Energie vybojovala vítězství nad Spartou!

HC Energie Karlovy Vary – HC Sparta Praha 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Cenné body do tabulky přináší výhra nad suverénním lídrem tabulky. Sparta předvedla dobrý výkon, zvlášť ve druhé a třetí třetině nedělního utkání. Energie hrála v první třetině skvělý hokej, který po zbytek utkání pouze dokreslila pevnou obranou. Vítěznou branku vstřelil Martin Zaťovič (na snímku), který dokázal do branky dostat puk v 17. minutě první třetiny. Výkonem se zaskvěl Lukáš Mensator, který přiváděl kvalitními zákroky sparťanské střelce k šílenství. Další utkání odehraje Energie po reprezentační pauze doma s Kometou Brno.
Tipsport extraliga, 47. kolo, ne 5.2.2012
Sparta
2:1
2:0, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 10. Kumstát (Pech), 17. Zaťovič (Kumstát, Gřegořek) - 40. Foster (Kasík). Rozhodčí: Homola, Pešina - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 3788. Střely na branku: 31:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Karlovy Vary: Mensator - Gründling, Mocek, Gřegořek, Gulaši, Gawryletz, Prošek, Lučka, M. Rohan - Zaťovič, Pech, Kumstát, Košťál, Skuhravý, Zucker, Kotrla, Sýkora, Klíma, Kuběna, Mikeska, Dej
Sparta: Pöpperle - Košťálek, Sersen, Kasík, Kučný, Kočí, Milam, Philipp - Broš, S. Treille, Y. Treille, I. Rachůnek, T. Rachůnek, Forman, Ton, Přibyl, Foster, Bližňák, Tenkrát, Lapšanský, Jánský

Do utkání dvou týmů z rozdílných konců tabulky vstoupili oba soupeři bojovně. I díky dvěma přesilovkám pro hostující to byla právě Sparta, která v úvodu více zaměstnávala brankaře soupeře. Mensator pochytal všechny akce, které na něj vymysleli hostující útočníci. Domácí dokázali ubránit i téměř dvouminutovou přesilovku hostí 5 na 3. Nebezpečnější však nebyla ani Energie v později nabídnuté početní výhodě.

Ale byli to právě energetici, kteří udeřili jako první. V přesilovce nařízené po faulu sparťanského Bližňáka. Pech našel u vzdálenější tyče volného Petra Kumstáta, který dostal puk za Pöpperleho. Domácí nepolevili a zaskočenou Spartu přehrávali. A aktivita přinesla ovoce. Psala se 17. minuta, když se k puku dostal Gřegořek, objel branku, vystřelil na sparťanského brankaře a po odrazech se dostal touš až k Martinu Zaťovičovi, a ten ho poslal do branky. V závěru první třetiny se ještě v brankovišti hostí objevil Skuhravý, ale natřikrát nedokázal procpat puk za čáru.

Hosté se snažili vstoupit do druhé části aktivním přístupem, což ale rázně odmítl Pech, který se v krátkém časovém sledu dostal do dvou situací 2 na 1. První s Kumstátem ještě nevyšla podle představ, o pár sekund později však ujel Pech s Gřegořkem a hostující brankař se s likvidací střely pořádně nadřel.

Sparta se snažila, ale puk hráčům v rozhodujících fázích odskakoval od hokejek a domácí bránili opravdu skvěle. Energie nutila Spartu k bezhlavým útokům, které většinou končily u Mensatora. Ani přesilovky se hostům nedařily. To vše se změnilo až padesát sekund do konce prostřední části. Kasík vystřelil do tyče a puk do prázdné branky zasunul Alex Foster. Bylo tak zaděláno na drama v poslední třetině.

A byli to právě Pražané, kteří do třetí části utkání vstoupili lépe. Stop jim ale vystavil trest pro Davida Kočího. V přesilovce domácí nijak neexcelovali, ale aspoň si odpočinuli od stálého bránění, které museli proti aktivní hře hostí praktikovat. Pak se začaly dít věci. Ve 48. minutě ujel Petr Ton po levém křídle a trefil Mensatora tvrdou ránou do masky. O několik sekund později předvedl domácí brankař zákrok večera. Ivan Rachůnek měl volnou celou horní polovinu branky, kam se taky snažil svou střelu namířit. Mensator ale efektně vykopl beton ke stropu a zastavil puk v cestě do sítě.

Sparta tlačila domácí v jejich pásmu, a ti se z něj dostávali jen sporadicky. Zucker a Skuhravý byli jedni z mála, kteří se dokázali dostat ke střele na Pöpperleho. Čárou přes rozpočet bylo pro hosty vyloučení Kasíka necelých pět minut do konce. Z přesilovky domácích nic nebylo, ale hned po jejím skončení se dostal za branku Gřegořek, poslal puk do prostoru mezikruží, kde čekal Kumstát, který poslal kotouč dál na Zaťoviče, který ale druhou branku v utkání nepřidal, a tak se ještě diváci v KV Areně báli o výsledek. Holešovičtí si vzali oddechový čas a 64 vteřin před koncem zkoušeli i hru bez brankaře, ale domácí Energie dala do závěru všechno a vítězství si utéct nenechala.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání. Vary hrají o život a pod první minuty se to potvrdilo. Zásadní byla naše přesilovka 5 na 3 v první třetině, ve které jsme jedinkrát vystřelili na branku. Naopak Vary daly 2 góly. Nedostávali jsme se do tempa, hráli jsme velice špatně. Byla to snad naše nejhorší třetina v této sezoně. V polovině zápasu jsme hru srovnali a snížili. V poslední třetině už jsme byli lepší. Vary ale výborně hrály dozadu, podržel je Mensator a vyhrály podle mě zaslouženě.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): O výsledku rozhodlo, že se nám v první třetině podařilo Spartu zaskočit. Dali jsme dvě branky, což nás uklidnilo. Sparta v dalším průběhu přidala a bylo vidět, proč je v tabulce první. Škoda, že jsme nepřidali třetí gól v přesilovce 5 na 3 nebo v jedné z mnoha šací. Mohli jsme utkání dohrát v klidu, takto si to alespoň diváci užili. Podle mě bylo vidět, že proti sobě hrají mužstva s aktuálně nejlepší formou.