Energie ztratila nadějně rozehraný zápas v Litvínově

Litvínov - Energie 6:2 (1:1, 0:1, 5:0)
Po většinu druhého letošního podkrušnohorského derby drželi Karlovarští s domácími krok a nic nenasvědčovalo hrůzostrašnému zvratu, který měl přijít. Po dvou třetinách dokonce energetici vedli 2:1, když na úvodní trefu domácích odpověděli Petr Kumstát (na snímku) a František Skladaný. V závěrečném dějství se však obrana Energie rozsypala jako domeček z karet a za záda nešťastného Sáblíka mířil jeden puk za druhým. Šanci odčinit šestibrankový příděl mají energetici ve čtvrtek, kdy v televizním utkání hostí Liberec. Ohlasy přímo z Litvínova připravujeme.
O2 extraliga, 17. kolo, ne 28.10.2007, Zimní stadion Litvínov
6:2
1:1, 0:1, 5:0
Branky a nahrávky: 6. Kubinčák (Lukeš), 48. Lukeš (Šlégr), 53. Sklenička (Koma), 53. Jánský (Koma), 55. Jánský (Branda), 56. Reichel (Lukeš) - 17. Kumstát (Košťál), 29. Skladaný (Skuhravý). Rozhodčí: Jeřábek - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5421. Střely na branku: 1:0, 1:2, 6:2. Průběh utkání: .
Litvínov: Hübl - Šlégr, Poživil, Koma, Hranáč, Vobořil, Skuhrovec, Punčochář, Tůma - Kubinčák, Reichel, Lukeš - Jánský, Branda, Sklenička - Machulda, Benda, Jenáček - Černý, Rindoš, Bednařík
Karlovy Vary: Sáblík - Hanzlík, Dobroň, Řezníček, Němec, Duben, Grof - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Zucker, Kristek, Milan Procházka - Skladaný, Melenovský, Hluchý

Energetici, vědomi si síly domácích úvodů, věnovali od úvodního buly maximální pozornost důslednému napadání. Navíc se hned po několika vteřinách se do úniku vydal Košťál, ale své letošní střelecké trápení neprolomil. V klidném rozjezdu pomohl Západočechům faul soupeře, jenže útočná síla chemiků se přesto projevila. Blízko úvodnímu gólu měl Skuhrovec po dorážce Machuldovy střely, Vobořil svým švihem dokonce olíznul horní tyčku. V šesté minutě už se ale skóre měnilo. Lukešovu přihrávku nešťastně srazili varští obránci přímo na hůl Kubinčáka, který si v brejku i s trochou štěstí bekhendem poradil s nataženým Sáblíkem.

Útočit ale nezapomínali ani hosté. Ze slibné pozice střílel Kumstát, v přesilovce pálil tvrdě od modré Dobroň a další samostatný únik vybojoval Zucker. Žádnému ale koncovka nevyšla. Skutečně pohledným hokejem se bavilo mezi více než 5 tisíci fanoušky i přibližně 200 karlovarských zástupců. V 17. minutě se dočkali i oni. Chytrou přihrávkou posunul po křídle Košťál Petra Kumsáta. Vysoký forvard volil střelu a Hübl nestihl sklapnout betony.

Do druhé části vstoupili Karlovarští povzbuzeni vyrovnáním aktivněji a Skuhravého střela neměla daleko k úspěchu. A hostující kapitán hrál velkou roli i u druhé brankové radosti Energie. Litvínov nedokázal několikrát vyhodit z obranného pásma, Skuhravý ještě Hübla nepropálil, ale František Skladaný už příklepem skulinu mezi betony nalezl. Jenže v polovině utkání jakoby se ze hry hostí vytratilo úplně vše, co jim zajistilo dosavadní úspěchy. Jedině hrdinný výkon gólmana Sáblíka držel akcie Energie nad vodou. Neskutečným skokem zachránil před Lukešem a dokázal zalehnout i Skuhrovcovu dorážku, Brandova rána do prázdné brány pak skončila nepochopitelně na tyči.

Kalich hořkosti se tak začal plnit až ve třetí dvacetiminutovce. Karlovy Vary nezvládaly hbitému pohybu litvínovských vůbec konkurovat. Až do 48. minuty stíhal vše pochytat výborný Sáblík, jenže pak to přišlo. Z pravého kruhu propálil karlovarského brankáře pod betonem Lukeš a odstartoval tak žlutočerné hokejové hody. Pochoutkou byl nešťastný Sáblík, na kterého se valila vlna za vlnou a ani spoluhráči mu příliš nepomohli. Během 53. minuty dorazil volně ležící puk Sklenička a chvíli po něm dokázal obratně tečovat nahození od modré i Jánský.

Neuběhla ani minuta a půl a přišla další pohroma. V přesilovce napřáhl od mantinelu po delším tlaku Jánský a trefil přesně nad Sáblíkovu lapačku. Hned v dalším útoku se do přečíslení propracoval Lukeš s Reichelem a domácí šéf měl po přesné přihrávce snadnou práci. Další střely se již neujaly, to však nezměnilo nic na tom, že si Energie z Litvínova odváží nejvyšší porážku sezóny.

Petr Rosol (Litvínov): "Dneska se nám povedlo tak trochu nečekaně změnit scénář domácích zápasů. Po vlažném začátku nám soupeř dost zatápěl, ale nezlomilo nás to. Dokázali jsme vývoj otočit a vyhrát."

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Připravovali jsme se na velký nápor Litvínova. Dařilo se nám jej rozbíjet, ale od druhé třetiny nás domácí začali přehrávat a díky brankostroji v posledním dějství zcela zaslouženě vyhráli."