Kometa si odváží z Karlových Varů cenný bod

K a r l o v y V a r y - Junioři: HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 2:2 (1:0, 1:1, 0:1). Sérii sedmi zápasů hraných na karlovarském ledě uzavřeli dnes junioři duelem s Kometou Brno. Ač předposlední v tabulce, předvedl soupeř sympatický hokej, snad nejkvalitnější z moravských celků, které se zatím v Karlových Varech představili. Energii, která podala svůj standardní výkon, mohlo mrzet mnoho neproměněných šancí, a tak se musela spokojit pouze s brankami Jakuba Bauera, Martina Kocka a jedním bodem za remízu 2:2.
Extraliga juniorů, 27. kolo, čt 2.12.2004, Zimní stadion Karlovy Vary
Brno
2:2
1:0, 1:1, 0:1
Branky: 10. Kocek (Tomaška), 33. Jakub Bauer (Sedláček, Kloz) - 32. Durda (Zábranský, Vaškovič), 42. Kašpárek (Barták). Rozhodčí: Vilt. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 70. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2.
Karlovy Vary: Jirkův - Mašek, Kocek, Kloz, Tomaška, Karpíšek, Hlubuček - Hamerle, Kudláček, Bušta - Sedláček, Jakub Bauer, Gasparik - Zaťovič, Jan Bauer, Kuběna
Brno: Růžička - Baláš, Durda, Sommer, Štěpnička, Kubala, Polanský, Blahuš - Adamec, Zábranský, Vaškovič - Foldyna, Barták, Kašpárek - Hliňák, Kroupa, Grozaj

Přesně týden poté, co junioři Energie porazili brněnský Ytong v poměru 4:1, představil ze na karlovarském zimním stadionu další celek z jihomoravské metropole – HC Kometa Brno. Kometa se v moravské divizi potácí na devátém místě, pouhý bodík před poslední Jihlavou. Papírovým favoritem tak bylo mužstvo Energie, které doma nepoznalo hořkost porážky již deset zápasů.

Hosté však již od prvních okamžiků dávali zapomenout na své nelichotivé postavení v tabulce a necelé stovce diváků předváděli svižný a pohledný hokej, který v ničem nezaostával za hrou domácích. V prvních minutách dominovaly obrany nad útoky a ani jedno mužstvo se nedostávalo do vyložených šancí. Velkou příležitost k otevření skóre měla Kometa v osmé minutě, kdy jí rozhodčí Vilt nabídl téměř půlminutovou výhodu dvou mužů v poli. Domácí obrana však excelovala a nepustila hosty vůbec k ničemu. Poté, co se jeden z potrestaných Karlovaráků vrátil na led, začali domácí byť jen ve čtyřech mužích ohrožovat branku Brna. To bylo nuceno faulovat a hrálo se tak čtyři na čtyři. V čase 9:48 nechali hosté zcela bez povšimnutí Martina Kocka, který po uplynutí svého trestu skočil na led, zpracoval Tomaškovu nahrávku a bekhendovým blafákem si vychutnal brankáře Růžičku. 1:0. Ve dvanácté minutě mohl náskok Energie navýšit Gasparik, ten však před prázdnou brankou promáchl. Ke slovu se tak začali dostávat hosté a domácí brankář Jirkův musel začít předvádět parádní zákroky, kterých měl jako vždy plný rukáv. Brňané se však neprosadili ani dvěma tvrdými střelami Petra Adamce a jejich další ofenzíva byla zbrzděna vyloučeními. V 16. minutě se i Energie dostala k dvojnásobné početní výhodě, ale všechny šance včetně té největší, kdy střelu Tomašky dorážel Jakub Bauer, pochytal výborný Růžička. Mužstvo hostů mohlo vyrovnat několik vteřin před sirénou, ale Jirkův na odpočinek v šatně naštěstí ještě nemyslel a Grozaje vychytal.

S novou vervou a neutuchající snahou po vyrovnání nastoupilo Brno do druhého dějství. Útočníci hostí dobře bruslili, snažili se, ale stále naráželi na sešikovanou karlovarskou obranu a pozorného brankáře Jirkůva. Ani domácí nehráli žádného „zaňďoura,“ ve 23. minutě měli další šanci na skórování. Obránce Mašek vypálil svou bombu od modré čáry, Růžička jen vyrazil, avšak pohotově dorážející Kuběna mířil nad. Svou porci štěstí si vybral i brankář domácích, to když v 28. minutě dorážka Zábranského neskončila v polo odkryté kleci, nýbrž jen na její horní síťce. Branky se diváci dočkali podobně jako v prvním dějství v polovině třetiny. Tentokrát ovšem nebyli tak nadšení, po akci Radomila Durdy se totiž rozsvítilo červené světlo za brankou domácích. Brno se ovšem z vyrovnání neradovalo příliš dlouho, energetici po obdržené brance nabrali na otáčkách a v čase 32:38 napravil jejich renomé po pěkné individuální akci ostrostřelec Jakub Bauer. 2:1. Zbytek třetiny nabídl hlavně souboj dvou pozorných obran, které již další katastrofu pro svůj tým nepřipustily. Do kabin za zaslouženým odpočinkem se tak šlo za stavu 2:1 pro domácí.

Hned na začátku mohl náskok Karlových Varů potvrdit brankou kapitán Hamerle, brankář Růžička však jeho střelu pokryl parádním rozklekem. Dal tak nový impuls k boji svým spoluhráčům a ti se mu o necelou minutu později odvděčili. Po nenápadné akci se z vyrovnání radoval Adam Kašpárek. Začínalo se tak znova od píky a domácí se vrhli do útoku s cílem strhnout vedení opět na svou stranu, podobně jak se jim to podařilo v druhé třetině. Pomoci v tomto úsilí jim mohla i přesilová hra po Kroupově vyloučení. Své štěstí zkoušeli od modré obránci Tomaška a Hlubuček, svůj podíl střel přidali i karlovarští útočníci. Brankář hostí Martin Růžička si tak chvílemi spíše mohl připadat jako na střelnici, co je však důležité, svůj post uhájil bez ztráty květinky. I když nápor energetiků ke konci zápasu upadal, šancí na skórování měli stále dost. V 55. minutě se octl sám před brankou hostí Sedláček, o minutu později měl další tutovku Bušta, ale oba dva ztroskotali na vynikajícím Růžičkovi, který aspiroval na titul hvězda zápasu. V honbě za vítězstvím se v závěru oba celky vydaly na maximum, ale zápas nakonec skončil spravedlivou remízou 2:2, po třetinách 1:0, 1:1 a 0:1. Pro fanoušky to byla jedna z posledních příležitostí vidět juniory v akci, protože ti sehrají naprostou většinu zbylých utkání na stadionech soupeřů z Moravy.