Energie ani na třetí pokus Vítkovice nezdolala

K a r l o v y  V a r y - Reparát v podobě výhry nad Vítkovicemi se Energii nepovedl. Potřetí v sezoně s ostravským soupeřem prohrála, tentokrát 3:6 před domácím publikem, a propadla se na osmé místo. Vítkovice vytáhly eso z rukávu v podobě nasazení Vladimíra Vůjtka, ale o branky aktivnějších Moravanů se postarali ostatní spoluhráči. Přesto, že v 5. minutě otevřel skóre Tomáš Němčický a v 28. minutě ještě vykřesal naději vyrovnáním na 2:2 Lukáš Krajíček, Karlovarští na body nedosáhli. Konečné vyjádření třetin zní 1:2, 1:1 a 1:3. V domácí sestavě se už objevil Vojtěch Polák i Marek Topoli, ale v průběhu zápasu odstoupil ze zdravotních důvodů Petr Franěk.
Český Telecom Extraliga, 28. kolo, út 3.12.2002
Vítkovice
3:6
5. Němčický (Skuhravý), 28. Krajíček (Svoboda, Hlavačka), 53. Košťál (Kverka, Opatovský) - 8. I. Padělek (Laskiewicz, A. Padělek), 15. Irgl (Phillip, Melenovský), 38. Burger (Moravec), 43. Krayzel (Gron, Jurečka), 52. Gron (Krayzel, Tesařík), 53. Kaděra (Phillip) Rozhodčí: Homola - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. Oslabení: 0:1. Diváci: 3100
Karlovy Vary: Franěk (35. Kučera) - Topoli, Mádl, M. Hlavačka, Krajíček, Bauer (41. Prošek), Rodin - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - V. Polák, Tvrdík, Balázs - Opatovský, Kverka, Košťál, od 21. navíc L. Vlček, Pavliš, Kraus.
Vítkovice: Trvaj - Tesařík, Philipp, Jurečka, Černošek, Výtisk, Zápotočný - Kaděra, Burger, D. Moravec - Vůjtek, Gron, Krayzel - Laszkiewicz, A. Padělek, I. Padělek - Irgl, Melenovský, Selingr.

Ještě neskončila 1.minuta a hosté, ve snaze zabránit útočné aktivitě domácích, poslali do hry šestého hráče. Tento herní prvek však rozhodčí nepřehlédli a Vary hrály svou první přesilovku. Domácí hráči však v přesilovce působili unaveně a Trvaje v brance hostí vážně neohrozili. Oboustranně opatrný hokej ve vlažném tempu skončil v 5.minutě. Přímočarou akci dvojice Skuhravý, Němčický zakončil   neomylný úder pod víko Trvajovy branky.1:0. Radost domácích trvala jen do 8.minuty. Po chybě v rozehrávce doputoval puk k Ivanu Padělkovi a jeho překvapivou střelu viděl Franěk až v síti. 1:1. V 11.minutě hráli hosté přesilovku, domácí jim toho moc nedovolili, navíc se zaskvěl Rodin, který perfektním bodyčekem vybídl Kaděru k saltu, za které by se nemuseli stydět ani artisté z cirkusu Humberto.  Štěstí se k hostím přiklonilo v 15.minutě, kdy se tajemným způsobem dostal puk, skákající a odrážející se na brankovišti, podruhé za Fraňkova záda. Posledním, kdo se dotkl kotouče a dal mu správný směr, byl Irgl. 1:2. Vítkovice vytěžily z minima maximum a odešly do šaten s jednogólovým náskokem.

Od prvních sekund druhé třetiny byla viditelná  ohromná snaha energetiků o dobytí vítkovické branky. Zlepšené bruslení a agresivita v osobních soubojích přinesly ovoce v podobě dvou přesilových her. Tu druhou sehráli domácí výtečně a ve 28.minutě se radovali z vyrovnání. Krajíček šikovně nastavil hůl Svobodově střele od modré a Trvaj byl bezmocný.2:2. Ve 35. minutě se zřejmě naplno ozvaly bolesti páteře domácího gólmana Fraňka, který nastupoval do zápasu ne zcela fit. Tato událost se pak ukázala pro další vývoj zápasu jako rozhodující. Energie hrála přesilovku a v době největších šancí domácích se utrhla do nájezdu dvojice Burger a Moravec. Zpětnou Moravcovu přihrávku proměnil v gól Burger. Jeho "žblabuňka" byla první střelou, která ohrozila  Marcela Kučeru, ten ji, ke zděšení diváků, propustil mezerou v podpaží za svá záda.  Psychika domácích se v tu chvíli dostala až do suterénu.

Aby toho nebylo málo, zahájili domácí třetí třetinu obrovskou chybou v rozehrávce. Při vlastním oslabení měli kotouč v držení, ale místo razantního vyhození se snažili rozehrát. K puku se dostali hosté a rychlou přihrávkou na Krayzela , který měl před sebou už jen prázdnou branku, trestali počtvrté. 2:4. Domácí znervózněli a rostoucí psychický tlak neunesli. Zkušení hosté toho využívali a všemi dostupnými prostředky brnkali na tenkou strunu domácího sebevědomí.V 52. minutě zakončil bleskový kontr do otevřené obrany Varů Gron . 2:5. O osudu utkání bylo rozhodnuto, domácí se však i za tohoto stavu sympaticky snažili nesložit zbraně. V 53. minutě snížil důrazný Košťál , který nadvakrát v přesilovce překonal Trvaje. 3:5. Odpověď hostí byla blesková. Po jedenácti sekundách potvrdil vítězství hostí náramnou bekhendovou bombou Kaděra . 3:6. Od 55. minuty se zápas už jen dohrával. Vítkovice, po zralém a taktickém výkonu porazily bojující, ale trápící se Vary vcelku zaslouženě 6:3.

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Někteří hráči nastoupili se sebezapřením. Polovinu utkání jsme odehráli dobře, ale při našem největším tlaku a navíc při přesilovce jsme dostali gól. Po rychlé brance na začátku třetí třetiny jsme už neměli síly na zvrat, nedařila se nám obrana."

Aleš Tomášek (Vítkovice): "Z utkání jsme měli strach, ale začali jsme dobře. Pomohl nám návrat Vůjtka a velmi dobře zachytal brankář Trvaj. Celý zápas jsme odehráli dobře a byli lepší."