Junioři: Historický úspěch mladých energetiků, jsou ve finále!

Junioři 3.SF: HC Energie - HC Sparta 2:0
Energie dnes na svém ledě zaznamenala historický úspěch, když přehrála Spartu výsledkem 2:0 a postupuje do finále. Karlovarští si za svou dnešní aktivitu vítězství rozhodně zasloužili. Největší podíl na postupu měl Vít Budínský, který vsítil vítěznou branku utkání. Karlovarští junioři si finále zahrají se Zlínem, který je vloni v semifinále vyřadil. Energetici se jistě budou chtít pomstít a svého soupeře porazit. Ve finále se střetnou nejen hráči, ale vzájemně to bude souboj reprezentačních trenéru Mikuláše Antonika a Zdeňka Čecha.
Extraliga juniorů, SF3, pá 14.3.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Sparta
2:0
1:0, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 20. Budínský (Sláma), 60. Schmidt. Vyloučení: 8:5. Bez využití. Diváci: 379. Střely na branku: 27:27. Průběh utkání:2:0.
Karlovy Vary: Hruška (Panec) - Schmidt, Přindiš, Tomeček, Bogunský, Tollinger, Zmeškal, Rohan, Šnajdr, Topinka, Hudák, Záhora, Kellner, Mareček, Sláma, Mistoler, Dej, Majer, Budínský, Kuběna, Rohan.
Sparta: Novotný (Kalčík) - Vošmik, Kořínek, Švácha, Hanzl, Sem, Čížek, Husák, Rybecký, Pacovský, Kafka, Slaba, Morkes, Borovský, Hájek, Sladký, Forman, Mrňa, Škaloud.

Do třetího, rozhodujícího, utkání vstoupila obě mužstva aktivně. Nejdříve se v útočné třetině usadili Pražené, ale netrvalo dlouho, aby se hra přesunula k hostujícímu brankáři. První šanci si ve čtvrté minutě vytvořili domácí. V mezikruží zůstal osamocený Sláma, který však nezamířil přesně. Obdobně byl na tom i jeho spoluhráč o pár minut později. To Záhora také z mezikruží trestuhodně přestřelil hostující branku. Sparťané ukázali, že se do útoku umí také opřít. Vytvořili si několik mírnějších tlaků na domácí mužstvo, ale nedokázali vyprodukovat pomalu žádnou střelu, natož střelu, která by brankáři Hruškovi dělala nějaké starosti. Tu si hosté vytvořili až při přesilové hře ve 12. minutě hry. Husák vyslal několikrát tvrdou střelu na domácího brankáře, který si však s pumelicemi poradil.

Po přesilovce hostí se hrálo spíše o střední pásmo a rozruch přišel až v čase 15:41. To dojížděl puk Mareček, pražský brankář ho však stačil dříve ukrýt pod svoji lapačku. Mareček si však nedal dobrý pozor na to, že je těsně před ním a nešetrně do něj zajel. Sparťanští obránci si to líbit nenechali a spravedlivě dali Marečkovi jednu za ucho. Rozhodčí Šindler domácího hráče vyloučil a netrvalo dlouho a energetici byli opět vyloučeni. Přesilovou hru 5 na 3 si hráči z hlavního města neužili příliš dlouho, protože krátce po rozehrání byl vyloučen hostující Kafka. I tak si Sparta vytvořila několik příležitostí ke skórování. Byli to ale energetici, kteří zvedali jako první ruce nad hlavu. Sláma krásně přihrál puk při signalizovaném vyloučení na volného Víta Budínského, který střelou po ledě prostřelil hostujícího Novotného. Brankář Sparty si ještě ke konci prvního dějství připsal na své konto dvě minuty za podražení.

Druhá třetina začala pokračující přesilovou hrou energetiků. Ti si dokázali vytvořit šance ke skórování, ale proti byl Novotný v brance hostí. Domácím se dařila hra dozadu, když do svého pásma Pražany skorou nepouštěli. Ve třetí minutě druhého dějství se dostávala Sparta do přečíslení, které faulem zastavil Pavel Kuběna. Přesilová hra se Spartě zrovna dvakrát nepovedla a mladí energetici neměli problém s udržením jednobrankového náskoku. Na to, že se na střídání musí dát pozor ukázal o pár minut poté čárový sudí, který si všimnul šesti hráčů v bílém. Chvilku poté byl počet hráčů na ledě opět rovnoměrný, protože k trestu hráčské lavice Energie se připojil Čížek. Rozhodčí Šindler se rozpískal jak na běžícím pásu. Vyloučil karlovarského útočníka Slámu a Sparta tak hrála 47 sekund přesilovku 4 na 3. Vytvořila si velký tlak, ale aby vyrovnali, nemohl by v brance stát sebejistý Hruška. Ani nevyrovnaný počet hráčů na ledě nepomohl ke změně skóre.

Nejaktivnější lajnou byla první karlovarská formace v čele s dvojicí Sláma – Budínský. I v půlce druhé části hry se ukázali. Budínský nahrál přesně na volného Slámu, který však trefil dobře povyjetého Novotného do hrudníku. Na druhé straně se vyznamenal i domácí brankář. Po střele Borovského musel zasahovat rychlým pravým betonem. Pak se hrálo spíše ve středním pásmu a šlo vidět, že ani jedno z mužstev se nesnaží udělat sebemenší chybu. Dvě minuty před koncem druhé třetiny se do útoku pustil Mrňa a moc nescházelo, aby byl Hruška poprvé překonán. Vzápětí z rychlého protiútoku chtěli vytěžit maximum energetici. Hned tři se sešli před bránou Sparty osamoceni, ale do přihrávky stačil rychle skočit brankář Novotný a bylo po příležitosti. Do konce druhé třetiny se již nic zajímavého nestalo a hráči tak šli do šaten za stavu 1:0 z pohledu domácích.

Třetí třetina začala zostra a hned po minutě hry byla před bránou Sparty mela, ve které se nejlépe zorientovali hostující hráči. Hosté se ve čtvrté minutě zbytečně oslabili a těžit z toho se pokoušely přesilovkové formace energetiků. Vytvořili si místy až drtivý tlak, ale ani ten nevedl ke změně stavu. Sparta se pokoušela o vyrovnání a hrálo se nahoru dolu, ale ani tak se Sparťané nedostávali často ke střele. Když už vyslali nějakou tu střelu na brankáře domácích, byla z velké dálky. Domácí si na trestnou lavici sedli ve třetím dějství také. Schmidt byl vyloučen za nedovolené bránění, ale ani to nevedlo k tlaku Sparty. Naopak energetikům se dařilo vyhazovat puky přes celé hřiště a aktivní Sláma sbíral cenné vteřinky v útočném pásmu. Od 57 minuty jako by hráči obou mužstev zařadili vyšší rychlostní stupeň. Hrálo se tvrdě do těla a jezdilo se z jedné strany na druhou. Sparta se pokoušela o vyrovnání a nechávala tak zadní dvířka otevřená. Topinka dostal puk na modré čáře a ujížděl s ním sám na brankáře Novotného, který si však výborně vyjel a držel tak svůj tým ještě v naději na vyrovnání. Hostům již nepomohla ani power play při které pečetil výhru sekundu před koncem Schmidt. Karlovarští junioři si tak poprvé v historii zahrají finále a to proti loňskému finalistovi Zlínu, který v minulé sezoně Energii vyřadil v semifinále. V poslední fázi play off se proti sobě postaví i trenéři reprezentační „20“. Na straně karlovarské Mikuláš Antoník a na straně zlínské Čech.

Mikuládš Antonik (trenér K. Varů): Myslím si, že jsme zabojovali. Hráli jsme výborně a zodpovědně od zadu. Vítězství jsme si zasloužili. Podařil se nám větší krůček než vloni a uvidíme jak to půjde ve finále. Na finále si věříme.

David Volek (trenér Sparty): Teď to samozřejmě trochu bolí, ale jsem hrdý na náš tým. Hráli jsme dobře, bojovali jsme, ale bohužel jsme prohráli. I přes to mohu tuto sezonu označit za úspěšnou.