Kanonádu Energie nezopakovala, přesto bere první vítězství

HC Energie - HC Moeller 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Vstup do nového extraligového ročníku se karlovarské Energii povedl na výbornou, přestože ke třem bodům nedokráčela s takovou lehkostí jako před rokem. Gólový účet utkání otevřel Jaroslav Kristek, hosté však záhy srovnali a zle na Mensatora dotírali. Dlouho nerozhodný stav přerušila až parádní souhra Davida Zuckera (na snímku) s Kristkem, na kterou již dobře bránící Pardubice nedokázaly reagovat.
O2 extraliga, 1. kolo, út 9.9.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Pardubice
2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 27. Kristek (Melenovský), 52. Zucker (Kristek, Skladaný) - 33. Starý (Koukal, Kolář). Rozhodčí: Fraňo - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 3570. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Duben, Grof, Hanzlík, Mudroch, Němec, Prošek, Řezníček - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Skladaný, Kristek, Zucker - Hluchý, Melenovský, Bílek - Procházka, Pech, Dej
Pardubice: Lašák - Čáslava, Píša, Štrbák, Snopek, Havíř, Nakládal, Koma, Šeda - Pivko, Tvrdík, Ondřej - Somík, Blažek, Cetkovský - Starý, Koukal, Kolář - Zohorna, Radil, Stoklasa

S velmi rozporuplným pocitem přicházela většina diváků do ochozů karlovarského zimního stadionu, kde místní Energie v prvním kole extraligy přivítala HC Moeller Pardubice. O síle hostujícího celku v brance i obraně nikdo nepochyboval, ale jako velký otazník se jevil pardubický útok, navíc ještě oslaben o zraněného Puchera a Divíška.

Energie se zakousla do soupeře hned od začátku a důrazný útočný výpad první řady zastavil až krosčekem Libor Pivko. Nejprve se Karlovarští nemohli proti dobře bránícímu soupeři prosadit, před koncem přesilové hry však přece jen zvedl diváky z poklidu Marek Melenovský, jehož střela z pravého kruhu ke vzdálenější tyči jen o centimetry minula svůj cíl. Ve 4. minutě dostali početní výhodu i hosté, ale Mensator ani nemusel zasahovat. Po skončení přesilové hry vyrazil do akce Lukáš Pech. Na modré čáře obelstil obránce Havíře a jen několik kroků ho dělilo od Jána Lašáka. Jako zakončení zvolil střelu z mezikruží, která, ke smůle domácího celku, pouze lehce koketovala s pravou tyčkou branky.

Pokračující nápor zvedl domácí diváky do obrátek. Důvodem však nebyla ani tak střela Skuhravého, Hanzlíka, či Kumstáta, ale především tři po sobě jdoucí sporné zákroky hostujících hráčů, z níž si hlavní sudí Pavel Fraňo vybral pouze hákování Štrbáka. Energie po sporné chvilce mírně ubrala na obrátkách. V početní výhodě zaujala již pouze střela Jana Košťála a ke slovu se poprvé dostali hosté. Nejprve nebezpečně prosvištěla brankovištěm střílená přihrávka Somíka, poté vyzkoušel karlovarského muže s maskou nadvakrát od modré čáry Aleš Píša. Nejkrásnější akce hostů první třetiny přišla s blížícím se závěrem. Cetkovský korunoval svou individuální akci finální přihrávkou na osamoceného Somíka před brankou. Proti jeho střele pod víko vytáhl Mensator semafor doslova reprezentační úrovně. První třetina tak vítěze nenašla a skončila 0:0.

Druhá třetina začala velmi poklidně. Ke zvýšení tempa zavelel až v páté minutě Petr Koukal, který po karlovarské chybě na útočné modré čáře vyrazil do sólového nájezdu. Dostihnout jej stačil Miroslav Duben a nervózní Koukal pouze laxně zamířil mezi betony a poté velmi bolestivě narazil do brankové konstrukce. Blýsknout se mohlo i na druhé straně, když Kristek zavezl puk až před Lašáka, jenomže místo střely zvolil přihrávku na obsazeného Melenovského. Skóre se měnilo až na konci 27. minuty. Energie uzamkla v přesilové hře soupeře v pásmu a po střele Melenovského z pravého kruhu tečoval puk do horního růžku Jaroslav Kristek. Pardubice působily velmi chaoticky a nepřesně, ale na konci 31. minuty jim zpátky do zápasu pomohla přesilová hra. V ní Koukal přihrál zpoza branky Janu Starému, který přesně zamířil mimo dosah karlovarského brankáře.

V Karlových Varech najednou nastoupil zcela jiný hostující tým. Nepřesně přihrávky, bezradnost a chabá kombinace Moelleru byla ta tam a téměř promrzlý Mensator nevěděl kam skočit dřív! Hned v následující přesilové hře výrazně zahrozil Čáslava od modré čáry. Štěstí zkoušel i Cetkovský, Tvrdík a Píša. Jenomže karlovarská stálice odolávala, a když odolala i tečované střele Starého, která skončila těsně vedle levé tyčky, uzavřela i druhá třetina svou oponu nerozhodně, tentokrát 1:1.

Poslední dvacetiminutovka se nesla v duchu opatrnosti. Žádný z týmů nechtěl riskovat bezhlavou přestřelku a obrana převzala vládu nad útokem. Na první velkou šanci si, vzájemným skandováním bavící se, diváci museli počkat až do 52. minuty. Petr Koukal v akci dva na jednoho krásně naservíroval Janu Starému, jenomže ten se rozhodoval tak dlouho, až Mensatora nemohl ohrozit. Jak se má taková akce sehrát předvedl vzápětí druhý domácí útok. Po křídle mrštně unikl Kristek, a jak na zlatém podnose předložil puk před branku Davidu Zuckerovi. Tomu už stačilo pouze do přihrávky vložit hůl.

Možný návrat do hry mohla pro Pardubice znamenat přesilová hra při vyloučení Dubna. Bíločervení sice dokázali vtěsnat Energii do pásma, ale do branky již puk nedotlačili. Naopak po skončení početní výhody unikl vracející se Duben posilněný v tandemu o Františka Skladaného. Lašák s notnou dávkou brankářského umu i štěstí vytěsnil puk. O naději na vyrovnání se připravili hostující hráči sami. Půldruhou minutu před koncem po zcela zbytečném útočném faulu odjel na trestnou lavici Jiří Cetkovský a při hře bez brankáře jej doplnil Petr Čáslava. Energie tak porazila pardubický Moeller nejtěsnějším rozdílem 2:1.

Josef Paleček (Karlovy Vary): Hodně se bruslilo, Pardubice především výborně bránily. Vyhráli jsme ale zaslouženě, byli jsme přeci jen aktivnější.

Václav Sýkora (Pardubice): Na to, že šlo o první utkání, byla v něm kvalita, co se týká nasazení a snahy, i když herně se v tom začátek sezony promítal. V první třetině bylo výborné, že jsme neinkasovali a když jsme vyrovnali na 1:1, byli jsme nejblíže tomu jít do vedení. Rozhodla brejková situace Karlových Varů dva na jednoho. Neodvedli jsme špatný výkon, ale soupeř byl o branku lepší.