Energetici skolili mistra a berou tři body!

ELH: HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)
Bylo to drama, ale nakonec se to podařilo a energetici si ze zápasu s Libercem nechali doma všechny tři body. Domácí vstoupili do zápasu velmi dobře a po celou dobu předváděli kvalitní výkon. Zápletka přišla až ke konci, když se podařilo Tygrům dvakrát rychle skórovat, na vyrovnání ale nedosáhli. Třešničkou na dortu byla vítězná bitka Tomáše Dvořáka po konci zápas.
Tipsport extraliga, 28. kolo, pá 9.12.2016
Liberec
5:3
1:0, 2:1, 2:2
Branky a nahrávky: 15. Gríger (Skuhravý, Kindl), 21. Mikulík (Harant), 31. T. Rachůnek (Rýgl, Tuominen), 48. Skuhravý (Gríger), 60. T. Rachůnek (Harant) – 29. Svačina (Jánošík, Bartovič), 55. Lakatoš (Bartovič, Radivojevič), 58. Bartovič (Svačina, Lakatoš). Rozhodčí: Hribik, Svoboda – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2617. Střely na branku: 19:14. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 5:3.
Karlovy Vary: Závorka – Harant, Dujsík, Rýgl, Sičák (A), Tomáš Dvořák, Benák – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Gorčík – Kindl, Stloukal, V. Tomeček – Harkabus, Gríger, Flek.
Liberec: Will – Ševc (A), Pyrochta, Vitásek, Jánošík, Derner, Husa – L. Krenželok, P. Jelínek, Lakatoš – Radivojevič (C), J. Mikyska, Svačina – Bartovič, J. Stránský, J. Vlach – Vantuch, Ordoš, Bližňák.

Páteční utkání přineslo souboj úřadujícího mistra a zatím poslední Energie. Do branky domácích se po dlouhé době postavil Tomáš Závorka, do útoku se vrátil Vojtěch Tomeček, naopak chyběl zraněný Pat Mullane. Energetici se mistra v KV Areně nezalekli a od začátku se do souboje s ním pustili opravdu naplno. Karlovarští hokejisté nevypustili jediný osobní souboj, ačkoliv to brzy odnesli vyloučením, to se jim ale v první třetině podařilo ubránit. Domácí si s přibývajícím časem vytvářeli stále více a více šancí, ty se jim ale nedařilo využívat. První radost přišla po necelých patnácti minutách, kdy odraženou střelu Skuhravého dorazil do odkryté branky Dávid Gríger, a rozradostnil tak karlovarské publikum. Karlovarští byli v závěru první části stále velmi aktivní, snažili se co nejvíce puků dostat na brankáře, za něj už ale žádný neprošel.

Druhá perioda začala pro domácí celek nejlépe, jak mohla. Tomáš Harant našel geniální přihrávkou přes celé hřiště Milana Mikulíka, který se za modrou uvolnil obránci a trefil se přesně nad vyrážečku. O chviličku později mohla Energie přidat branku při přesilové hře, ta se jim ale zrovna moc nevydařila. Liberec nepředváděl hokej podobným svým schopnostem, od týmu z čela tabulky se čekalo mnohem více. Karlovarským vyhovovalo, že nemuseli tvořit hru, navíc byli ve vedení, a tak se jejich hra jen a jen zlepšovala. Krátce před půlí zápasu se ale na trestnou lavici odebral Harkabus a Liberec ji nakonec pár vteřin před jejím vypršením využil. Vladimír Svačina si vybruslil z rohu kluziště a trefil se k bližší tyči Závorkovy branky.

Domácí celek ale potřeboval jen dvě minuty na to, aby odpověděl. Krásná hokejová akce, když se puk dostal přes Tuominena a Rýgla až na Tomáše Rachůnka, který ačkoliv byl bráněn, tak dokázal úspěšně zakončit. Tempo hry bylo po této brance opravdu divoké, hráči si nedarovali ani kousíček ledu zadarmo, pohled na hru byla opravdu radost. Oba týmy si zahrály přesilové hry, avšak ani jeden celek ji nedokázal zužitkovat. Pár minutek před sirénou se dostal do samostatného úniku střelec druhé branky Mikulík, klička do bekhendu mu ale nevyšla. O hokejovou krásu se pokoušel také Rachůnek, jeho klička po vzoru Tomáše Hertla ale úspěch nesklidila, potlesk ale ano.

Do třetí periody měly oba celky o motivaci postaráno. Hosté se museli snažit stáhnout dvoubrankové manko, domácí zase udržet náskok nad tak silným soupeřem. Karlovarští měli špatné zkušenosti s takovýmto stavem, už několikrát jej promrhali, což je v závěrečném součtu stálo body. Tentokráte si ale dali pozor a posledních dvacet minut hráli opravdu pozorně, až tedy na úplný závěr, Liberec ale přesto stále nemohl najít recept. Jak obrana, tak i útok hrály pozorně, vše směřovalo k vítězství domácích. Zvrat mohl nastat po přečíslení Liberce tři na jednoho, vše ale bylo naopak. Do protiútoku se dostal kapitán Václav Skuhravý a prosadil se jeho klasickým blafákem, tvrdou střelou.

Zápletka nakonec ale přišla, když Liberec pět minut před koncem využil přesilovou hru a snížil na rozdíl dvou gólů, prosadil se mladík Dominik Lakatoš. Energetici v závěru zápasu doplatili na nedisciplinovanost, Liberci totiž nabídli další přesilovou hru, kterou využil, navíc ji sehrál bez brankáře. Milan Bartovič se před brankou dostal k odraženému puku a v pohodě ho uklidil za Závorku. Už to vypadlo, že energetici promarní další zápas, Liberec v poslední minutě opravdu tlačil, vše ale nakonec rozhodl svou druhou brankou Tomáš Rachůnek. Po konci zápasu se do sebe ještě pustili Vlach s Dvořákem, karlovarský obránce si ale poradil i s pěstmi a podtrhl povedený páteční večer.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): My jsme rádi, že jsme ten zápas zvládli, protože víme, že Liberec je strašně silné mužstvo, silné na kotouči, hrající fyzický hokej. Jsme hrozně rádi, že jsme to dnes zmákli, i když ten závěr byl hektický, ale kluci bojovali, hráli obětavě, plnili to co jsme si řekli, tak jak jsme se celý týden připravovali. Jsme moc rádi za tři body.

Filip Pešán (HC Bílí tygří Liberec): My jsme věděli, že narazíme na velmi houževnatého soupeře, který bude chtít hrát hokej plný pohybu, nasazení a nadšení, což se potvrdilo. V takových zápasech, když neproměníte tutové šance, které máte, tak soupeř dostane křídla a potom je velmi těžké ten zápas ovlivnit. My jsme v dobrých šancích neuspěli, byli jsme trošku slabí v koncovce, trošku jsme možná některé situace podcenili, což se nám hrubě vymstilo. Situace, kdy jsme zápas mohli zlomit na naší stranu jsme neproměnili a poté jsme dostali rozhodující gól v našem oslabení. Náš závěrečný tlak už potom byl taková marná snaha ten zápas ještě zlomit. Dnes jsme si to nezasloužili. Byl to takový platonický tlak v závěru.