažil, neboť již předtím přerušil hru. Východočeši nemuseli smutnit dlouho, v přesilové hře našel Jindřich nekrytého Jana Semoráda a ten pod Bendou zvýšil na 0:2. V polovině zápasu mohl Karlovarské vrátit do zápasu Dudek, ale jeho opakované pokusy jen rozezněly brankovou konstrukci.

V následující fázi zápasu se energetici třikrát za sebou dopustili faulu a zbytečně oslabili svůj tým. Při vyloučení Dudkově bych rád vyzdvihl obětavý zákrok Adama Děkana. Do velké šance se totiž dostal pardubický Zohorna, nejprve si položil Bendu k pravé tyči, poté bleskurychle objel branku a již se chystal do odkrytého prostoru nasměrovat kotouč. Tomu však zabránil pohotovou rybičkou právě karlovarský obránce Děkan. Energii to však nebylo příliš platné, o dvě minuty později hrála dokonce jen ve třech a soupeř tentokrát nezaváhal. Tomáš Šnejdr prudce vystřelil z pravého kruhu a jeho pokus změnil skóre již na 0:3. A bylo ještě hůř. Hned po buly zazmatkoval u zadního mantinelu brankář Benda a připsal si nechtěnou asistenci u čtvrté branky Pardubic. Odkrytou klec nemohl netrefit Petr Nykl. Trenér Mlejnek reagoval vybráním timeoutu, ve kterém se mu sice podařilo své svěřence uklidnit, střelný prach jim však nedodal ani on. A tak skončila střela Jindřicha Smolíka jen na tyči. Bezmocnost přecházející v křeč se u energetiků naplno projevila v čase 35:20, kdy rozhodčí Hodek vyloučil dva Pardubické naráz. Ani tato dvouminutová jedinečná příležitost jim k nastartování obratu nestačila, naopak dvěma brankami vnesl do pardubické šatny definitivní uklidnění Ladislav Jindřich. Po dvou třetinách svítil na světelné tabuli ostudný výsledek 0:6.

Oba celky nastoupily do závěrečné části s vědomím, že o vítězi je již jasno, a šlo tedy spíše jen o to, zda vynikající Marek Čaladi obhájí čisté konto, nebo zda domácí zaznamenají alespoň čestný úspěch. Pravdivou se nakonec ukázala být druhá varianta, hosté ale svého brankáře pomstili dalšími dvěma zásahy. Ten jediný úspěch Karlových Varů nakonec zaznamenal David Kellner, přihrávali mu Majer a Boguský. Za hosty se pak radoval Jan Semorád, jenž dvakrát pokořil Martina Petráska, nového muže v brance Energie. Tímto se gólový účet zápasu uzavřel na 1:8.

Tento výsledek nejspíše nepředpokládali ani zarytí pesimisté, zvláště po první třetině, ve které měli domácí navrch. Ani v dalším vývoji zápasu jim nešla upřít snaha, spíše než s Pardubicemi dnes ale bojovali s vlastními hlavami. Do čtvrtfinále tak postupují Pardubičtí, kteří si postup svým heroickým výkonem zasloužili. Zvláště pak mohou děkovat brankáři Čaladimu (27 zásahů) a útočníku Janu Semorádovi, jenž si připsal pět kanadských bodů (2+3). Karlovarským dorostencům bohužel končí sezona, přesto se myslím za své letošní výkony rozhodně nemusí stydět.