Kladenská mise: tři body a čisté konto pro navrátilce Mensatora

HC Vagnerplast Kladno - HC Energie 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Energie splnila roli favorita a z kladenského kluziště si do své pokladnice odváží všechny tři body. Hokejky Vagnerplastu zůstaly v pátek němé, a tak Karlovarští rozhodli o bodovém přísunu již v prvním dějství, po kterém odcházeli do kabin s dvoubrankovým vedením. Druhá třetina pohledný hokej ani branky nenabídla. Třetí dvacetiminutovka však dokončila, co ta první začala. Energetici přidali dvě branky a zápas byl rozhodnut. Výborným výkonem se blýskl dvougólový střelec Tomáš Klíma a brankář Lukáš Mensator (na snímku), který po návratu do sestavy vychytal hned čisté konto.
Tipsport extraliga, 45. kolo, pá 28.1.2011, Městský zimní stadion Kladno
Kladno
0:4
0:2, 0:0, 0:2
Branky a nahrávky: 4. T. Klíma (Skladaný), 16. Nosek (Kumstát), 54. Dej (Pech), 58. T. Klíma (Dej, Sloboda). Rozhodčí: Turčan, Hodek - Rozlílek, Lhotský. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 2080. Střely na branku: 23:36. Průběh utkání: 0:4.
Kladno: Falter - Kameš, Drtina, D. Růžička (43. Šmach), Toman, L. Procházka, Piskáček - Bicek, Patera, Kuchler - S. Treille, Bělohlav, Janků - Látal, Bílek, Kotrla - Valský, Stieler, Eberle
Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Čutta, Dobroň, Gřegořek, Sloboda, M. Rohan, Přindiš, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Skladaný, T. Klíma, Dej - Sailer, Pech, Zaťovič - Zucker, Vachovec, T. Rohan

Pro energetiky nezačal zápas dobře a už v první minutě se za hákování na trestnou lavici ke dvouminutovému trestu odporoučel Kumstát. Domácí se však na nic nebezpečnějšího, než na Kamešovu sraženou ránu nevzmohli. Karlovarští hned z brejku zaútočili. Ve 4. minutě Tomáš Klíma zakončil své sólo brankovým nahozením na Faltera. Kladenští mohli srovnat po chybě obrany, ale zcela osamocený Bělohlav tváří v tvář Mensatorovi neuspěl.

V následné hře si přesilovku zkusili hosté i domácí, ale změnu skóre to již nepřineslo. Hra se hodně kouskovala a nepřinášela mnoho atraktivity pro oko diváka. Jako blesk z čistého nebe tudíž přišla druhá branka hostující Energie. Kumstát vyslal v 16. minutě zpoza branky puk do brankoviště Davidu Noskovi, který bez problémů vstřelil druhý gól Varů. Do konce třetiny se již nic zajímavého nedělo.

Druhou třetinu načal Gřegořek svým přesným nahozením před Faltera, ale nikdo z Karlovarských se neměl k teči. Následně hráli aktivněji domácí. Chvílemi soupeře přehrávali a drželi Energii ve vlastním pásmu, ale kloudnou střelu na Mensatora se jim vyslat nepodařilo. Změna nepřišla ani v polovině třetiny po vyloučení hostujícího Tomáše Rohana.

Následovala početní výhoda Energie, se kterou hosté naložili lépe. Alespoň tedy opticky. Dobře postavený Kumstát se dostal k dorážce u Faltera, ale brankář Vagnerplastu nedal karlovarskému dlouhánovi žádný prostor. Ve 33. minutě se zcela sám před Faltera dostal Vachovec a trefil jen jeho rameno. V závěru třetiny opět gradoval tlak Kladenských, kteří častěji kontrolovali kotouč, ale ani to jim úvodní branku nepřineslo.

Poslední část základní hrací doby přinesla jako první vyloučení domácího Růžičky. Karlovarští však spíše hráli z obrany a nechtěli riskovat případné brejky vedoucí ke snížení jejich vedení. Blízko úspěchu byl ve 46. minutě Bicek a Mensator měl co dělat, aby ustál i následné dorážky jeho střely.

V 52. minutě se po sporné akci domácích dlouho konzultovalo u videa. Bicek nahrával před branku Látalovi, který tečoval puk někam pod Mensatora, který nic neviděl. Puk skončil za jeho zády, ale video prokázalo, že to bylo ještě před brankovou čárou. Co se nepodařilo domácím, dokonali hosté. V 54. minutě našel Pech před brankou volného Rastislava Deje a o výsledku bylo rozhodnuto. Hosté si po dlouhé době užili pohodový závěr a na konečných 0:4 svou druhou brankou v zápase pečetil Tomáš Klíma.

Petr Tatíček (HC Vagnerplast Kladno): Velice brzy jsme prohrávali 0:2 a prakticky za celých šedesát minut jsme si nevypracovali žádnou vyloženou brankovou příležitost. Zápas nám vůbec nevyšel a soupeř vyhrál jednoznačně zaslouženě.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Musím poděkovat hráčům, kteří mi usnadnili premiéru v pozici hlavního kouče. Nechtěli jsme domácí pustit do naší obranné třetiny, což se nám dařilo. Klíčový moment přišel za stavu 0:2, kdy videorozhodčí neuznal domácím branku a vzápětí jsme pojistili vedení třetím gólem.