Energie vytěžila z power play jen bod

HC Energie - Vítkovice 3:4 sn (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
Přestože karlovarští hokejisté ukázali v pátek večer, že i oni mají velké srdce, nakonec berou z důležité bitvy s Vítkovicemi jen bod. I ten ale může být brán jako zisk. Po vyrovnaných dvou třetinách se totiž energetici nadechovali k závěrečnému tlaku, když jim z nenápadné akce nadělal brankou na 2:3 pořádné starosti Lukáš Klimek. Domácí se vybičovali při hře bez brankaře k drtivému náporu a půl minuty před koncem vyrovnali zásluhou dorážky Petra Kumstáta (na snímku). Duel dospěl až do nájezdů, kde se radovali hostující Hruška a Ujčík. Západočechy na chvíli rozjásal jen Ondřej Němec. Bonusový bod proto míří na východ.
O2 extraliga, 42. kolo, pá 16.1.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
Vítkovice
3:4sn
0:0, 1:2, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 24. Řezníček (Kumstát), 42. Prošek (Skladaný), 60. Kumstát (Košťál) - 25. R. Hruška (Krenželok), 29. Kvapil (Jurečka), 52. Klimek (Krenželok), rozhodující sam. nájezd Ujčík. Rozhodčí: Pešina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:1. Diváci: 3130.
Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Dobroň, Němec, Duben, Prošek, Mudroch, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Pech, Skladaný - Hluchý (21. Milan Procházka), Kristek, Sailer - Zucker, Dej, Zaťovič
Vítkovice: Pinc (na nájezdy Štěpánek) - Suchý, Voráček, M. Barinka, Jurečka, Ovčačík, Krstev, Stehlík - Ujčík, R. Hruška, Mikula - Ondřej, Štefanka, Krenželok - Šimíček, Bursík, Strapáč - Klimek, Szturc, Kvapil

Páteční program na karlovarském zimním stadionu už před zápasem zval na zajímavou bitvu o šest bodů. Tento příslib od začátku naplňovaly obě dvě mužstva, která si již v prvních minutách vytvořila po jedné velké šanci. Nejprve zahrozili hosté, ale Šimíček se z kruhu přesvědčil o dobré pozornosti Mensatora. Na druhé straně se o chvíli později ocitl sám před Pincem Skladaný. K zakončení mu zabránilo pouze hákování Krenželoka. Následující přesilovka však nebyla úspěšná a ani moc nebezpečná, stejně jako dvě přesilové hry následující. S přibývajícím časem rostl i tlak Energie, podpořený častým vylučováním Ostravanů. I přesto, že touš několikrát proletěl skrz brankoviště brankáře Pince, gólu se zaplněný varský stadion nedočkal.

Co nepřišlo v části první, přispěchalo ve třetině druhé. A hned několikrát. První gól zařídil při přesilové hře Josef Řezníček, který dělovkou od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. Druhá trefa utkání na sebe nenechala dlouho čekat. To z mezikruží odpověděl na varskou výzvu Radim Hruška, jenž se trefil z mezikruží. Tento úspěch hosty očividně povzbudil a k vidění byl rychlý hokej se šancemi na obou stranách. Nerozhodný stav ovšem netrval dlouho i přes snahu Lukáše Mensatora, který vyrazil první střelu od modré. Kotouč se dostal ke Kvapilovi, jenž skóroval z úhlu do prázdné branky. Změna stavu ale neznamenala změnu tempa hry. Útok střídal útok a diváci se rozhodně nenudili i za přispění Viktora Ujčíka, který zpoza brány neměl komu přihrát, a tak tento technický hráč vyřešil situaci po svém. Kotouč si nahodil na čepel a po florbalovém způsobu se pokusil zakončit z pozice za branou. Mensator však tento originální úmysl vystihl a tak stav po druhé třetině zůstal 1:2.

Karlovarští hráči vstupovali do třetí třetiny s velkým odhodláním alespoň vyrovnat nepříznivý stav, což bylo velmi znát. Hned v první minutě poslední části vyhazoval Kvapil touš z opuštěného brankoviště. Tato šance ale jako by byla předzvěstí věcí příštích. Ty se odehrávaly hned od minuty dvaačtyřicáté, kdy potvrdil velký den domácích obránců Prošek, který stejně jako Řezníček překonal Pince od modré. Varští byli na koni a Ostravané v obranném pásmu nevěděli, kam dřív skočit a šance hasili někdy i tři ležící hráči v Pincově brankovišti. Místy až drtivá převaha se ale energetikům nevyplatila. Po jednom ze závarů před brankou hostí ujeli Hruška s Klimkem a druhý jmenovaný prostřelil z kruhu Mensatora, který na střelu nestačil ani zareagovat. Karlovy Vary se nevzdávaly, soupeř ale bránil dobře a zarputile. Řezníček mohl zaznamenat svůj druhý střelecký úspěch. Záměr mu však překazil Štefanka, jenž úmyslně skočil na brankovou konstrukci tak, aby ji posunul, za což byl vyloučen. Minutu a dvě sekundy před možným koncem utkání si trenér Paleček vyžádal oddechový čas a odhodlal se ke hře bez brankáře. Tento tah se vyplatil a odměnou byl gól a prodloužení bodové série, kterou po závaru před brankou a uhrazení zajistil Petr Kumstát.

Během nastaveného času to byli opět domácí, kdo se snažil tvořit hru. Veškerá snaha ale nepřinesla moc šancí, tudíž nepadl žádný gól. Rozhodnout tedy musely samostatné nájezdy. Tah trenéra se tentokráte projevil na vítkovické straně a do branky se místo Pince postavil Štěpánek. Tento trenérský tah se dá hodnotit jako povedený, protože mladý gólman pustil o jeden nájezd méně než jeho protějšek. Bod navíc se tedy po vítězné brance Viktora Ujčíka stěhuje přes celou republiku na sever Moravy.

Josef Paleček (Karlovy Vary): "Zápas se mi hodnotí těžko, nehráli jsme dobře a chyběla nám lehkost. Připadalo mi, že na hráčích ležela deka po nepovedeném zápase se Zlínem. V poslední třetině se to po stažení hry na tři útoky zlepšilo. Šli jsme alespoň po bodu."

Zdeněk Moták (Vítkovice): "My jsme chtěli dobře bránit střední pásmo. Tato taktika nám vycházela a s ní jsme sahali po třech bodech. V tom nám však domácí v poslední minutě zabránili. Musím kluky pochválit za bojovnost i celkový výkon. Nájezdy jsou loterie."