Energie se postavila nepříznivému vývoji a veze všechny body z Vítkovic!

HC Vítkovice - HC Energie 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Méně věrní fanoušci už možná ztráceli naději. Jenže ani stav 0:2 a tři dvojnásobná oslabení nakonec nebyly překážkou maximálního bodového importu na západ republiky. Dvě přesilovky totiž využil Jan Košťál, vítěznou branku přidal ve třetí třetině důrazný Kumstát (na snímku) a vše završil do prázdné branky Jaroslav Kristek. Energetici tak oslavili šesté vítězství z posledních devíti zápasů. Utkání bylo zajímavé i z dalšího pohledu. Dle záznamů pana Karla Guta měl J. Řezníček v tomto duelu odehrát své 1000. střetnutí v kariéře. Jiné zdroje určují tento památný duel až na příští pátek. Velkou oslavu překonání jedinečného milníku v historii českého hokeje v každém případě připravuje karlovarský hokejový klub na 14. prosince, tedy poslední domácí souboj v nesmírně úspěšném kalendářním roce 2008.
O2 extraliga, 29. kolo, čt 4.12.2008, ČEZ aréna
Vítkovice
2:4
1:0, 1:2, 0:2
Branka a nahrávky: 6. Krenželok (M. Barinka, Petrovický), 24. Jurečka (Kuboš, Štěpánek) - 27. Košťál (Dobroň, Kumstát), 38. Košťál (Dobroň, Skuhravý), 51. Kumstát (Pech, Skladaný), 60. Kristek (Sailer, Kumstát). Rozhodčí: Šír - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 7:9, navíc Krstev (Vítkovice) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 3417.
Vítkovice: Štěpánek - Krstev, M. Barinka, Kuboš, Trnka, Jurečka, Ovčačík - Petrovický, Burger, Krenželok - Korhoň, Štefanka, Varaďa - Klimek, R. Hruška, Ondřej - Strapáč, Roman, Svačina
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Prošek, Mudroch, Řezníček, Němec, Čutta, Grof, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Sailer - Dej, Pech, Skladaný - Zucker, J. Bauer, Zaťovič

Do utkání vstoupili aktivněji domácí hráči, ale na střely vedli energetici. Největší šanci prvních minut měl na holi Zaťovič, který mířil vítkovickému gólmanovi přesně do lapačky. Energie si vytvořila menší nátlak, který ale ukončilo Řezníčkovo vyloučení za nedovolené bránění. Oslabení hostů však trvalo pouhých jednašedesát sekund. Po krásné kombinaci v útočném pásmu vystřelil Barinka, Lukáš Krenželok clonil Mensatorovi a přesnou tečí umístil kotouč jeho záda. Melenovský se snažil pohotově odpovědět, ale nastřelil pouze tyč. Po jeho střele se před bránu natlačil Zucker, ale Štěpánek se stihl včas přemístit. Snaha energetiků vyrovnat byla sice veliká, jenže Štěpánkovo kouzlo trvalo i nadále. Do konce třetiny se domácí nedostali do žádné nebezpečné akce, ale ani varský útok nedokázal vsítit vyrovnávací branku. Snad jen těsně před sirénou viselo vyrovnání na vlásku. Štěpánek přišel za brankou o kotouč a mohl poděkovat Košťálovi, který trestuhodně minul prázdnou klec. Chvíle karlovarského patriota ale měly teprve přijít.

Hosté se do druhé třetiny pustili opravdu s vervou. Ihned po vyhraném buly se ke střele dostal Skuhravý, pálil však z ostrého úhlu a jen těsně minul klec. Vítkovické postavila na nohy až přesilová hra, ve které dokázali energetiky uzamknout v jejich pásmu. Sekundu před návratem vyloučeného hráče z trestné lavice se podařilo Petru Jurečkovi stav utkání posunout na 2:0. Jeho střelu od modré ještě tečoval jeden z hostujících beků mimo dosal brankáře v bílozelené kombinaci. Karlovarští se však nenechali zahanbit. Pouhých jedenáct sekund přesilové hry stačilo tečujícímu Janu Košťálovi ke snížení nepříznivého stavu. Energie ukázala své přednosti v řadách své obrany, když ve druhé třetině ubránila dvě přesilové hry 5 na 3. Sudí Šír nabídl přesilovou hru i Energii, která pak sypala na Štěpánka jednu střelu za druhou. Jan Košťál si najel do výhodné pozice mezi kruhy odkud pálil přesně mezi betony vítkovického brankáře. Vyrovnávací branka byla Ostravanům velkým zásahem do sebevědomí. Najednou jim nic nevycházelo a jakoby nevěděli co hrát.

První minuty třetího dějství patřily přesto domácím. Dokázali si vytvořit několik zajímavých šancí, ale pokaždé pohořeli na skvěle chytajícím Mensatorovi. Vítkovice moc chtěly posunout vedení zpět na své hole, jenže Petr Kumstát je vrátil do nepříjemné reality. Vysoký forvard udržel na zádech několik vítkovických hráčů, položil si Štěpánka na zem a v klidu zasunul kotouč do brány. Energie již v několika utkáních ztratila dvoubrankové vedení a dnes dokázala, že to umí i naopak. Poté se rozjel kolotoč akcí. Otevřená domácí obrana několikrát nestíhala varské útočníky a aktivní presing Energie dokázal udržet domácí rytíře daleko od Mensatora. Jediným výsledkem domácího snažení bylo nastřelení boční síťky Mensatorovy klece. Košťál se ještě pokusil o hattrick, ale Štěpánek se stihl vrátit na své místo. Minutu před sirénou se rozhodl trenér Hadamczik vyzkoušet hru bez brankáře. Toho využil Jaroslav Kristek, když pláchnul s Petrem Sailerem do přečíslení. To už byl pro Severomoravany definitivní knock-out.

Alois Hadamczik (Vítkovice): Vést 2:0, mít přesilovky pět na tři, udělat takové chyby při střídání a pak prohrát, to musí mrzet. Do stavu 2:0 jsme hráli výborný hokej. Bohužel zkušení hráči, kteří na sebe mají vzít zodpovědnost v přesilovkách, znovu selhali. Kdyby se to stalo jednou nebo dvakrát, dokázal bych to pochopit, ale je pro mě zarážející, že to bylo už poněkolikáté. Stálo nás to devět bodů. O to více je vidět, jak citelně nám chybí Ujčík s Šimíčkem. Jejich lajna táhla celou první čtvrtinu. Teď nám chybí útok, který by dokázal pravidelně dávat góly.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Jsme strašně rádi, že se nám podařilo otočit zápas ze stavu 0:2. Povedlo se to hlavně díky obrovské bojovnosti a vůli. Důležité bylo samozřejmě především to, že jsme ubránili vítkovické přesilové hry pět na tři.