Infarktový závěr přinesl Energii dva body

K a r l o v y  V a r y - Na světelné tabuli svítil čas 59:56 a stav 3:2 pro domácí, když se na vhazování v obranném pásmu domácích postavil ex-karlovarský Ondřej Steiner. Přímo z buly se mu podařilo u levé Fraňkovy tyče najít Ivo Proroka, který rozesmutněl zaplněný karlovarský stadión. V následném prodloužení získal pro domácí prémiový bod reprezentační bek Martin Hlavačka, jenž chytře usměrnil Opatovského přihrávku. Po nervózním průběhu a dlouhé řadě vyloučených poráží karlovarská Energie hosty z Litvínova 4:3 v prodloužení. Třetiny 2:2, 0:0, 1:1 a 1:0.
Český Telecom Extraliga, 49. kolo, ne 23.2.2003
4:3p
4. Němčický (Skuhravý, L. Svoboda), 10. L. Svoboda (Hlavačka, Alinč), 55. L. Svoboda (Kraus, Alinč), 61. Hlavačka (Opatovský, Alinč) - 5. Kotrla (Bombic), 13. Prorok (Steiner), 60. Prorok (Steiner). Rozhodčí: Homola, Vokurka - Guth, Rittich. Vyloučení: 9:12, navíc V. Polák (K. Vary) 5 min. a do konce utkání - Bombic, Pinc a P. Martínek (všichni Litvínov) po 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3336.
Karlovy Vary: Franěk - M. Hlavačka, Krajíček, Němeček, Bauer, Topoli, Mádl, Toms - V. Polák (35. Opatovský), Alinč, Košťál - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický (17. Kraus) - Balázs, Pavliš (31. Kverka), Bednařík.
Litvínov: Pinc - Poživil, Bombic, R. Mrázek, Hranáč, Klobouček, Ťupa, P. Martínek - Trávníček, T. Martinec, Kotrla - Kašpar, V. Hübl, Žemlička - L. Havel, Steiner, Prorok - Říha, Petružálek, Gombár.

Význam a důležitost dnešního podkrušnohorského derby nemusel dnes hokejovým fanouškům obou týmů nikdo zvlášť zdůrazňovat.Každý věděl, co je ve hře. Jedině vítězství na jedné či druhé straně mohlo jedné či druhé straně  přiblížit vytouženou postupovou osmičku. Všichni očekávali boj o každou píď ledu a zároveň snahu obou týmů vstřelit gól. Obojí se splnilo, ale navíc přibyla i doslova hororová zápletka.

Již první vyloučení Žemličky na začátku 2. minuty utkání předznamenalo kurs, jakým se dnes bude boj ubírat. Spousta střetů, osobních soubojů, drobných provokací a lehkých záludností, brnkání na nervy soupeře. Díky přesilovce se domácí dostali do tlaku, který přinesl ovoce na konci 4. minuty. Útočná akce celého Svobodova útoku skončila tlakem na brankovišti hostí. Němčického důraz přinutil puk, aby se obloučkem přenesl přes Pincovo rameno a pomalu doklouzal za brankovou čáru. Hlavní rozhodčí si nebyli jisti a konzultovali celou akci s videorozhodčím. Homola jasným gestem ukázal do středového kruhu a teprve poté mohl stadion definitivně vybuchnout nadšením . 1 : 0. V 5. minutě však obecenstvo vydechlo zklamáním, když Kotrla využil již po 16 sekundách první přesilovou hru hostí.1 : 1. Po vyrovnávacím gólu  se hra vyrovnala a na domácí opět sedl stín předchozích neúspěchů. Přestal se dařit rychlý přechod středního pásma a tak se díky chybám domácích, dostávali hosté stále více do hry. V 9. minutě se Pincovi podařilo vyhodit puk za mantinel a obdržel dvouminutový trest  a za dalších 5 sekund dostal dvě minuty Hranáč  za faul na Alinče, který se hned po buly dostal do skvělé šance. Přesilovka 5 proti 3 není zrovna silnou zbraní Karlových Varů, ale dnes výjimka potvrdila pravidlo. Z levého křídla propálil Pince přesnou střelou Svoboda. 2 :1. Karlovarští se opět  z vedení dlouho neradovali. Již ve 13. minutě hosté využili svou druhou přesilovku a Prorok srovnal na 2 : 2. Další přesilovky, kterých bylo požehnaně, již nikdo nevyužil. První třetina trvala celých 45 minut hrubého času.

Druhá třetina se hrála podle stejných not jako první dějství. Trestná lavice byla ve stálé permanenci. Dva hlavní rozhodčí možná víc vidí, ale jejich zásahy do plynulosti hry jsou spíš ke škodě než ku prospěchu věci. Tresty za náznaky hákování, či  posuzování nafilmovaných pádů jako podražení na jedné straně a na druhé straně lokty a hole v obličeji, brutální "hrazdy" u mantinelů nechávali rozhodčí v klidu. Čas se vlekl a hokej toho mnoho nenabízel. Ve 34. minutě se dostal do vyložené šance Balázs, ale chybu hostí nepotrestal. Svou akcí vyvolal však na litvínovské straně vlnu negativních emocí a rozhodčí rozdali hned tři dvouminutové tresty. Přesilovka 4 na 3 se však domácím opět nezdařila. Ve 35. minutě byl vyloučen Polák za faul na Steinera a vyfasoval hned 5 minut + do konce zápasu. Na druhé straně připravil hosty o výhodu hrát dlouhou přesilovku Bombic, když zcela zbytečně vrazil na hrazení Košťála. Ke dvěma minutám dostal ještě dalších deset osobního trestu.

Větší odvahu do zakončení si do třetí třetiny třetiny přinesli hosté. Jako by se v šatně domluvili, že vsadí na jednu kartu. Domácí začali pod rostoucím tlakem zmatkovat a opět tu byl ten zakřiknutý až bázlivý hokej, který Vary předváděly v Budějovicích. Jediným kladem bylo, že rozhodčí nechávali hře volný spád a už nevylučovali. Přesto to byli domácí , kteří měli k rozhodnutí blíže. Ve dvou vyložených šancích se krátce po sobě ocitl Alinč, ale jeho vlažná koncovka  přiváděla domácí fanoušky k infarktu. Je umění se do šance dostat, ale ještě větší umění je ji využít. Toho prvního se Alinčovi dostává měrou vrchovatou, toho druhého se naopak nedostává. Zodpovědnost na sebe však vzal kapitán Svoboda a v 55. minutě jeho doražená střela skončila za Pincovými zády.  3 : 2. Vítězství bylo na dosah. Ani ten největší pesimista však nemohl tušit jakou hořkou chvilku přichystají litvínovští hráči všem pravověrným karlovarským fanouškům i hráčům. Do konce chyběly 4 sekundy a při powerplay hostí by na jejich úspěch už nikdo nevsadil. Stadionem se již rozeznívalo obligátní  : "hoši děkujem", ale po dvou sekundách bylo ticho jako v hrobě. Jen hrstka fanoušků Litvínova radostně křepčila. Naprosto nepochopitelně se hned z buly dostal puk podél brankoviště k u tyče stojícímu Prorokovi, ten nastavil hůl a bylo vyrovnáno. Jak se Prorok ocitl u tyče z postavení pro vhazování tak rychle, ví jen bůh a rozhodčí . V prvních dvou třetinách až přehnaně úzkostliví na přesnost postavení při vhazování, teď nechali hráče hostí stát za zády domácích, zcela v rozporu s pravidly. Gól však platil i přes protesty domácích. V normální hrací době skončil duel nerozhodně 3 : 3.

Zasloužený prémiový bod si však domácí přeci jen vybojovali. Již po 41 sekundách prodloužení se v roli falešného útočníka trefil obránce Hlavačka. O tom, zda toto vítězství nebude mít hořkou příchuť vítězství Pyrrhova, rozhodnou souboje, které Energii ještě čekají.

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "Po dvou televizních zápasech jsme bojovali především sami se sebou, a přestože výkon nebyl nijak excelentní, nemohu vytknout nedostatek bojovnosti a vůle. Vyrovnávací branka těsně před koncem, to byl průšvih, to se nemělo stát. Doufám, že nás ta ztráta bodu nebude stát účast v play off. Němčický má vyhřezlou ploténku, Polák vyloučený do konce zápasu, Krajíček zase utrpěl zranění v obličeji. Nemáme zase tak široký kádr."

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Předvedli jsme kvalitní výkon, ale dlouhodobě se pereme s koncovkou a ani dnes to nebylo jiné. Podařilo se nám ještě v konci vykřesat naději, pak jsme zase udělali v prodloužení chybu a play off už bude asi bez nás. Škoda těch nevyužitých vyložených šancí."