Junioři přestříleli silný Třinec

K a r l o v y  V a r y - První utkání po reprezentační přestávce přeměnili karlovarští junioři v nevídanou přestřelku. Dlouho jim zdatně sekundovali i hosté z Třince. Výborně sehrané přesilovky, dobrý pohyb, důraz a chuť zvítězit měli nakonec silnější domácí borci. Skvělou partii sehrál autor dvou přesných zásahů Martin Vrba (na snímku), tři body za gól a dvě asistence si připsal Tomáš Chyba. Junioři HC Energie porazili po třetinách 2:2, 2:1 a 2:1 Třinecké Oceláře 6:4.
Extraliga juniorů, 21., čt 13.11.2003
Oceláři Třinec
6:4
2:2, 2:1, 2:1
Branky: 2. Michal Polák (Mudra, Nový), 18. Hamerle (Chyba), 32. Chyba (Hamerle), 35. Bušta (Chyba, Loučka), 41. Vrba (Lojek, Prštický), 44. Vrba (Kocek, Tomaška) - 7. Bendík (Krywda), 17. Daneček (Blatoň), 39. Byrtus (Sabela, Řípa), 54. Daneček (Hebar). Rozhodčí: Rjthar - Zvěřina, Brejcha. Vyloučení: 6:5, navíc Matzke 5 + TKU. Využití: 2:2 V oslabení: 1:0. Diváci: 69.
Karlovy Vary: Jirkův - Tašner, Gellner, Jakub Bauer, Bušta, Hamerle, Nový, Prštický, Kocek, Tomáška, Sadloň, Michal Polák, Chyba, Vrba, Mudra, Karpíšek, Prštický, Loučka, Lojek
Oceláři Třinec: Holeš - Brudný, Byrtus, Bendík, Daneček, Krywda, Niník, Chovan, Podešva, Matzke, Sabela, Hornák, Hebar, Čížek, Řípa, Blatoň, Bindač

Nástup do utkání měli domácí vynikající. Již po devadesáti vteřinách způsobila v útočném pásmu třetí řada pořádný zmatek, který přetavil několikerou porážkou ve vedoucí branku Michal Polák.

Třinecká odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Rostoucí tlak Moravanů vyústil v přesilovou hru. V ní se přesnou střelou švihem z mezikruží prezentoval Milan Bendík. Třinec povzbuzený vyrovnáním i nadále udával hře tempo. Při dvojnásobné přesilovce nepochopitelně minul poloprázdnou klec Bindač.

Z tlaku se energetici vymanili až při své první početní výhodě. Exkluzívní Mudrova přihrávka z otočky nalezla na modré čáře ke střele nachystaného Hamerleho. Ten si pozici popojetím ještě vylepšil, ale puk nakonec z cesty do sítě vychýlil okraj lapačky třineckého brankáře Holeše.

Druhou přesnou trefu Ocelářů přinesla 17. minuta. Pohlednou akci zakončil tečí Blatoňovi rány Daneček. Stejně jako hosté, i Karlovarší dokázali odpovědět vskutku bleskově. Již za necelou minutu položil brankáře na lopatky Chyba, místo střely z ostrého úhlu raději objel branku a neservíroval gól volnému spoluhráči. Jakub Hamerle, ač nadvakrát, prostřelil obětavého obránce a podruhé tak rozjásal hrstku přihlížejících diváků.

Nápor Energie v úvodu druhé části podpořený dvojicí početních výhod v žádnou vyloženou příležitost nevedl. Udeřilo až v oslabení. Do přečíslení ujel ve 32. minutě Hamerle s Chybou Druhý jmenovaný nedal brankáři šanci. Ještě než se stačili Oceláři vzpamatovat, našel pěkným pasem přes celou útočnou třetinu Chyba Buštu, jenž tváří v tvář Holešovi opět nezaváhal.

Ještě do konce prostředního dějství vrátil hosty do hry Jan Byrtus. Agilní Sabela dokonale ošálil zpětnou přihrávkou před brankoviště Sadloně i Jakubala. Byrtus nemohl z metru úplně prázdnou polovinu branky minout.

Vstupy do třetin, to byla dnes silná stránka domácího celku. Dvoubrankové vedení vrátil na hole Západočechů Martin Vrba. Minimálně poloviční podíl na pátém úspěchu energetiků však má Jan Lojek. Pokud by se v juniorské extralize udílela zlatá helma, Lojkova přihrávka z rohu kluziště by na toto ocenění mohla směle aspirovat.

Nádherné okamžiky časno střídá podívaná méně příjemná. Brutální vražení na hrazení naštěstí Jakub Bauer přežil bez vážnější úhony. Pro faulujícího Matzkeho skončil duel trestem do konce utkání. Karlovým Varům stačilo k využití pětiminutové přesilovky pouze devět vteřin. Kockem vypálený kotouč uklidil do sítě znovu Martin Vrba.

Jiskřičku naděje vykřesal Třineckým v 54. minutě Daneček, když dělovkou z pravého kruhu našel mezeru v Jirkůvově postoji.

Pečeť na zasloužené vítězství mohl dát v závěru Mudra a Hamerle, třinecký muž s maskou byl tentokrát pozorný. Povedené utkání hrané ve vysokém tempu, okořeněné množstvím oku lahodících akcí a deseti góly skončilo výhrou domácí Energie 6:4.

Ohlasy po utkání

Trenér karlovarských juniorů Mikuláš Antonik neskrýval po závěrečném hvizdu spokojenost: „Porazit Třinec, který patří ve skupině B k nejlepším týmům, je pro nás velmi cenný skalp. Celou reprezentační přestávku jsme se snažili pracovat na zlepšení produktivity. Šest branek je pro nás letošní rekord, doufám, že nám to vydrží i do dalších zápasů."

O výsledku střetnutí pravděpodobně rozhodla výborný hra Energie v přesilovkách. Pracoval tým v reprezentační pauze hodně na této činnosti? „Právě to je ten největší paradox. My jsme přesilovky netrénovali vůbec! Přesilové hry se nám dlouho nedařili, tak jsme je zkusili netrénovat. Nevím proč, ale najednou to šlo samo."