Dvě vstřelené branky opět body nepřinesly

HC Energie - HC Slavia Praha 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Ani střelecké probuzení reprezentační útočné formace domácí Energie nestačilo k tomu, aby Karlovarští v repríze loňského finále dosáhli na body. Branka Petra Kumstáta (na snímku) sice energetiky poslala do vedení a do ochozů zimního stadionu vrátila nadšení, slepené branky Slavie ovšem záhy přinesly studenou sprchu. Přes několik obrovských příležitostí pak už domácí další puk za Svobodova záda nedostali.
O2 extraliga, 6. kolo, ne 21.9.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Slavia
2:3
0:0, 0:1, 2:2
Branky a nahrávky: 42. Melenovský (Procházka), 51. Kumstát (Řezníček, Skuhravý) - 25. Jelínek (Růžička), 55. Hruška (Beránek), 57. Červenka (Bednář, Doležal). Rozhodčí: Šír - Čížek, Kis. Vyloučení: 4:4, navíc Řezníček (KVA) 10 min. OT. Využití: 2:1. Diváci: 3380. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Duben, Grof, Řezníček, Němec, Mudroch, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Hluchý, Skladaný, Bílek - Zucker, Kuběna, Dej
Slavia: Svoboda - Kadlec, Drtina, J. Novák, Vašíček, Martinka, Kolařík - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Doležal - P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica - Sklenář, Borovanský, M. Čermák

Oba loňští finalisté vstoupili do vzájemného střetnutí ve svižném tempu a diváci si užívali hry, která se přelévala ze strany na stranu. Jak již je v Dolní Kamenné zvykem, byli to domácí hokejisté, kdo udával tempo. Nepříliš nebezpečné rány, kupříkladu ta po Skladaného úniku podél mantinelu, však pouze Svobodu dostaly do správné provozní teploty.

Opravdový vzruch přinesla až desátá minuta a postarali se o něj oba kapitáni. Zatímco v mezikruží osamocený Beránek nejprve poslal puk pouze do Mensatorových betonů, Skuhravý po úniku s Kumstátem se na druhé straně již radoval. Regulérnost jeho prudké střely nebyl žádný z rozhodčích sto rozsoudit a negativní verdikt muselo vyřknout až video. Náladu prvního útoku Energie pak po příhře od zadního mantinelu nespravila ani rána z první v podání Košťála.

Většina druhé poloviny úvodní části se pak odehrála v nestandardním počtu hráčů na ledě. Největší příležitost k otevření skóre měli paradoxně domácí ve vlastním oslabení. Řezníčkovo nahození od mantinelu našlo neobsazeného Procházku před brankovištěm, teč karlovarského útočníka ovšem skončila pouze na Svobodově betonu.

Čtvrthodinová relaxace zřejmě přišla hráčům obou celků vhod a hra dostala od počátku prostřední části nový náboj. O vzruch se jako první postaral Červenka, když naservíroval puk k druhé tyči Bednářovi, který jej lehkým plácnutím poslal do boční síťky. Poslední číslo festivalu úspěšných brankářských zákroků přidal proti z úhlu spěchajícímu Skladanému hostující Svoboda, z následného protiútoku červenobílých se již skóre měnilo. Od modré nikým nekrytý Jelínek si blafákem položil Mensatora a podél tyčky zasunul puk do branky.

Poté co se dostala do vedení, přenechala Slavia domácím hráčům veškerou aktivitu. Palečkovi svěřenci ovšem v posledních zápasech střeleckým štěstím a lehkostí zrovna nehýří a nic platné jim nebyly několikeré nebezpečně vyhlížející šance jejich kapitána. Psychické rozpoložení domácích zřejmě nejlépe dokumentoval vyhlášený ostrostřelec Grof. Ten jen vztekle praštil holí o led, když v přesilové hře ani jeden z jeho ostrých pokusů nezamířil mezi tyče. Skóre se však neměnilo ani na druhé straně, ačkoli Červenka i Hruška byli v přesilové hře úspěchu nadosah.

Optimismus do zplihlých ochozů vrátila až přesilová hra Energie v úvodu třetí dvacetiminutovky. Po Procházkově vyražené střele doklepnul Marek Melenovský pohodlně do odkryté klece a bylo vyrovnáno. Podobně vyhlížející situaci a ve stejném složení rozehráli Karlovarští v 47. minutě, tentokrát stál ale Melenovský v příliš velkém úhlu.

Polovina třetiny přinesla sice vyloučení Červenky za hru vysokou holí ale také zajímavou příležitost jeho spoluhráčů v oslabení. Tomica s Hruškou si tentokrát na Mensatora nepřišli, blýsklo se naopak na druhé straně. V klasickém přesilovkovém zámku naznačil Řezníček střelu, pak však poslal geniální přihrávku k tyči na hůl Petra Kumstáta a karlovarský dlouhán se po své letošní premiérové trefě dlouho radoval.

Zřejmě klíčový moment utkání přinesla třiapadesátá minuta. V souboji u zadního mantinelu přišel Řezníček ne zrovna jemným zákrokem o přilbu a protože nehodlal protihráči umožnit dostat se před Mensatora, musel pro nejzkušenějšího karlovarského obránce přijít trest. Dvě minuty za nedovolenou výstroj opepřil sudí Šír deseti minutami za nesportovní chování. V následném přesilové hře hostů Mensator pouze vyrazil Beránkovu střelu a Hruška po rychlé stahovačce do bekhendu vyrovnal.

Těžce nabyté sebevědomí energetiků bylo tatam a na Mensatora se valily další útočné vlny. V jejich čele stál Jaroslav Bednář. Ostřílený útočník sice nejprve tváří v tvář Mensatorovi zamířil pouze do lapačky, o několik minut později už ale stál u zrodu akce, která slávisty posunula do čela extraligové tabulky. Přesně mířený zásah k tyči z hole Romana Červenky mohl ještě napravit Mudroch, v závěrečném zoufalém náporu ale trefil pouze tyč.

Josef Paleček (HC Energie): S výsledkem jsme nespokojeni. Je to pořád o jednom; vytvoříme si převahu, ale neproměňujeme šance a naše dvě hrubé chyby, při prvním a třetím gólu, zkušená Slavia potrestala. Přes tlak a hodně střel nám to tam nechce padat, nastřelili jsme tři tyče a měli dva samostatné nájezdy, ale nesmíme klesat na mysli.

Jiří Kalous (HC Slavia): Famózní výkon našeho brankáře Adama Svobody přivolal štěstí. Skutečně to pro nás bylo velmi šťastné utkání a jsme velmi spokojeni s výsledkem. Samozřejmě, že roli při otáčení stavu sehrála i zkušenost našeho mužstva.