Junioři: V divoké přestřelce uspěl domácí tým

KARLOVY VARY - Rychlý sled zápasů juniorské nejvyšší soutěže dnes pokračoval na stadionu v Dolní Kamenné. Domácí HC Energie Karlovy Vary přivítala HC Spartu Praha. V divokém utkání, které se divákům muselo líbit, leč trenérům působilo srdeční potíže, domácí čtyřikrát dotahovali náskok soupeře, aby v závěrečné části rozhodli o svém vítězství. Po třetinách 2:3, 2:1 a 2:1 porazila Energie tým z pražských Holešovic 6:5 a i nadále se vyhřívá na předních příčkách tabulky. Měrou vrchovatou se na vítězství podílel Martin Baran, který zaznamenal tři branky.
Extraliga juniorů, 19. kolo, čt 2.11.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Sparta
6:5
2:3, 2:1, 2:1
Branky a nahrávky: 3. Baran (Zucker), 12. Budínský (Kuběna, Mašek), 24. Baran (Schmidt, Zucker), 40. Sláma (Bauer, Tollinger), 43. Bauer (Satora), 44. Baran (Zucker) - 2. Škaloud (Kafka), Rybecký (Cunik), 16 Hertl (Rybecký), 35. Rybecký (Krätzer, Kanov), 54. Hertl (Spudil). Rozhodčí: bolina - Chochola, Marek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 100. Střely na branku: 33:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 6:4, 6:5.
Karlovy Vary: Benda - Novák, Mašek, Schmidt, Boguský, Tollinger, Satora, Zmeškal, Přindiš - Šnajdr, Bauer, Zucker, Kuběna, Baran, Sláma, Polák, Tomiš, Mareček, Rohan, Budínský, Topinka.
Sparta: Michalec - Vošmik, Procházka, Cunik, Hanzl, Spudil, Trojan, Sem, Kanov - Hertl, Rybecký, Mrňa, Krätzer, Kafka, Karpov, Bezouška, Morkes, Škaloud, Regner, Ton, Slaba.

Přesně po týdnu zavítala juniorská extraliga do lázeňského města a přesně po sedmi dnech zavítali na stadion Karlových Varů hokejisté z hlavního města. V dnešním duelu přivítali domácí mládežníci druhé pražské "S". Zápas se nesl v podobném duchu jako minulý čtvrtek proti Slavii. Kdo se pozapomněl doma a dorazil až po čtyřech minutách utkání, přišel o tři branky. Dvakrát zvedali v radostném gestu ruce nad hlavu hosté, jedenkrát domácí. Již ve druhé minutě přivedl Spartu do vedení Martin Škaloud po nahrávce Petra Kafky. Za domácí odpověděl Martin Baran, jenže nerozhodný výsledek převážil opět na stranu Pražanů Lukáš Rybecký. Za nepříznivého stavu se do útoku logicky tlačili spíše hráči Energie, jejichž snaha byla ještě posílena čtyřminutovým vyloučením hostujícího Spudila za nedovolenou hru vysokou holí, to bylo odehráno 09:23 z první třetiny. Po dvou minutách obléhání sparťanské branky se dorážkou ze vzduchu prosadil Vít Budínský. Asistence si připsali Kuběna a Mašek. Karlovarští stihli využít ještě první část trestu, zbývaly jim tak ještě dvě minuty, se kterými však naložili prachmizerně. Energetici se přesto mohli dostat do vedení. V 15. minutě se dostal do samostatného úniku střelec druhého gólu Budínský, ale blafák do bekhendu mu nevyšel dle představ, mířil mimo branku. Milionkrát vyřčené pravidlo: "nedáš - dostaneš" zafungovalo i tentokrát. O minutu později se na druhé straně po zmatku v karlovarské obraně prosadil Tomáš Hertl. V závěru třetiny se ještě naskytla Spartě minutová možnost dvojnásobné početní výhody, ale pozorná obrana Varů nedopustila další pohromu.

Do druhé části vstoupili Pražané aktivně. Vysunutým forčekingem, do kterého se zapojovali dva až tři útočníci, nutili obranu Energie k chybám, které vždy znamenaly zvýšené nebezpečí před Bendovou brankou. Domácí strážce svatyně se vyznamenal zejména ve 23. minutě, kdy se na něj řítil Petr Kafka. Po střele hostujícího útočníka švihla vzduchem Bendova lapačka a karlovarský gólman si připsal efektní a hlavně efektivní zákrok. O minutu později bylo vyrovnáno. Důraz před brankou předvedl Martin Baran. Energetikům narostla po vyrovnání křídla, hosté však brzy otupili útočné snažení svých protivníků. Důrazné varování domácí obraně poslal svým nájezdem z pravé strany Jakub Krätzer. Varování však nebylo obránci Karlových Varů vyslyšeno. Krätzrův spoluhráč Lukáš Rybecký se tak ze stejné situace o pár vteřin později nemýlil. Střelou nad lapačku karlovarského brankáře poslal tým z pražských Holešovic opět do vedení. Energetici nesložili zbraně, ve výhodné pozici minul branku Pavel Kuběna. Vyrovnání se domácí dočkali až v závěrečné minutě druhé třetiny. Oslavovaným střelcem byl Tomáš Sláma. Sparťané se pokusili o rychlou odpověď, další výpadek obrany Energie mohl potrestat Lukáš Rybecký, ale Benda byl na místě.

Hosté začali závěrečnou část, jak skončili předchozí. V dobré příležitosti se objevil Krätzer, ale opět si na domácího brankáře nepřišel. Ve 43. a 44. minutě však dvakrát udeřili junioři Karlových Varů. Nejprve se k dorážce dostal nikým nehlídaný Jan Bauer, posléze se výtečnou přihrávkou před branku prezentoval Zucker. Martinu Baranovi nezbývalo než rozjásat diváky pošesté a následně si vyprosit od čárových puk na památku za třetí přesný zásah v zápase. Sparťanská obrana připomínala v těch chvílích spíše cedník než neprostupnou hráz a jen díky výborným zákrokům Michalce rozdíl nenarůstal. V 53. minutě se domácím naskytla šance definitivně rozhodnout utkání. Za napadení byl vyloučen Trojan. Po osmi vteřinách přesilovky však obráncům Energie pláchl Tomáš Hertl a s přehledem svůj samostatný únik zakončil. Ve zbytku početní výhody sevřeli Karlovarští hosty v obranném pásmu, vyloženou šanci měl už v rovnovážném počtu hráčů domácí Šnajdr, ale ani on nepohnul se skóre na světelné tabuli. Dvě minuty před závěrečnou sirénou si vybrali trenéři Sparty oddechový čas, odvolali brankáře, ale sami mohli v power play inkasovat. Stav už se přes zoufalou snahu Pražanů nezměnil. Energetici tak mohli oslavit tříbodové vítězství tradičním ceremoniálem uprostřed hřiště.

Mikuláš Antoník - HC Energie Karlovy Vary: Jsem rád, že jsme dnes dali o jeden gól víc než soupeř. Sparta má jedno z nejofenzivnějších mužstev ligy a proto si vítězství velmi cením. Musíme se však zlepšit v defenzivě a v důrazu před vlastní brankou, s čímž jsme v dnešním utkání měli potíže. Kluci mají asi v hlavách nepovedené první třetiny z posledních zápasů, ale já věřím, že se budeme jen zlepšovat.

Jiří Doležal - HC Sparta Praha: Dnes jsme se porazili sami. Měli jsme na víc. Rozhodovali naše individuální chyby a hlavně dvě minuty v úvodu třetí části, kdy jsme dvakrát inkasovali.