Hokejový sen pokračuje - Energie poráží Třinec

K a r l o v y  V a r y - Podobný scénář jako několik předešlých utkání mělo i dnešní střetnutí mezi domácí Energií a hosty z Třince. Vyrovnaný souboj rozhodl tři minuty před koncem zužitkováním ideální přihrávky Libora Pavliše Lukáš Bednařík. Ústřední postavou byl znovu karlovarský strážce svatyně Petr Franěk. Vedle vynikajícího výkonu v brance si jeden z hlavních strůjců domácích úspěchů přispal i asistenci na Svobodově trefě do prázdně branky. Takřka bezchybný výkon předvedla také karlovarská obrana. K závěrečnému skandovanému potlesku za vítězství 3:1 (0:0, 1:0 a 2:1) se, velice sympaticky, připojil i hlouček fanoušků našeho dnešního soupeře.
Český Telecom Extraliga, 42. kolo, pá 24.1.2003
Oceláři Třinec
3:1
40. Balász (Hlavačka), 58. Bednařík (Pavliš), 60. L. Svoboda (Franěk) - 44. Janků (Zadina, F. Štefanka). Rozhodčí: Vokurka - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 2:4. Diváci: 3950.
Karlovy Vary: Franěk (Pejchar) - Mádl, Topoli, Hlavačka, Krajíček, Němečk, Bauer, Rodin, Punčochář - Svoboda, Tvrdík, Kraus - Balázs, Vala, Bednařík - Opatovský, Kverka, Hořava - Polák, Pavliš, Pech
Oceláři Třinec: Lakosil (Horčička) - Houdek, Žabka, Libor Procházka, Štefanka, Nosek, Jančařík, Hunkes - Zadina, Král, Pletka - Janků, Marek, Pavelek - Martynek, Meluzín, Polončič - Bordowski, Stejskal, Horna

Nažhavení domácí diváci si na úvodní buly museli počkat o 20 minut déle, než jsou běžně zvyklí. Porucha rolby posunula začátek na 17.hodinu a 50. minutu. Rozhodčí Vokurka vhodil puk mezi hole obou soupeřů a od tohoto momentu bylo jasné, že dnešek přinese dramatickou podívanou. První zákrok si připsal Petr Franěk již po dvaceti sekundách. Přes tuto epizodu byli překvapivě  ve hře dopředu aktivnější domácí.Hned jejich první střela z hole Krajíčka byla velmi nebezpečná , ale její přímý směr do brány nechtěně změnil, před brankovištěm tvrdě sražený, Balázs. Na začátku 9. minuty se do báječné šance dostal Tvrdík, ale jeho střelu zastavil pohotový Lakosilův beton. O půl minuty později se strhla za Fraňkovou brankou hromadná mela, kterou odnesli dvouminutovými tresty  Hlavačka a za hosty Pavelek. Ve hře čtyřech proti čtyřem výtečně stříleli Balázs a hned po něm Vala, ale ani jedna střela se neujala. Rezolutní beci domácích dávali hostím jednoznačně najevo, že jim před Fraňkem dnes moc prostoru nedají a už vůbec nestrpí občasnou snahu najet do nedotknutelné brankářské hvězdy. Ve 12. minutě rozděloval Vala , nikým neobtěžován, nádherné finální přihrávky zpoza branky, ale jejich adresáti si s nimi již tak efektně neporadili. Ve 13. minutě se ze sílícího tlaku Karlových Varů vyklubala první přesilová hra. Domácí ji sehráli celkem dobře, ale gólu se nedočkali.V 16. minutě skvěle prošel celým hřištěm Hořava a z úhlu se šikovně protlačil před Lakosila , ale ten svou svatyni nedal. Ani druhou přesilovku, hranou od 17. minuty, domácí nevyužili a tak se do šaten šlo za bezbrankového stavu. Hokejovějším a nebezpečnějším dojmem působili domácí. Třinečtí se do útoku příliš nehrnuli, jakoby ještě cítili únavu z dlouhé cesty autobusem.

Do druhé části hry vstoupila 1.elitní řada hostí velmi aktivně a už po pár sekundách musel Franěk zasahovat proti nebezpečné střele Richarda Krále z ostrého úhlu. Mužstva si jakoby vyměnila role. Třinec přešel z letargie k útočnému festivalu. Dvě vyložené šance elitního snajpra Marka ve 25. minutě zneškodnil opět famózní Franěk.O minutu později vyzkoušel domácího gólmana Štefanka, Fraňkova lapačka byla na místě. Ve 29.minutě se do gólové šance dostával Pletka, ale křížnou přihrávku do brankoviště naštěstí minul. Domácí se dostali ke slovu až ve 35. minutě. Kverkova řada si vynutila tlak a hosté se z deště střel osvobodili jen za cenu zakázaného uvolnění.V přesilové hře, při vyloučení Štefanky ve 36. minutě, nastřelil Hlavačka tyč.Iniciativa se vrátila na hole domácích. Sólový nájezd Bednaříka neskončil brankou , ale již za minutu, přesně v čase 39,07, konečně zahřmělo. Hlavačka využil chyby třinecké obrany, skvěle našel na modré Balázse a  ten s ledovým klidem překonal blafákem Lakosila. Gólem do šatny si energetici pozvedli sebevědomí, tolik potřebné do závěrečných 20 minut.

S úkolem vyrovnat se vrhli třinečtí po hlavě do poslední třetiny. Jít hlavou proti zdi je ovšem riskantní podnik, který se mohl nevyplatit již ve 44.minutě, kdy se do 100% šance vřítil Bednařík, ale Lakosil šanci ustál. Pravidlo nedáš - dostaneš se hned vzápětí potvrdilo.Janků vypálil z bezprostřední blízkosti přesně do  pravého horního rohu Fraňkovy branky a bylo vyrovnáno. Od té chvíle se opět hrál úporný hokej, kde obrany dominovaly nad útokem. Větší srdce a vůli po vítězství však předváděli domácí. Obrovské šance Tvrdíka a Balázse ve 48. minutě ještě úspěšné nebyly.Pak se na pár minut hrál hokej kdy, " každý chvilku tahal pilku  ". Do konce chyběly necelé tři minuty. Přihrávkou , která měla oči, našel Libor Pavliš z rohu kluziště najíždějícího Bednaříka a jeho blafák byl nejen efektní, ale především efektivní. Domácí vedli po zásluze 2:1. 110 sekund před koncem odvolali hosté brankáře a v následné power-play zachránil život všem přítomným kardiakům kapitán domácích Svoboda, když 29 sekund před závěrečnou sirénou pečetil do prázdné brány. Domácí po zásluze vyhráli poměrem 3:1 a udělali tak další zásadní krok do vytouženého play-off.

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "Blíží se play off, které pro nás představuje metu takřka nebeskou. Z toho pramenila křečovitost ve snaze neudělat chybu. Žádná krása to nebyla, ale bojovností jsme překypovali a jsme šťastni, že jsme získali tři body."

Pavel Marek (Třinec): "Věděli jsme, že Karlovy Vary v posledních západech podávaly výborné výkony, proto jsme chtěli hrát ze zajištěné obrany. Bohužel, jsme vyrobili dvě hrubé chyby a obě byly potrestány, což nás stálo body."