Karlovarští mladíci prohráli s Rigou i podruhé

MHL: HC Energie Karlovy Vary - HK Riga 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)
Energetici nedokázali oplatit Rize porážku z předchozího utkání, a prohráli 3:5. Domácí hráči měli problémy hlavně s dvojicí Begov - Siksins. Oba hokejisté si v zápase připsali dvě branky a jednu asistenci. O góly Karlových Varů se postarali Vrána, Kverka a Zadražil. Mládežnická hokejová liga pokračuje v KV Areně už v pátek, kdy Energie přivítá na svém ledě Rudou Armádu.
MHL, 40. kolo, st 9.1.2013, KV Arena
HK Riga
3:5
1:2, 0:1, 2:2
Branky a nahrávky: 2. Vrána (Piskoř, Kohout), 58. Kverka (Tomeček, Harkabus), 60. Zadražil (Novák, Matyáš) - 8. Begov, 20. Siksins (Ševčenko, Smirnov), 21. Siksins (Ševčenko, Begov), 50. Begov (Salija, Siksins), 59. Upitis (Lispbergs M.) Rozhodčí: Gamalej - Gerát, Maloušek. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 520. Střely na branku: 27:23. Diváci: 520. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5.
Karlovy Vary: Fečo - Šik, Klimíček - Chalupa, Dvořák - Troška, Gombár - Matyáš - Harkabus, Kverka, Tomeček - Flek, Jurák, Novák - Zadražil, Sýkora, Švec - Piskoř, Vrána, Kohout
HK Riga: Gudlevskis - Augstkalns, Smirnov, Dikis, Birzitis, Zvirbulis, Jaks, Sulija, LIspbergs - Begov, Bukarts, Kurmis, Ševčenko, Lipsbergs, Siksins, Straupe, Rancevs, Sarkanis, Upitis, Jelisejev

Karlovarský juniorský výběr chtěl do utkání vstoupit s jediným cílem – oplatit den starou porážku z předešlého utkáni s Rigou. Do druhého, odvetného utkání nastaly také menší změny v sestavě. Sestava domácího celku zůstala sice nezměněna, ale změny proběhly na soupisce hostů – HK Rigy. Jelikož si Lotyši přivezli do Karlových Varů širší nominaci, mohli si dovolit rotaci v sestavě. Změna se zdá být nečekaná, protože v předešlém utkání Lotyši vyhráli, ale k takovým změnám se trenér týmů odhodlává právě kvůli očekávané těžší odvetě.

Do první třetiny vstoupilo mužstvo domácího výběru velice aktivně a ihned v první minutě si vytvořilo několik šancí. Ty zpečetili hráči Energie hned v následujících minutách první vstřelenou brankou. Ve třetí minutě utkání se po vyhrané buly ujal kotouče Dominik Piskoř, který zavezl po levé straně u mantinelu kotouč do útočné třetiny a finální přihrávkou, mířenou přesně na čepel, našel v pohybu před brankou Gudlevskise Lukáše Vránu, který bez problémů zakončil pod břevno střelou zápěstím. Domácí tak vedli od samého začátku utkání. Do hry se ale posléze dostal soubor HK Rigy. Po hře, kde bylo k vidění hodně soubojů o kotouč ve středním pásmu, se dostali Lotyši v osmé minutě utkání do první výrazné šance, která hned přinesla vyrovnávací branku. Rustam Begov využil chyby v rozehrávce domácích a sám jel na branku Feča, který nestačil na jeho ukázkový blafák.

V dalších minutách utkání mohly přidat ještě jednu branku oba dva celky. Rancevs s Birzitisem se řítili na branku Feča. Domácí brankář ale nájezd těchto dvou lotyšských útočníků zlikvidoval dobře nasměrovanou lapačkou do střely. Závěr první třetiny patřil hostům. Třicet vteřin před závěrečným hvizdem našel Ševčenko na dobré pozici Siskinse, který si před brankou Feča dovolil kličku a bekhendem mířeným do pravé šibenice poslal Lotyše do druhé třetiny s jednobrankovým náskokem.

Do začátku druhé třetiny vstoupili aktivněji Lotyši, kteří si vytvořili ihned prvním brejkem další gólovou šanci. Ač se zdálo, že Siskins vystřelil spíše z nouze, tak zaváhání Feča přineslo další vstřelenou branku hostům. Lotyši tak navýšili vedení na 1:3 již v první minutě druhé třetiny.

V 26. minutě se před brankou Feča strhla mela, která vedla ke hře ve čtyřech. Sedm vteřin před koncem hry za sníženého počtu hráčů se dostal k šanci Upitis. Položil si obránce a mířil do pravého horního rohu branky. Bystrý Fečo ale další hrozbu navýšení skóre Lotyšům zatrhl svojí pohotovou lapačkou.

V následujících minutách třetiny bylo k vidění mnoho střel. Žádné ale nenadělaly brankářům na obou stranách výraznější problémy, a tak si opory týmů připisovaly jeden zákrok za druhým. S přidanou brankou z úvodu třetiny tak Lotyši šli do šaten už s dvoubrankovým náskokem.

Třetí třetina znamenala pro energetiky hru do zabezpečené obrany hostí. Z jejich chyb v rozehrávce ve středním pásmu se tak nabízely protiútoky, ze kterých hosté dokázali vždy přímo ohrozit branku střeženou Fečem.

Domácí ale museli otevřít obranu a více se snažit útočit. Chyby v rozehrávce ale neodezněly, a tak se dostal po zachycení kotouče na modré do šance Rustav Begov, který si kličkou do středu hřiště udělal prostor ke střele přes obránce, která skončila za zády Feča. V 50. minutě utkání tak navýšil náskok svého týmu na tři branky.

Energii se nedařilo dostat do souvislejšího náporu, jiskru naděje pro ní dvě minuty před koncem vykřesal Jaromír Kverka dorážející před brankou Tomečkovo nahození. Trenér Mlejnek po oddechovém času nechal brankáře Feča na střídačce a karlovarskou power-play umocnilo ještě vyloučení Dikise. Při výhodě dvou mužů v poli však domácí inkasovali z hole Jurise Upitise a přesilovková trefa Matěje Zadražila 30 vteřin před koncem už ztrátu tří bodů odvrátit nemohla. Závěr utkání poznamenalo několik šarvátek, Lotyši reagovali na pohyb před svým gólmanem se zbytečnou agresivitou.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Se zápasem nejsme spokojení. Už včera jsme měli namále a vydolovali jsme alespoň bod. Prvních šest, sedm minut jsme dnes hráli dobře, dokud jsme neinkasovali při vlastní přesilovce. To byl podle mého jeden ze zlomových okamžiků. Pak jsme bohužel půl minuty před koncem třetiny inkasovali na 1:2, gól na 1:3 byl velmi laciný. To nás dostalo hodně dolů. Musím vyzdvihnout hru soupeře, která v obou zápasech byla vynikající. Mají v týmu hodně reprezentantů, ale navzdory nahuštěnému programu předvedli obrovskou kompaktnost. Náš výkon nás velmi mrzí a chtěl bych se za něj omluvit lidem, kteří se na nás chodí dívat. K nějakému dramatu z naší strany došlo až v posledních čtyřech minutách, což je žalostně málo.

Leonids Tambijevs (HK Riga): Jsme šťastní, že jsme tu uhráli dvě vítězství. Věděli jsme, že Energie je silný tým hrající fyzický hokej se šikovnými hráči. 5 bodů je pro nás velice cenných. Připravovali jsme se u videa, věděli jsme, jak Karlovy Vary budou hrát, a kluci perfektně splnili naše pokyny.