Energetici si nadělili tři body, pokořili Kometu

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 4:2
Utkání s Brnem se neneslo zrovna ve vánoční atmosféře. Odpoledne plné branek, tvrdých soubojů a hlavně získaných tří bodů potěšilo více jak čtyři tisícovky fanoušků. Ačkoliv energetici prohrávali, dokázali utkání otočit a nakonec ho i dovést do vítězného konce. Sami tak přerušili šňůru proher, Kometa naopak venku padla již poosmé.
Tipsport extraliga, 32. kolo, po 26.12.2016
Kometa Brno
4:2
0:0, 3:1. 1:1
Branky a nahrávky: 24. Tuominen (Mikulík, Benák), 24. Gríger (Rýgl), 32. Harkabus (Kindl, Gríger), 60. Gorčík (Vachovec, Skuhravý) – 21. O. Němec (M. Erat, M. Kvapil), 58. Vincour (Štencel). Rozhodčí: Lacina, Pražák – Lhotský, Kokrment. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4253. Střely na branku: 23:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Karlovy Vary: Honzík – Harant, Dujsík, M. Rohan, Sičák (A), Tomáš Dvořák, Rýgl, Benák – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Gorčík – Mullane, Dušek, V. Tomeček – Harkabus, Gríger, Kindl – Davídek.
Kometa Brno: Vejmelka (32. Jekel) – Trška, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Štencel, Bartejs – M. Kvapil, H. Zohorna, M. Erat – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – J. Káňa, Čermák (C), Vincour – Dočekal, Dvořák, Dostálek.

Do vánočního utkání s Kometou nastoupili energetici posilněni o nyní již exslávistu Antonína Duška, který se zařadil do třetí formace po bok Mullanea a Vojty Tomečka. Samotný zápas začal poměrně aktivně, oba celky ale byly v úvodu poněkud opatrné. Brno do Karlových Varů přijelo přerušit dlouhou sérii promarněných venkovních zápasů, body totiž poslední dobou sbírá převážně doma. K tomu mohl pomoct jako první bývalý karlovarský útočník Marcel Haščák, Honzíkovu klec ale minul. Jak Karlovy Vary, tak i Kometa si zahrály přesilové hry, a ačkoliv ani jedna nebyla proměněná, tak v nich byl obrovský rozdíl. Brněnští pálili z každé pozice, kdežto Karlovarští téměř ani nevystřelili.

Hosté se po početní výhodě snažili využít vytvořeného tlaku, obránci Energie ale velmi obětavě padali do všech střel. Obrovskou šanci měli také Karlovarští, Harkabusovu střelu do zpola odkryté branky ale dokázal brankář Vejmelka fantasticky zlikvidovat lapačkou. Krátce před koncem první části svůj tým částečně oslabil kapitán Skuhravý, který opět inkasoval osobní trest, když se vztekal za neodpískaný faul na jeho osobu. Zbytek úvodní části měli pod kontrolou spíše domácí, kteří se snažili najít nějakou skulinku k Vejmelkovi, brněnská obrana ale byla neprostupná.

Začátek druhé periody byl opravdu divoký a k vidění bylo během chvíle hned několik branek. Po pár vteřinách se podařilo skórovat Ondřeji Němcovi, čímž poslal svůj tým do vedení, to ale Brnu moc dlouho nevydrželo. O tři minutky později se totiž puk před brankou odrazil k Henri Tuominenovi, který se již dokázal prosadit za přesunujícího se Vejmelku. Stačilo sedm vteřin a skóre se měnilo znovu, Karlovy Vary dokonaly obrat. Před Vejmelkou se dostal k puku Dávid Gríger a podařilo se mu jej doťuknout do odkryté branky.

Energetici pokračovali ve fantastickém výkonu a dále drželi Kometu pod tlakem, vytvářeli si obrovské množství šancí. Po jedné z nich se kotouč zastavil přesně na brankové čáře, Vejmelka ho dokázal včas schovat do lapačky. Ve dvaatřicáté minutě už ale tolik štěstí neměl, to totiž dostal přesný pas před branku Tomáš Harkabus a uklidil puk za Vejmelku, který po této brance přepustil své místo v brance Pavlu Jekelovi. Snaha Karlovarských ale byla znát a lehkost, se kterou předváděli všemožné kličky, byla lahodící oku domácího fanouška. Dujsík trefil břevno, Gorčík pak nedokázal trefit prázdnou branku, a po čtyřiceti minutách tak domácí vedli o dvě branky.

Karlovarští do třetí periody vstoupili velmi aktivně, chtěli si svůj náskok pohlídat od úvodních minut, navíc se i drali do útoku. S přibývajícím časem a přibývajícími přesilovkami ale otěže hry přebrali hostující hráči, stále se ale nemohli dostat s pukem až za Honzíka. Domácí hráči obětavě padali do střel, velmi rychle napadali a to Brnu trochu dělalo problémy, nedařily se jim jejich klasické kombinace. Poslední minuty zápasu se hrály ve velikém tempu, jak Brno, tak i Energie chtěly vstřelit ještě nějakou branku, domácí tomu byli chvílemi mnohem blíž. Jekel tři minutky před koncem chtěl opustit branku, už byl na cestě, to se ale hnal najednou kupředu Gríger, odkrytou branku ale netrefil. Už to vypadalo, že se utkání dohraje v klidu, domácí totiž hráli přesilovou hru, v tom ale ujel do brejku Tomáš Vincour a dvě minuty před koncem snížil na rozdíl jedné branky. Energetikům se ale nakonec podařilo rozhodnout, puk do prázdné branky pár vteřin před koncem poslal Sebastian Gorčík. Karlovy Vary tak porazily Kometu rozdílem dvou branek a přerušili sérii proher. Brňanům se naopak venku stále nedaří a prohráli již poosmé v řadě.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Kluky za dnešek musím pochválit. Hráli jsme to, co jsme si řekli a na co jsme se připravovali. Kometa je silný soupeř a my jsme hráli pod dojmem posledního zápasu, kde jsme v Brně dostali osm gólů. To nás nutilo abychom byli dnes obezřetnější. Bylo velmi důležité, že se nám podařilo odskočit na dvougólové vedení, protože bránit vedení o jeden gól je těžké. I když v závěru jsme dostali druhý gól, který to snížil na jednobrankový rozdíl, tak jsme to uhráli, což je pro nás dobře. V závěrech posledních zápasů jsme z toho vždy udělali drama, ale dnes jsme to zvládli zaslouženě získali tři body.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): První třetina neměla až takové tempo, ale přesto si myslím, že jsme si tam vytvořili nějaké šance ke skórování, které jsme bohužel neproměnili. Ve druhé třetině jsme šli hned při prvním střídání do vedení, ale místo aby nás to uklidnilo, tak jsme dostali dva naprosto netypické góly téměř z ničeho. Mužstvo to poznamenalo asi více než bychom potřebovali a z toho potom pramenil i třetí gól. Potom jsme se těžko zvedali i když ve třetí třetině jsme chtěli se zápasem něco udělat. Bojovali jsme, jak s urputně bojujícím soupeřem, který při vedení cítil šanci, i samozřejmě s časem. Kontaktní gól přišel až v samém závěru. Vyrovnat jsme již nestihli a díky druhé třetině nemáme dnes ani bod.