Energie ukořistila tři body ve Vítkovicích!

O s t r a v a - Překvapivý a o to příjemnější bodový zisk vezou z Vítkovic do Karlových Varů hokejisté HC Energie. Stačila jim k tomu výborně sehraná první třetina, ve které vstřelili tři branky. Tu poslední, nakonec vítěznou, si připsal obránce Richard Bauer. I když se Vítkovice dvěma slepenými góly v druhé třetině dotáhly, druhou domácí porážku v řadě už neodvrátily a podlehly Karlovým Varům 2:3, po částech 0:3, 2:0, 0:0.
Tipsport Extraliga, 8. kolo, pá 1.10.2004, ČEZ Aréna
Vítkovice
2:3
0:3, 2:0, 0:0
Branky: 24. Hudec (Burger, Moravec), 25. J. Štefanka (Malík) - 5. Tomík (Lipianský), 10. Dvořák, 20. Bauer (Dvořák, Alinč). Rozhodčí: Jonák (SVK) - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 4255. Průběh utkání: 0:3, 2:3.
Vítkovice: Prusek (21. Pinc) - Černošek, Philipp, Seman (21. Rimmel), Hudec, Pavel Kumstát, Malík - Varaďa, Burger, D. Moravec - I. Padělek, Turek, Hubáček - Irgl, J. Štefanka, M. Tomášek - Krenželok, Hulva, M. Krayzel.
Karlovy Vary: Šmíd - Bauer, J. Polák, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur - Dvořák, Alinč, Milan Procházka - Tomík, Lipianský, Hurtaj - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Míka, Krátoška, Košťál.

Ačkoliv Karlovarští avizovali předem, že v ostravské ČEZ Aréně nastoupí s defenzivní taktikou, opak byl pravdou a první třetina utkání vypadala ze jejich pohledu jako pohádka. Od samotného úvodu se energetici nátlakovou hrou dostávali do střeleckých pozic, ale Lipianský ani Kraus neuspěli. Efektivnější byl na začátku 5. minuty Tomík, který po pasu od uzdraveného Lipianského poprvé překonal Pruska ve vítkovické brance. Domácí se pokusili kontrovat Burgrovým únikem, ale Šmíd se zaskvěl prvním ostrým zákrokem. Hosté přestáli první vyloučení a následně sami udeřili. V 10. minutě Prusek Milana Procházku vychytal, jenže puku se zmocnil Dvořák a po okružní jízdě kolem branky zvýšil na 0:2.

Vítkovickými takovýto vývoj evidentně otřásl a najednou jako by nevěděli, co hrát. Na druhé straně dál hrozili borci v zelenobílých dresech, Alinč ani Dvořák však před Pruskem neuspěli. Šmíd si po dlouhé minuty pořádně nesáhl na puk, karlovarská obrana fungovala proti zaskočeným Ostravanům spolehlivě. A navíc se na začátku 20. minuty vřítil Alinčův útok do přečíslení a po Dvořákově finální přihrávce přidal volný Bauer třetí branku. Karlovarské akcie stouply, zatímco s vítkovickými to vypadalo zle nedobře.

Jenže kabinou domácího týmu asi prošel o přestávce hurikán a do další dvacetiminutovky nastoupilo úplně jiné mužstvo i s brankářem Pincem, jenž nahradil Pruska. Už po třech minutách se prosadil obránce Hudec a dodal spoluhráčům dalšího elánu. Časomíra ukrojila pouhých sto sekund, když Malík našel ideálně Juraje Štefanku. Ten se nemýlil a ranou z pravého křídla snížil na rozdíl jediného gólu.

Najednou to byli hosté, kdo se musel strachovat a na hře se to odrazilo zejména třemi vyloučeními během jedenácti minut. Největší ohrožení Šmídovy svatyně znamenalo třetí oslabení, při kterém seděl na trestné lavici kapitán Ptáček. Obrovský závar v brankovišti způsobila ve 39. minutě střela odražená od zadního mantinelu, ale ani Moravec, ani Černošek puk za záda gólmana nedopravili. Mezi neustálou hru v oslabení vklínili hosté i jednu dobře sehranou přesilovou hru, ale uklidňující branku z ní nevytěžili.

Nástup do třetího dějství zhatilo Vítkovicím vyloučení Hudce. Po jeho návratu na led se podle očekávání začaly tlačit do útoku a odměnou byla další početní výhoda. V ní zhatil největší šanci obětavým lehnutím do dráhy puku Bauer. Desetiminutovku v režii domácích ukončil vychytání Turka skvělý Šmíd. Od 50. minuty se hra vyrovnala a Energie vystrkovala růžky v rychlých protiútocích. Dokladem je například Procházkův pokus z 51. minuty anebo 45 sekund dlouhá dvojnásobná početní výhoda, která se hostům nabídla v polovině 57. minuty. Titáni Skuhravý a Petr Kumstát se dostali do dobrých příležitostí, ale jistý Pinc držel své barvy nad vodou. Závěr utkání se nesl ve znamení dobré karlovarské obrany, na kterou soupeř nenašel recept. K power-play se domácí dostali až 20 sekund před sirénou. Ta definitivně potvrdila druhou vítkovickou porážku na vlastním ledě a první body pro Karlovy Vary z venkovního prostředí.

Aleš Tomášek (Vítkovice): "Dnes jsme si nezasloužili vyhrát. Začali jsme jako mistři světa a mysleli si, že se Vary porazí samy. Za lajdácký přístup jsme si vykoledovali tři góly, a to se pak těžko otáčí. I když od druhé třetiny jsme se zlepšili, síly rychle ubývaly."

Pavel Pazourek (Karlovy Vary): "Dali jsme tři branky v první třetině a náskok zodpovědnou hrou uhájili. Domácí nás pak sice díky dobrým přesilovkám dostali pod tlak, ale ten jsme přečkali. Hráče musím pochválit za přístup a bojovnost."