Energetici bravurně otočili utkání s Libercem a berou tři body

HC Energie Karlovy Vary – HC Bílí Tygři Liberec 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)
Téměř od samotného úvodu utkání, kdy se ve 4. minutě prosadil liberecký Bulíř, museli dotahovat domácí gólovou ztrátu, kterou Liberec dokázal dokonce navýšit až na závratných 0:3. Avšak po brance Bičánka ve druhé třetině byl v KV Areně k vidění velkolepý obrat, který skončil konečnou výhrou pro domácí, který zpečetil Milan Kytnár.
Tipsport extraliga, 33. kolo, so 28.12.2013, KV Arena
Liberec
4:3
0:1, 2:2, 1:0
Branky a nahrávky: 29. Bičánek (Pohl, Balán), 40. Balán (Gulaši), 54. Vlach (Kytnár), 59. Kytnár (Látal) – 4. Bulíř (Vampola, Valský), 23. Valský (Výtisk, Vampola), 26. Bartek (Bulík). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 4145. Střely na branku: 31:21. Průběh utkání: 0:3, 4:3
Karlovy Vary: Závorka (Habal) – Bičánek, Rýgl, Drtina, Schusser, Gulaši, Dresler, Dvořák – Zaťovič, Balán, Pohl – Dlouhý, Vachovec, Hovorka – Kytnár, Vlach, Micka – Koblasa, Hruška, Látal.
Liberec: Melicherčík (Schwarz) – Derner, Hunkes, Výtisk, Voráček, Čutta, Čakajík, Šimek – Víšek, Bulík, Bartek – Dušek, Nedvěd, Urban – Vlach, Vampola, Valský – Bulíř, Psota, Pospíšil.

Liberečtí vstoupili do utkání aktivněji a již ve druhé minutě utkání si vybojovali početní výhodu po faulu Dlouhého, který šel pykat za podražení. Hosté z Podještědí si ale přes dobrou obrannou práci domácích nedokázali vytvořit šanci z kombinace, a tak ohrožovali branku pouze střelami od modré.

Následující situace reflektovala známé rčení nedáš, dostaneš. Balán na jedné straně nedokázal prostřelit Melicharčíka. Vyraženého kotouče se zhostili Liberečtí a založili brejk, ze kterého padla už ve 4. minutě utkání první branka večera po střele Michala Bulíře. V 6. minutě mohl srovnat stav utkání Koblasa při svém úniku. Mířil však nepřesně. Další příležitosti se domácí ujali už o něco lépe. Přesilová hra po vyloučení Nedvěda v 10. minutě byla plná tlaku a střeleckých šancí. Nejvýraznější pak byla ta Pohlova, který nadvakrát dorážel osamocený před Melicharčíkem, avšak neúspěšně.

Utkání rozdmýchalo sporné posouzení zákroku na Balána, který po faulu kolenem zůstal bezmocně ležet na ledě. Znamenalo to přiostření v osobních soubojích a tvrdší hru, ze které lépe těžili domácí dostávající se více do šancí. Například tvrdá střela z levého kruhu, kterou vyslal v 16. minutě Zaťovič, se otřela pouze o pravou tyč.V poslední minutě první třetiny se do dobré pozice dostal Bulík, který v brankovišti dorážel. Skóre se neměnilo ani zde.

Domácí měli po zahájení druhé třetiny plné ruce práce s Tygry, kteří tasili své drápy. Hosté si vytvořili nepříjemný tlak, ze kterého ústila také druhá branka večera. V 23. minutě se dostal k dorážce v brankovišti Jakub Valský, který dokázal na druhý pokus bekhendovým zakončením překonat Závorku. To však nebylo vše. Po menších šancí energetiků se dostal ke kotouči Martin Bartek. Ve 26. minutě se dostal za brankou Závorky ke kotouči, vybruslil si k pravé tyči a dobře mířenou střelou zvýšil náskok svého týmu.

Energetici dokázali přečkat Bičánkovo vyloučení a nakonec se dostali sami do přesilové hry, když dvě vteřiny před koncem trestu domácích fauloval Voráček. Karlovarští nasměrovali ve 29. minutě kombinaci na navrátivšího se Radima Bičánka, který svojí brankou po střele od modré dal hráčům v bílo-zeleném opět naději. Místo kýženého zvratu ale přišlo další vyloučení na straně domácích, které mohl dvakrát potrestat střelec první branky večera, Michal Bulíř. Kotouč, který Závorka nekontroloval, uklidit za jeho záda nedokázal. Ke konci druhé třetiny si vykoledoval trest i Vachovec. Liberečtí avšak svojí šanci v přesilové hře nevyužili i přesto, že ke vsítění branky měli blízko, konkrétně po střele Valského, který rozezvučel tyč. Na druhé straně pak přišel ve 40. minutě trest. Stanislav Balán se dostal k vyraženému kotouči a při následné střele se nemohl netrefit.

Do třetí třetiny domácí doslova vletěli. Energetici Liberec k ničemu nepustili a naopak si vytvářeli souvislý tlak v útočném pásmu, který přinášel i šance. Pod tu nejvýraznější se podepsal v 46. minutě Hovorka. Jeho dvě dorážky si však cestu za záda Melicherčíka nenašly. Na druhé straně si o necelé dvě minuty později připsal pokus z úniku Valský, který Závorka povyjetím zlikvidoval. A utkání jako na houpačce pokračovalo. Hra nahoru dolů vyhovovala více domácím, kteří téměř z každého útoku dokázali prudkými střelami ohrozit brankáře Libereckých. Ve 49. minutě pak měl na holi vyrovnání Kytnár, který ovšem vyražený kotouč nedokázal usměrnit do zcela odkryté branky. V poslední desetiminutovce utkání měli optickou převahu stálé domácí a také ji dokázali využít. V 54. minutě se dostal před brankoviště po nátlaku Roman Vlach. Svým obhozením Melicherčíka vyrovnal a smazal tím definitivně náskok, který si hosté drželi až doposud. Po vyrovnávací brance se odhodlali Bílí Tygři opět strhnout zápas na svojí stranu, což znamenalo tlak a střelecké šance. Zkušený Závorka ale energetiky vždy svými zákroky podržel. Dvě minuty před koncem řádné hrácí doby se vhazovalo v obranném pásmu hostů. Domácí po buly dostali kotouč za branku, zpoza branky na Látala, který rychle našel na druhé tyči rozjetého Milana Kytnára, který se nemýlil a dokonal tak famózní obrat duelu! Liberec sehrál v závěru hru bez brankáře, ale na bodový zisk to už nestačilo.

Jaromír Kverka st. (HC Energie Karlovy Vary): Úvod nebyl z naší strany špatný, i když jsme inkasovali. Hráče jsme ale nabádali, aby neztráceli nervy a snažili se utkání zvrátit na svou stranu. Byli jsme odhodláni, podařilo se nám dotáhnout na Liberec kontaktní brankou, v závěru vyrovnat. Z naší strany dobře sehraný zápas a jsem rád, že bereme tři body.

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): Soupeř hrál dnes sympaticky a s maximální úctou k domácím musím říct, že jsme si utkání shodili sami, kdy jsme nedokázali udržet vedení 0:3.