Efektivní Vítkovice pomstily domácí porážku

HC Energie - HC Vítkovice Steel 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)
Hokejisté Energie mají na svém kontě další domácí porážku. V pátečním utkání byl druhý celek tabulky ve všech činnostech lepší a zaslouženě Karlovarákům oplatil nedávnou porážku z ČEZ arény. Jedinou trefu domácích zaznamenal kapitán Václav Skuhravý.
O2 extraliga, 25. kolo, pá 20.11.2009, KV Arena
Vítkovice
1:5
1:1, 0:1, 0:3
Branky a nahrávky: 17. Skuhravý (Dobroň) - 4. Kvapil (Burger), 34. Kvapil (Klimek, Burger), 46. Krenželok (Stehlík), 57. Burger (Klimek, Kvapil), 58. R. Hruška (Ujčík, Šedivý). Rozhodčí: Husička, Hradil - Bryška, Chytil. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 4294. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Tribuncovs, Dobroň, Prošek, Mucha, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Hluchý, Pech, Pletka - Kuběna, Dej, Zaťovič
Vítkovice: Šindelář - Jurečka, Rehák, Malík, Stehlík, Sičák, Voráček - Klimek, Burger, Kvapil - Treille, Štefanka, Krenželok - Ujčík, R. Hruška, Šedivý - Roman, Vrána, Strapáč

Oboustranně opatrný začátek utkání bez zajímavých střel narušila až situace z úvodu čtvrté minuty, po které se hosté se štěstím ujali vedení. Kvapilovo nahození odražené od hokejky domácího obránce Němce přímo do branky rozveselilo kromě vítkovických fans snad jen divácký sektor, který právě vyslechl zprávu o zisku bezplatných klobás. Zbytek publika ale důvod k radosti neměl ani v dalším průběhu. Precizní obrana rytířů nedávala domácím útočníkům prakticky žádný prostor, zatímco Mensator se musel mít neustále na pozoru. Prvním varováním pro Šindeláře v brance Vítkovic byla až 11. minuta, ve které snad minutu kolem jeho klece kroužili hbití útočníci Melenovského formace. Vyrovnání Energie však přišlo z mnohem prozaičtější situace. Riskantním, ale o to víc efektním obranným zákrokem získal Dobron ve svém pásmu puk, poslal jej na útočnou modrou, odkud po několika krocích Václav Skuhravý zamířil přesně k tyči.

Převážná část druhé dvacetiminutovky opět nabídla opatrnou podívanou, ve které vyčnívali oba dva brankáři. Karlovarský Mensator si dle oficiální statistiky sice připsal méně zákroků, většinou však šlo o obtížné situace po selháních domácí obrany. V 27. minutě tak reprezentační gólman likvidoval příležitost Romana a o chvíli později při vyloučení Dobroně jej na brankové čáře pohotově zastoupil obránce Němec, který nohama vyrazil Burgerovu dorážku. Z příležitostí Energie stojí za zmínku snad je Pletkova technická střela do pravého horního růžku, kterou si vítkovický náhradník vychutnal lapačkou. Do vedení tak přece jen šli Vítkovičtí. V 33. minutě si před Kvapil před brankou sklepl Klimkovo nahození, objel ležícího Mensatora a podél tyčky poslal puk za čáru. V následné nezáživné pasáži prokládané častým přerušováním probudil čtyři tisícovky diváků až střet Lukáše Pecha, ze kterého si domácí útočník odnesl natržené kolenní vazy.

Stále slušná šance domácího týmu na bodový zisk vzala ve třetí třetině rychle zasvé. Vyloučení Proška energetici dlouho bránili s přehledem, drželi puk mimo vlastní pásmo, ale nakonec forčekovali až příliš sebevědomě. Za svými zády zapomněli Lukáše Krenželoka, který samostatný únik na Mensatora chladnokrevně zakončil střelou nad lapačku. Domácí borce už nespasily ani dvě po sobě jdoucí přesilové hry. Pravda, Šindelář se sice musel ohánět, většinu střel ale viděl s dostatečným předstihem a na případné dorážky se v předbrankovém prostoru nedostávalo důrazu. Proti rezignovaným energetikům se tak Vítkovičtí po návratu do plného počtu mohli odvděčit skupince svých fanoušků za věrnost. Efektivní kombinaci Kvapila s Klimkem nejprve do prázdné klece umístil Burger, aby po necelé minutě důrazný Radim Hruška z mezikruží prostřelil rozhozeného Mensatora. O zaslouženém tříbodovém zisku hostů bylo rozhodnuto.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Vůbec se nám v utkání nepodařilo, co jsme chtěli, to znamená začít agresivně a hodně střílet. To tam vůbec nebylo, naopak to byli hosté, kteří mohli zápas rozhodnout už v první třetině. Dneska tam nebylo z naší strany nic, co by bylo pozitivní. Snad jediný, kdo snesl extraligové měřítko, byl Lukáš Mensator, přestože inkasoval pět gólů. Ostatní hráči mu vůbec nepomohli. Nebyla tam agresivita, tah do brány. A pár šancí, které jsme si vytvořili, jsme trestuhodně spálili. Lukáš Pech má zraněné koleno, ráno podstoupí magnetickou rezonanci a uvidíme, jak na tom bude.

Kamil Konečný (HC Vítkovice Steel): Jsme spokojení především s výsledkem, protože hra v některých fázích nebyla až taková, jak bychom si představovali. Myslím si ale, že jsme prakticky celé utkání hru kontrolovali. I v první třetině, která skončila 1:1, jsme měli více ze hry a více brankových příležitostí, ale pro nás dost nešťastným gólem domácí srovnali. Absolutorium zaslouží naše obranná hra, protože kromě přesilových her jsme soupeře do žádných velkých šancí nepustili. To bylo podstatné, když jsme nastoupili bez prvního gólmana a tří beků z první šestice. Stínem utkání pro nás je jen to, že pro zranění nedohráli Krenželok a Rehák.