Juniorská Energie podlehla ve smolném utkání Slavii

Junioři: Energie - Slavia 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Třetí ze šesti domácích zápasů v řadě juniorům Energie štěstí nepřinesl. Trenér pražské Slavie Martin Pešout odvezl z důvěrně známého stadionu všechny body do hlavního města. Domácí mladíci pohořeli na neproměňování šancí, v koncovce se trápili a na prohře nic nezměnily ani dva kanadské body Jana Topinky, který jeden gól dal a na další přihrál.
Extraliga juniorů, 25. kolo, út 27.11.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Slavia
2:4
0:1, 2:1, 0:2
Branky a nahrávky: 21. Mareček (Topinka), 37. Topinka (Sláma) - 9. Drbohlav (Moščic), 25. Nestrašil (Vokál), 54. Česnek, 60. Česnek . Vyloučení: 4:7. Využití: 2:2. Diváci: 50. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.
Karlovy Vary: Panec - Schmidt, Přindiš, Novák, Boguský, Tollinger, Zmeškal, M. Rohan - Topinka, Hudák, Záhora, Chaljavin, Mareček, Sláma, Mistoler, Dej, Majer, Budínský, Kroupa, T. Rohan
Slavia: Linhart - Beránek, Gaisler, Mazanec, Veselý, Horváth, Drbohlav, Moščic - Křišťan, Nestrašil, Doležal, Malárik, Freisler, Fára, Hafenrichter, Vokál, Česnek

Utkání začalo pěkně zhurta, po pouhých 25 sekundách hry se na Pance v karlovarské brance řítil v samostatném nájezdu Česnek, ovšem vítězem prvního souboje byl pravý beton domácího gólmana. Varovný moment probudil energetiky a ti se po dlouhé minuty dostávali na dostřel snáze než slávisté. Hned v úvodní přesilovce škrtla Přindišova střela z pravého kruhu tyč a pohlednou souhru s Budínským nezužitkoval Dej. Slavia se připomenula v 7. minutě, kdy Pance vystrašil nečekaným nahozením z rohu Nestrašil, jinak ale šancemi nehýřila. A to ani ve své první početní výhodě, při níž soupeři v zelenobílých dresech dlouho zvládali aktivně přistupovat k hráčům s pukem. Ovšem 12 sekund před vypršením trestu si do pravého kruhu sjel Antonín Drbohlav a přesnou střelou otevřel skóre.

Hosty trefa povzbudila a na chvíli přitlačili domácí před jejich brankoviště. Zanedlouho se však dění na ledě opticky vyrovnalo a hra nahoru dolů nepřinášela několik minut ohrožení ani jednoho z brankářů. Až když panoval na hrací ploše nestandardní počet hokejistů, přetavili domácí výhodu v akci na jeden dotek a Budínského zakončení z voleje. Na místě ale byla tentokrát Linhartova lapačka, která zamezila vyrovnání.

To přišlo po pouhých dvaceti sekundách druhé třetiny, po nichž se v přesilové hře rozdělené přestávkou trefil sice do prázdné branky, ale nadvakrát z krkolomné pozice Jakub Mareček. Odpovědět se snažil aktivní Nestrašil, zblízka však puk za Pance nepropasíroval a Karlovarští mohli postupně převzít iniciativu. Majerovu pobídku z rohu ale Kroupa hlídkující mezi kruhy nezužitkoval, a tak opět udeřili Pražané. Velké volnosti v útočném pásmu využil Andrej Nestrašil a nejviditelnější hráč Slavie ve 25. minutě pohodlně usměrnil ke vzdálenější tyči Vokálovo nahození od mantinelu.

Energie ve snaze vymazat znovunabyté vedení soupeře přepla na vyšší rychlostí stupeň a následujících šest minut odehrála téměř výhradně v útočném pásmu. Ve zmatcích před Linhartem dorážel Tomáš Rohan i Budínský, z pravého křídla pálil nebezpečně Mistoler a po Zmeškalově projektilu od modré zívala na Budínského odkrytá branka. Linhart ale vše i za pomoci obětavě bránících spoluhráčů ustál a podruhé nekapituloval. Události na ledě trochu očekávaně vyústily v početní výhodu, ve které se tlak Energie na chvíli paradoxně rozmělnil. Jen půl minuty po Beránkovi fauloval i domácí Tollinger a síly na ledě se srovnaly, aby se domácí opět mohli vrhnout do útoku.

Linhart ale ještě neřekl poslední slovo, a tak vytáhl hezký zákrok lapačkou proti Martinu Rohanovi a vychytal i Deje zakončujícího nájezd dvou na jednoho v oslabení. Po dlouhé době si sáhl na puk ve 34. minutě i Panec a jeho lapačka měla se střeleckým pokusem Freislera dost problémů. Karlovarští mladíci nicméně pokračovali v dobývání pražské tvrze a Zmeškal se ve 35. minutě po usilovných dorážkách začínal už už radovat, to by ovšem musela branková konstrukce vydržet nápor tlačenice a nevypadnout z regulérního postavení. A tak se karlovarská úleva odložila až na minutu 37., kdy při přesilové hře Jan Topinka prostřelil Linharta z levého kruhu nad lapačku a vyrovnal na 2:2. Slavia odehrála závěr třetiny s mužem v poli navíc, ale věrna výkonu z předcházejících minut branku Energie neohrozila.

Sešívaní se do kabiny asi moc netěšili a bylo vidět, že po přestávce rychle chtějí na posledních dvacet minut zapomenout. Hned v úvodu způsobili naprostý rozvrat karlovarského obranného systému, dvakrát střílel Hafenrichter a pak ještě přihrával lépe postavenému Křišťanovi, Panec ale s vypětím všech sil a za pomoci spoluhráčů odolal. Energie oplatila tento nápor třemi štiplavými střelami po vyhraných vzahováních, Linhart byl vždy na místě a zvyšoval své procento úspěšnosti. Na konci 48. minuty musel poděkovat i Fortuně, neboť neúnavně střílející Budínský našel skulinu mezi jeho betony. Puk však za brankovou čáru nepřešel a zpoza branky dorážející tentýž útočník ho jen nahrnul Linhartovi zpět pod nohy.

Po vrcholné šanci domácích přišel jejich pád do hlubin. Hosté si sice nevytvořili nápor ani velké brankové příležitosti. Vztyčeným prstem ale byla zachycená zkažená rozehrávka, po níž Křišťan rychle hledal před Pance najíždějícího Nestrašila, ten byl ovšem na poslední chvíli zablokován. Potom přišel dvouminutový trest pro karlovarského beka Přindiše za přehnaný důraz u hrazení a Slavia po patnácti sekundách trestala. Jan Česnek zachytil kotouč vyhazovaný karlovarskou hokejkou z obranného pásma a bez větší přípravy rozvlnil síťku za Pancem - 2:3! Na světelné tabuli zářil čas 53:57.

Energetici se šok snažili odvrátit přímočarými pokusy o třetí vyrovnání, ale marně. Dejův bleskový průnik až před Linharta a odzbrojení rozehrávajícího beka Hafenrichtera skončilo jen pádem na gólmana a za hlavu se v 57. minutě chytal i Budínský, který ranou z levého kruhu rozezvučel za Linhartem levou tyč. Slavia se v závěru ještě musela bránit ve čtyřech a bránila se výborně. Energii nepustila do šance a ta se musela v poslední minutě odhodlat k power-play. Pro Jana Česneka pak nebyl problém dovézt kotouč do prázdné branky a definitivně potvrdit výhru 4:2 i bodové vyrovnání obou soupeřů v tabulce juniorské extraligy.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Je to stará písnička - neproměňujeme šance. Slavia měla štěstí, třetí gól jsme jí vyloženě darovali. Hrála jenom první třetinu, pak jsme hráli my, takže si myslím, že je to pro nás až moc krutý výsledek. Na zraněné se vůbec nebudu vymlouvat, bohužel není štěstí na naší straně. Nepadá nám to tam, musíme víc zjednodušit hru a nevymýšlet žádné složitosti. Věřím tomu, že když tohle začneme plnit, tak se nám to vrátí."

Martin Pešout (Slavia): "O naší výhře rozhodlo, že jsme měli malinko víc štěstí, protože domácí dali dvě tyčky a dvakrát netrefili prázdnou bránu. Já si ale myslím, že jsme i s torzem sestavy obdivuhodně bojovali a domácím vzdorovali. Domácí hráli výborně, přitlačili nás ve druhé půlce utkání před naší branku, ale my jsme tlak organizovanou hrou ustáli. Samozřejmě třetí gól jsme dali se štěstím a pak už jsme utkání dohráli takticky. Naše jednička dneska chytala za áčko, druhý brankář sice dostal jeden problematický gól, ale celkově tým hodně podržel a vyhráli jsme i díky jemu."