Energetici v Pardubicích přežili klinickou smrt a prodloužili vítěznou sérii

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Energie 3:4sn (0:2, 0:1, 3:0 - 0:0)
Šestnáct. Přesně tolik vteřin chybělo hokejistům Energie od třetího tříbodového vítězství v řadě. Tříbrankové vedení, které zařídili Skuhravý, Dej a Kumstát, však hosté na východě Čech rychle prohospodařili a po bezgólovém prodloužení je čekala disciplína z nejméně oblíbených. Že se ve hře Energie mění věci k lepšímu, však nakonec ukázaly i samostatné nájezdy. I díky skvělému Salfickému mohl v šesté sérii rozhodnout Martin Zaťovič (na snímku).
Tipsport extraliga, 16. (TV), pá 28.10.2011
Pardubice
3:4sn
0:2, 0:1, 3:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 42. Kousal (Benák), 53. Buchtele, 60. Starý (Kolář I, Bartek) - 4. Skuhravý (Gawryletz), 15. Dej (Melenovský), 27. Kumstát (Pech, Košťál), rozhodující nájezd Zaťovič. Rozhodčí: Minář, Trombík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 8280. Střely na branku: 55:28. Průběh utkání: 0:3, 3:3 - 3:4.
Pardubice: Růžička – Píša, Kolář II, Sičák, Kočí, Benák, Boser, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – T. Nosek, Elkins, Bartek – Sim, Nahodil, Rákos – Kousal, Radil, Buchtele
Karlovy Vary: Salfický – Gulaši, D. Nosek, Rohan, Bombic, Mocek, Gawryletz, Gründling, Přindiš – Košťál, Pech, Kumstát – Mikeska, Skuhravý, Zaťovič – Skladaný, Melenovský, Dej – Kuběna, Kupec, Zucker

Pardubičtí hokejisté se sice v prvních sekundách prezentovali opticky aktivním nástupem, první ale udeřily Karlovy Vary. Ty přečkaly úvodní nápor domácích a z nenápadné šance skórovaly. Od modré čáry nahazoval kotouč Travis Gawryletz, puk umně do protipohybu brankáře Růžičky tečoval Václav Skuhravý – 0:1.

Po Kuběnově podražení Daniela Rákose mohl domácí celek odpovědět při vlastní přesilovce, během ní si ale nevypracoval vážnější šanci, která by znamenala bezprostřední Salfického ohrožení.

To David Zucker v 11. minutě mohl karlovarské vedení navýšit. Po zaváhání domácí obrany se dostal osamocený do předbrankového prostoru, ale na gólmana Růžičku si nepřišel. Ten pak odolal náporu hostí během přesilovky po Drtinově podražení. Největší šancí Energie byla obratná Skuhravého teč střely od modré, puk však těsně minul pardubickou klec.

Co se hráčům v bílých dresech nepovedlo v početní výhodě, to si vynahradili o pár vteřin později. Marek Melenovský nahrál z rohu na volného Rastislava Deje a ten přesnou střelou k tyčce povýšil karlovarský náskok na dvougólový – 0:2.

Východočeši mohli s první třetinou něco udělat v její závěrečné dvouminutovce, kdy po Gulašiho hákování hráli v početní převaze, ale neuspěli. Dušan Salfický se příliš nezapotil…

Kdo přišel z přestávkového občerstvení pozdě, tak neviděl tutovou šanci Davida Noska! Toho po rychlém vpádu do pásma našel mezi kruhy Lukáš Pech. Karlovarský bek se pokusil o blafák do bekhendu, ale neuspěl. Na opačné straně spálil dvě šance v rychlém sledu Martin Bartek. Martin Bartek pak jen provětral Salfického lapačku.

Pardubicím poté nepomohl ani samostatný únik Petra Koukala. Kapitán domácích rozhýbal gólmana Salfického, ale blafákem do forhendu si na něj nepřišel. Devětatřicetiletý zkušený brankář jej vychytal betonem.

Tenhle moment domácí mrzel, protože chvíli na to inkasovali ve dvojnásobném oslabení. Rozhodčí nejprve potrestali Rákosovo hákování, protože Aleš Píša trefil soupeře vysokou holí a dostal dvojitý menší trest, tak karlovarští hokejisté měli sedmadevadesátisekundovou výhodu pět na tři. Tu využili k navýšení náskoku, puk putoval po trase Jan Košťál – Lukáš Pech – Petr Kumstát a ten jej poslal z voleje přímo pod víko – 0:3.

Na konci dohrávané klasické přesilovky hákoval Václav Benák, a tak Západočeši si zahráli ještě jedenáct sekund proti třem. Tuto možnost ke vstřelení čtvrté branky ale nevyužili.

Karlovy Vary se pak zatáhly a trpělivě čekaly na možnost přečíslení. Tu největší měl Petr Kumstát ve 36. minutě, kdy se dostal po rychlé akci do zakončení, ale to mu překazil domácí brankář.

Pardubice dohrávaly na začátku třetí dvacetiminutovky v početní převaze, tu využily po jedenasedmdesáti sekundách. Na konci ostřelování karlovarské pozice byla rána Roberta Kousala. Ten dorážel Benákův puk, který se odrazil zpoza branky – 3:1.

Rychlé snížení nalilo domácím krev do žil a energii do nohou. O tři minuty později byl blízko svému prvnímu extraligovému gólu Marek Drtina, ale jeho nahození od modré trefilo pouze Salfického tyč.

Rušno bylo před karlovarským gólmanem při minutě a půl trvající přesilovce pět na tři. Pardubice ostřelovaly karlovarskou branku jak na střelnici, ale gólman Salfický za pomoci spoluhráčů odolával.

Východočeši sice přesilovou hru nevyužili, ale i nadále útočili do plných. Na hosty se valil útok za útokem, ty jen ztuha odvraceli hráči Energie. Těm mohl pomoci Starého krosček v čase 49:08, ale i tak měly největší šanci Pardubice. Konkrétně Daniel Rákos po objetí branky.

Snížení na rozdíl jediné branky musel potvrdit videorozhodčí. Před Salfickým vznikla v 53. minutě mela díky aktivitě čtvrté formace domácích, Jan Buchtele dostal v nepřehledné situaci puk do sítě a publikum do varu – 2:3.

Tlak pardubických hokejistů kulminoval v závěrečné dvouminutovce. Stejně jako v posledním domácím utkání proti Kladnu měly Pardubice výhodu přesilové hry, tu v čase 58:24 vylepšil Martin Růžička sprintem na střídačku.

Power play trvala osmdesát sekund, pak se pohnuly základy desetitisícové arény pod náporem osmi tisíc výskoků po vyrovnání Jana Starého. Ten hlídkoval u pravé Salfického tyče a když se k němu po neustálých manévrech odrazil kotouč, tak ho poslal do sítě – 3:3.

Prodloužení nabídlo pokračování posledních minut ze základní hrací doby. Pardubicce nadále tlačily na svého soupeře, ten ale odolal. Všechny čtyři střely, z nichž nejnebezpečnější byla asi ta Píšova, pochytal Dušan Salfický. Jeho kolega naproti si mohl v klidu zdřímnout, neboť Západočeši ani jednou v nastavení nevypálili.

Rozhodnout musely samostatné nájezdy. Jan Košťál jel jako první, ale povyjetý brankář Růžička správně nastavil betony. Dušan Salfický zase pravou nohu tečoval střelu Jana Starého mimo.

Marek Melenovský rozhýbal pardubického brankáře, pokusil se jej vymíchat a bekhendem překonat. Neuspěl proti levému betonu. To Dušan Salfický překvapil Petra Koukala akčním povyjetím a vysunutou holí.

Penaltový mág Lukáš Pech zase střílel z prostoru mezi kruhy, Růžičkovo rameno ale nepřipustilo vstřelení branky stejně jako zatažené Salfického betony, mezi které marně pálil Martin Bartek.

Ve čtvrté sérii se pořadí otočilo, Robert Kousal se s ničím nepáral a blafákem na lapačku rozjásal ochozy. Ty pak ale utlumila gólová střela pod ruku Martina Růžičky. V kritické chvíli podržel svůj tým Václav Skuhravý.

Svým druhým pokusem zamířil Robert Kousal do plexiskla za brankou, na stejném místě skončil kotouč po Růžičkově vytěsnění Skuhravého pokusu.

Druhou šanci dostal pak Martin Bartek, na něj si počkal brankář Salfický a betonem vykopl kotouč mimo. Šestá série byla poslední, neboť Martin Zaťovič zamířil s pukem přesně a vystřelil Západočechům druhý bod – 3:4!

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): Špatně jsme do utkání vstoupili a hned v úvodu inkasovali. Z naší strany byla první třetina špatná, od poloviny zápasu jsme se začali zvedat a ve třetí třetině jsme promíchali sestavu do tří pětek. Jak jsme odehráli třetí třetinu, tak se hraje o body, ale takhle musíme hrát celých 60 minut. Doufám, že to přeneseme do dalšího zápasu.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Zápas měl dvě poloviny. V té první jsme byli lepší my a vedli 3:0, bohužel jsme udělali zbytečnou chybu na konci druhé části, kdy jsme se naprosto zbytečně dostali do oslabení. Domácí pak po nástupu do třetí třetiny dali snižující branku, čímž se posadili na koně a pak jsme byli rádi, že jsme s vypětím všech sil uhájili bod, i když jsme ještě 16 vteřin před koncem měli tři. Tlak Pardubic byl ale takový, že jsme jej ustát ani nemohli. Ze zápasu, i když nakonec vezeme dva body, máme rozporuplné pocity.