Energii se venku nedaří, padla i v Litvínově

HC VERVA Litvínov - HC Energie 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Hokejisté Litvínova oplatili energetikům porážku z prvního letošního střetnutí a v utkání průměrné úrovně na svém stadionu zvítězili 2:1. Obě branky domácích padly v prostřední třetině. V závěru snížil Roman Vlach, jinak se však Karlovaráci v ofenzivě spíše trápili.
Tipsport extraliga, 22. kolo, út 19.11.2013
Litvínov
2:1
0:0, 2:0, 0:1
Branky a nahrávky: 21. Jánský (Hübl, Lukeš), 32. Rosa (Hanzl, Ručinský) – 50. Vlach (Gulaši, Hovorka). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 3352. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Litvínov: Francouz – Zeman, Stříteský, Šlégr, Gula, Kousalík, Posmyk – Lukeš, Hubl, Jánský – Martynek, Ručinský, Hanzl – Černý, Piroš, Rosa – Trávníček, Jurčík, Majdan
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Rýgl, Drtina, Rohan, Gulaši, Dressler – Zaťovič, Hruška, Pohl – Koblasa, Vlach, Hovorka – Dlouhý, Kytnár, Zucker – Doležal, Vachovec, Tomeček

V rámci 22. kola se v úterní podvečer na litvínovském zimním stadionu Ivana Hlinky odehrálo již 79. podkrušnohorské derby. Litvínovská Verva přivítala na svém ledě karlovarskou Energii. O důležitosti klání svědčila už atmosféra v obou táborech, protože v úterním derby se hrálo pomyslných šest bodů. Litvínov se před 22. kolem nacházel jen o bod právě pod západočeskou Energií. Černožlutí měli poslední utkání proti Spartě rozehrané slibně, ale pražský tým po obratu ve třetí třetině bral nakonec všechny tři body. Karlovy Vary naopak v předchozím kole podaly skvělý výkon a zvítězily po třech letech nad svým neoblíbeným soupeřem z Třince.

Do utkání vstoupila lépe domácí Verva. První litvínovská letka ve složení Lukeš – Hübl – Jánský uzamkla Energii v obraném pásmu, ale výborně zapracoval v obraně Bičánek a svůj tým od úvodního tlaku osvobodil. Největší šanci v úvodu první třetiny měl domácí kapitán Trávníček, nejdříve se snažil prostřelit chumel těl před brankou. Následně se dostal ještě k odražené střele, ale ani jeho druhý pokus neskončil v brance. Domácí byli beze sporu aktivnějším týmem, ale nedařilo se jim založit nějakou kloudnější akci. Největší nápor měli Litvínovští ve své první přesilové hře, ale Závorka byl bezchybný a všechny střely Vervy zlikvidoval.

Ve 13. minutě nebezpečně kombinovali Hruška s Pohlem, prvně jmenovaný nebezpečně vypálil, ale Francouz vymrštil proti jeho střele svou hbitou lapačku. O chvilku později se z nenápadné akce zrodila gólová příležitost. Lukeš napřáhl ještě před modrou čarou a jeho dělovku tečoval Drtina. Střela nebezpečně změnila směr a Závorka měl co dělat, aby zalehl puk před dojíždějícím Hüblem. Jedinou gólovou příležitost Varů v prvné třetině měl kapitán Zaťovič, ale Francouz proti jeho střele z první skvěle zasáhl a vyrazil puk špičkou lapačky nad branku. Vteřinu před koncem úvodní periody ještě vypálil bombu od modré čáry Jánský, puk minul Závorkovu branku jen o centimetry.

Úvod druhého dějství patřil Litvínovu, už po 34 vteřinách rozjásal fanoušky Litvínova domácí forvard Peter Jánský. Litvínovský útočník obdržel skvělou přihrávku od Hübla a neměl problém se zakončením do odkryté karlovarské klece. Následně měli hosté výhodu přesilové hry, ale ani v té se Varům příliš nedařilo. Do obrovské příležitosti se dostal ve 26. minutě Ručinský, jeho střela však rozvlnila jen boční síť Závorkovy branky. Uběhly sotva dvě minuty na časomíře a s Karlovarskými to vypadalo špatně. Gulaši trefil Jánského hokejkou do obličeje a domácí čekala čtyřminutová přesilovka. Jenže o 20 vteřin později bylo s Energií ještě hůře, když Kytnár podrazil Ručinského. Chemici sice kombinovali v pásmu během své dvojnásobné početní výhody, ale domácí střídačka poslala omylem na led šestého hráče a dvojnásobná převaha pro ně rázem skončila.

Litvínov dál tlačil a Hübl vybojoval další početní výhodu pro svůj tým. Domácí hráči jí nepohrdli a Pavel Rosa rozesmutnil karlovarské fanoušky podruhé, když technickou střelou podél Závorkova betonu zvýšil už na 2:0 pro domácí. Energie po této rozdílové brance kupodivu ožila a Francouz se měl v brance co činit, aby zabránil svým protihráčům ve skórování. V závěru druhé periody se v dobré pozici objevil Vlach, ale našel jen hruď připraveného Francouze.

Třetí třetina začala opět náporem domácí Vervy, ve druhé minutě tohoto dějství mohlo být rozhodnutu. Domácí útočník Černý se dostal do úniku, ale Závorka svůj tým zachránil od pohromy. Litvínov se snažil aktivně napadat a energetici s tím měli velké problémy. Ve 47. minutě Kousalík namazal na vrchol kruhu Doležalovi, karlovarský forvard vypálil, ale jeho bombu vyrazil Francouz mimo tři tyče své branky. Postupem času začaly Karlovy Vary přebírat iniciativu, černožlutí byli pasivní a Francouz si na nedostatek práce stěžovat nemohl.

Běžela polovina závěrečné periody a Energie přece jen dokázala snížit. Roman Vlach si sjel pro puk a z úhlu zřejmě po teči některého z hráčů překvapil litvínovského brankaře. Domácí ještě reklamovali u rozhodčích ofsajd, ale sudí Hodek byl neoblomný a branku uznal. V největší šanci Litvínova ve třetí třetině se objevil agilní Jánský. Dlouhý zpoza branky trefil jen hůl litvínovského útočníka, ale zdálo se, že sám litvínovský forvard byl nabídnutou šancí zaskočen a nedokázala prostřelit výborného Závorku.

V závěru utkání zkusily Karlovy Vary powerplay ve které mohli domácí přidat definitivní hřebík do karlovarské rakve. Jánský vystihl rozehrávku Energie a hnal se na prázdnou branku, v poslední chvíli mu do jeho střely vložil hůl jeden z bránících hráčů. K odraženému puku se dostal Hübl, ale opuštěnou klec ze dvou metrů trestuhodně minul. Litvínovští neměli ještě zdaleka nic jisté. Běžely poslední vteřiny utkání a mohlo být srovnáno, Bičánek napřáhl na vrcholu kruhu a Francouz jen se štěstím jeho střelu nepustil za svá záda. Energie se tak vrací domů s prázdnou a propadla se na 13. příčku v tabulce, kde střídá dnešního soupeře z Litvínova.

Miloslav Hořava (HC VERVA Litvínov): Bylo to z obou stran úplně stejné. Oba týmy hrály dvojnásobnou přesilovou hru, gól nedaly a prosadily se až v klasické početní výhodě. Měli jsme více štěstí, že jsme vedli 2:0. V poslední třetině nás podržel brankář Francouz, který opět chytal výtečně. Bylo to hodně těžké utkání. Dnes vyhrál šťastnější.

Jaromír Kverka st. (HC Energie Karlovy Vary): Utkání bylo velmi vyrovnané. Nechtěli jsme rychle inkasovat branku, což se nám povedlo. První třetina byla o čekání na šanci. Ve druhé třetině jsme udělali nešťastné fauly a hráli jsme ve třech, dobře jsme to však ubránili. Stálo nás to ale hodně sil. Inkasovali jsme ve čtyřech, poté jsme dostali gól na 0:2. Před třetí třetinou jsme si ale řekli, že není nic ztraceno. Povedlo se nám dát kontaktní gól a tlak na konci byl velmi dobrý. Několikrát to zavánělo gólem, ale bohužel. Bojovali jsme až do konce, ale tři body získali domácí.