Gólová přestřelka se ševci neúspěšná, Energie bez bodu

Již třetí domácí utkání v řadě, to čekalo na energetiky v neděli, když na západ Čech přicestovali Berani. Vývoj zápasu byl dlouho vyrovnaný, ovšem v závěru druhé třetiny Zlín i s trochou štěstí dokázal rychle za sebou skórovat hned dvakrát a svůj náskok již nepustil. Energie tak slibně načaté utkání ztratila a padla 2:4.
Tipsport extraliga, 4. kolo, ne 23.9.2018
Zlín
2:4
1:1, 1:3, 0:0
Branky a nahrávky: 15. Šenkeřík (Kohout), 25. T. Rachůnek (Gríger) – 17. Kubiš (E. Kulda, M. Novotný), 24. Poletín (P. Sedláček, Valenta), 33. Šlahař (J. Ondráček, Nosek), 37. Fořt (J. Ondráček).
diváci3323
Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák (A), Krejčí, L. Vágner, M. Rohan, Kovačevič, Šenkeřík, Šafář – T. Rachůnek (A), Balán, Flek – O. Beránek, Gríger, Kohout – Lapšanský (C), Skuhravý, Gorčík – T. Mikúš, Kverka, T. Havránek
Zlín: J. Sedláček – Freibergs, Nosek (A), Žižka (C), Valenta, Řezníček, Matějíček, M. Novotný (A) – Kubiš, Fořt, E. Kulda – Šlahař, Herman, J. Ondráček – Karafiát, P. Sedláček, Poletín – Werbik, Fryšara, Popelka

Energie si hned zkraje utkání vypracovala útočný tlak, příčinou bylo rychlé vyloučení Zlína. Hostující hokejisté sice měli v takto brzkých minutách ještě sil na rozdávání a poměrně zdatně bránili soupeřův nápor, neinkasovali však s velkou zásluhou štěstí, když Tomáš Mikúš z pravého kruhu napálil pouze břevno. Při vyrovnaném počtu hráčů už ovšem měli Berani v přehlídce rychlosti ofenzivně jednoznačně navrch a s jistotou zapíchli modrožlutou vlajku do svého útočného pásma. Paradoxně ale co se týče gólových šancí, tam se už lépe dařilo energetikům, kteří předváděli efektivnější zakončování. Přesto však i ševci byli již v první polovině úvodního dějství dosti blízko skórování, když Nosek s Popelkou ujeli dva na jednoho, leč druhý jmenovaný svou střelou z první nebyl dostatečně přesný. Tvrdě obtažená zlínská útočná smyčka povolila až kolem třinácté minuty, kdy se i za pomoci další početní výhody dopředu dostali také energetici a ti tuto příležitost záhy využili gólem. Na modré si kotouč vzal Petr Šenkeřík, jenž prudkou střelou zápěstím trefil přesně spodní růžek Sedláčkovy klece. Jenže Berani měli v rukávu bleskovou odpověď. Sotva o dvě minuty později předvedl ukázkovou práci před brankou Pavel Kubiš a tudíž jakmile se k němu dostal vyražený puk, bez váhání jej z otočky zasunul za Novotného. Takto vyrovnaný stav pak už vydržel až do první sirény.

Karlovarští byli v závěru první dvacetiminutovky po inkasování výrazně aktivnější a tuto kvalitní ofenzivní práci si přenesli i do dějství prostředního, převaha jim však nevydržela dlouho, jelikož ševci se brzy rozkoukali. A ačkoliv hosté brzy znovu putovali do početní nevýhody, dokázali se v oslabení dostat do vedení. Po chybné rozehrávce Energie pádil sám na Novotného Michal Poletín a vymetl všechny pavučiny ze šibenice v domácí brance. Jenže co se nestalo, Berani šli záhy do tří a tuto příležitost využil bombou z první Tomáš Rachůnek.

TM 0

Poměrně důležitou roli v celém utkání hrály brankové konstrukce, kupříkladu pravá tyčka hostující klece se skvěle předvedla při přečíslení v režii Sebastiana Gorčíka. Když už se zdálo, že se situace uklidnila, dostal se k puku Jakub Šlahař a skoro omylem se z pravého kruhu trefil přesně nad beton Filipa Novotného. Energie po inkasování ještě přidala na bojovnosti, jenže tři minuty před druhou sirénou využili Berani zaváhání domácího gólmana, kterému vypadl kotouč z lapačky a Tomáš Fořt už neměl příliš složitou práci se skórováním. V posledních okamžicích třetiny si už Zlín svůj náskok zkušeně takticky pohlídal.

Poslední perioda, a tudíž poslední šance pro energetiky vybojovat si nějaké body, přesně tak se odehrával vstup do třetího dějství. Zlínští však dokázali upravit svou hru aktuálnímu gólovému rozdílu a díky staženému centrovi mohli bránit ve třech mužích, což dělalo z hostující branky takřka nedobytnou pevnost. Navíc energetici začali vyrábět stále více zbytečných chyb, kvůli čemuž se jim šance předvést nějaký zázračný obrat neustále vzdalovala. Ševci si byli skutečně jisti v bruslích a s chladnou hlavou zcela kontrolovali svůj náskok. Navíc stále dokázali často vyrážet do útoku a dotírat na Filipa Novotného s úmyslem definitivního pojištění své výhry. Domácí neustále bojovali a naráželi proti modrobílému obrannému valu, avšak ten plnil svůj účel bezchybně. Až krátce před vstupem do poslední pětiminutovky se konečně energetici začali stále častěji objevovat s pukem před Sedláčkem, který měl chvílemi poměrně dost práce, leč tu zvládal s jistotou. Hosté ve svém skvělém výkonu vytrvali až do úplného konce, nepřipustili sebemenší zdramatizování a v klidu si dobruslili pro cenné tři body za výhru 4:2.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Chtěli jsme dobře vstoupit do utkání a vstřelit první branku. To se nám povedlo, ale bylo klíčové, že se nám nepovedlo udržet vedení až do konce první třetiny. Jenže po ztrátě puku a propadnutí ve středním pásmu jsme soupeři nabídli, aby se dostal do vedení. Byť jsme chtěli hrát ze zabezpečené obrany, dovolili jsme poté Zlínu tři brejkové situace, což poté nekompromisně potrestal. Z našich šancí jsme vytěžili pouze dvě tyčky a nepodařilo se nám vstřelit nějaký šťastný gól, který by nás vrátil do zápasu. Jakmile se Zlín dostane do vedení, je nesmírně organizovaný a obětavý do obrany, což se ukázalo, když si ve třetí třetině zkušeně pohlídal zápas a už nás do něj nepustil. Myslím si, že rozhodlo to, že jsme nedokázali udržet vedení minimálně do konce první třetiny, a že jsme nevyužili naše šance.