Junioři zvládli první utkání s odřenými zády

K a r l o v y V a r y - HC Energie Karlovy Vary - HC České Budějovice 3:2 (0:1, 3:1, 0:0) . Domácí Energie nevstoupila do zápasu příliš šťastně a již od páté minuty prohrávala 0:1. Ve druhé třetině však během minuty a devětatřiceti vteřin otočila na 2:1. Za další dvě minuty Petr Gasparik vstřelil třetí branku Karlových Varů a zvýšil již na 3:1. V té době ještě karlovarský útočník netušil, že jeho branka bude vítězná. Domácí pak ve třetí třetině zvolili defenzivní taktiku a výhru ubránili. Odveta se hraje ve čtvrtek na jihu Čech. K postupu stačí Karlovarským i nerozhodný výsledek.
Extraliga juniorů, ČF1, út 8.3.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
3:2
0:1, 3:1, 0:0
Branky: 23. Chyba (Hamerle), 25. Kuběna (Jan Bauer, Zaťovič), 26. Gasparik (Jakub Bauer, Zaťovič) - 5. Kuchejda (Hanzal), 40. Černý (Vomela, Korbela). Rozhodčí: Nečas. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 123. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Karlovy Vary: Jirkův - Mašek, Kocek, Štourač, Kloz, Tomaška, Karpíšek, Hlubuček - Bušta, Kuběna, Jan Bauer, Hamerle, Gasparik, Jakub Bauer, Zaťovič, Sedláček, Chyba
České Budějovice: Salák - Bílek, Mrázek, Černý, Zourek, Baran, Vondráček, Vomela - Navrátil, Kuchejda, Hájek, Matušík, Hanzal, Marek, Ficek, Polodna, Ježek, Korbela

Ani úspěch juniorského týmu, který se po slabém začátku sezony probojoval až do vyřazovacích bojů, nepřilákal na karlovarský zimní stadion příliš mnoho diváků. Je to bezesporu škoda, neboť právě mladí hokejisté si podpory publika nejvíce cení a mnohé akce juniorské extraligy by určitě nabažily i zmlsané příznivce soutěže seniorů.

První třetina utkání nabídla oboustranně opatrný hokej. Mírnou převahu měli hosté, přestože jejich kádr značně poznamenala chřipka. Obě mužstva vědoma si důležitosti zápasu vycházela ze zabezpečených obran a do vyložených šancí se útočníci dostávali jen zřídka. První velkou příležitost měli hosté a hned ji zužitkovali. Jiří Hanzal našel přihrávkou před brankou volného Davida Kuchejdu, jenž krásně našel místečko nad Jirkůvovou lapačkou a poslal svůj tým do vedení 0:1. Domácí mohli odpovědět ve dvou po sobě jdoucích přesilových hrách, ale v nich snad jen kromě bomby Zaťoviče od modré nic nevymysleli. Hosté si první přesilovku zahráli v čase 8:44, kdy za nedovolené bránění pykal Štourač. A hned z toho vzniklo nebezpečí pro karlovarskou svatyni, střelu zcela volného Vomely naštěstí pro domácí vyrazil Jirkův svým levým betonem. Energetici v této fázi zápasu působili mdlým dojmem a od mohutných českobudějovických obránců se odráželi jako od stěny. Jednu z mála šancí na vyrovnání spálil v patnácté minutě Jakub Bauer, jenž ze samostatného úniku střílel příliš vysoko. Nutno však podotknout, že cestu mu značně zkomplikoval hostující Baran, který byl vzápětí po zásluze potrestán za podražení. Karlovarští si v této výhodě konečně dokázali vytvořit tlak, ani několik střel od modré ani obrovská šance Klozova však brankou neskončily, a tak do kabin odcházeli veselejší hosté.

Trenér Antonik promluvil o přestávce svým svěřencům do duše a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na jihočechy se totiž doslova snesla branková smršť. Vše začal Hamerle, když u pravé tyčky našel nikým nekrytého Tomáše Chybu a ten po zemi propálil brankáře Saláka. Ten ukázal své kvality o několik vteřin později, proti z boku najíždějícímu Jakubu Bauerovi si daleko vybruslil a následně pokus karlovarského kanonýra zneškodnil. Na přečíslení dva na jednoho v podání dvojice Jan Bauer a Pavel Kuběna však již ani Salák nestačil a musel se smířit s další inkasovanou brankou. Energii dva rychlé úspěchy postavily na nohy a i nadále musela obrana hostí řešit ožehavé situace. Dílo zkázy dokončil v čase 25:47 Petr Gasparik, pro něhož nebyl problém dorazit do odkryté branky brankářem vyraženou střelu Jakuba Bauera. Hosté rázem prohrávali o dvě branky a trenér Černý byl nucen vybrat si timeout. V obraně Českých Budějovic pak opět zavládl pořádek a hosté se konečně ve druhé třetině začali odvažovat do útočení. Solidní příležitost si vypracoval Matušík, který si objel varské obránce, natlačil se před Jirkůva, ale v rychlosti již nedokázal usměrnit kotouč do míst, kde by si jej všichni v červených dresech přáli vidět. Hra se poté uklidnila a nejspíše by v poklidném tempu dokráčela až do druhé přestávky, nebýt Kamila Černého. Ten se svými kumpány Vomelou a Hanzalem bleskurychle využil přesilovou hru, kterou hosté hráli po vyloučení Kocka. Tato branka padla v čase 39:56 a i do třetí třetiny dávala záruku napínavého hokeje.

Energetiky evidentně gól do šatny nepoložil a pokračovali ve svém způsobu hry, který Českobudějovickým nepřipouštěl mnoho příležitostí. Kromě bránění mysleli domácí i na útok, ve 43. minutě vypadala nadějně akce Martina Zaťoviče, ten však ani na dvakrát Saláka nepřekonal. Spíše překvapivá než nebezpečná pak byla Sedláčkova střela v 48. minutě, byť z velkého úhlu, brankáře hostí přesto pořádně vystrašila. V 52. minutě vyloučil sudí Nečas hostujícího Vondráčka a v přesilové hře měl pojistku pro domácí na holi Chyba. Jeho střela propadla Salákovou výstrojí a kotouč se pomalu kutálel směrem za brankovou čáru. Než však dosáhl svého cíle, zastavila jej lapačka hostujícího brankáře, který se včas zorientoval. Jak se blížil konec utkání, působili hosté stále více unavenějším dojmem a jejich závěrečný drtivý nápor se nekonal. Na výsledku nic nezměnilo ani několik dalších přesilových her, a domácí si tak připsali důležité vítězství. To však budou muset ve čtvrtek obhájit v odvetném utkání v Českých Budějovicích. V případě výhry Budějovic by o postupujícím rozhodovalo až skóre těchto dvou zápasů.

Mikuláš Antonik (trenér K.Varů): Do utkání jsme vstoupili špatně, nehráli jsme hru, kterou jsme chtěli hrát. O přestávce jsme si to v kabině vyříkali a hned to bylo vidět, škoda jen několika dalších nevyužitých šancí, které by nám do odvety daly lepší skóre. Do Budějovic musíme jet, jako by série začínala nanovo, a nepřemýšlet nad dnešním vítězstvím.

Milan Černý (trenér Č. Budějovic): Utkání jsme měli dobře rozehrané, bohužel jsme nezachytili nástup domácích na začátku druhé třetiny. Do hry nás vrátila branka na 3:2, avšak naše momentální situace, kdy řada hráčů chybí kvůli nemoci, nebo jsou po nemoci a bez tréninku, nám již neumožnila zápas otočit. Série zůstává otevřená i do druhého utkání. Doma si více věříme a pokud se nám uzdraví někteří hráči, věřím, že předvedeme lepší výkon, než dnes.